21. srpen by neměl být důvodem k propagaci rusofobie

Sovětská okupace zanechala v mnoha pamětnících nesmazatelnou stopu rusofobie, jež se skrze desetiletí snaží respektovat, prosazovat a tolerovat cokoli protiruského, třeba i extrémistického. Hokejisté vyhrávají zápas proti soupeřům z Moskvy a dav jásá ve frenetickém řevu. Nikoli však ze sportovního nadšení, ale z politických podtextů, kdy to uzurpovaní Čechové zase jednou natřeli okupantům z Kremlu. Rudý zápach s následnou demagogií nedává spát přímým pamětníkům, stejně tak jejich demagogickým synátorům, jež se zuby nehty snaží v období kyjevských majdanů podporovat banderovce, protože radikálové z Kyjeva, tak jako oni, rovným dílem nesnáší na život i na smrt cokoli komunistického – ruského

Většina šéfredaktorů s vlivnými čtyřicátníky i padesátníky proto nešetří klávesnice počítačů a chrlí do prostoru články usilující o “rehabilitaci” ukrajinských kolaborantů s nacisty, protože pouze následovníci Štěpána Bandery jsou pro ně jedinou možnou silou zajišťující Kyjevu nezávislost na Putlerovu Rusku. Často takové úsilí vypadá opravdu tragikomicky.

Tak například nedávná demonstrace Národní demokracie…..na jedné straně postávali čeští neonacisté vyzývající k věšení oponentů na lampách, zatímco například takový Tomasz Peszynski s Havlem na triku jindy podporující ukrajinské fašisty využívá všeobecně odmítaného extrémismu Adama B Bartoše ke svému zviditelnění. Několikadílné články o tom, jak trollil Bartoše jsou velmi lákavé sousto, kterého si může všimnout kdejaký pisálek z mainstreamových tiskovin. Od předlužence z Ostravy prozatím nehrozí dávka z kalašnikova, a tak je úspěch předem zaručen. Kdyby totéž udělal před Banderovcem, možná by nevyvázl živý a zdravý.

Ale, koho by to zajímalo, když demagogie rusofobie napojena na přihlouplé generalizování je tak nějak zažitým koloritem československého a následně českého prostředí. Rusofobie, je stejně jako rusofilie, znakem osobního selhání, v němž jsme ochotni spolupracovat ve jménu hesla: “nepřítel mého nepřítele je můj přítel” klidně s příslušníky ultralevicového, či ultrapravicového spektra společnosti. Rusofobici bývají většinou silnými antikomunisty, a tak se bez problémů spojí s neonacisty, protože milovníci Třetí říše mají stejnou nenávist vůči ideovým nepřátelům a tato nenávist přebije jinak nepřekonatelné bariéry antisemitismu, rasismu, anticiganismu a dalších ismů, kvůli kterým by se jinak nikdy rusofilici s neonacisty nesetkali.

Opět se v českém rybníčku omezeností projevuje čecháčkovství, v němž mnozí z nás volí toleranci extrémismu jako nástroje ochrany před objektem někdy přehnané nenávisti. Rusofobci klidně obhájí stoupence nacismu, pokud to posílí boj proti komunismu. Rusofilici klidně podpoří komunismus, pokud to posílí boj proti nacismu……oba dva postoje jsou iracionální a totálně hloupé.

Rusko je diktaturou, stává se stále více absurdnějším, nelidštějším a Vladimir Putin je tragikomickým diktátorem……..to všechno je stoprocentní pravda. Stejně neomluvitelnou a nezapomenutelnou je sovětská okupace, kterou si pravidelně 21. srpna připomínáme…….ale to nikomu nedává právo na rusofobii, ve které je všechno ruské zaručeně špatné. Nositel Svatojiřské stuhy není automaticky milovníkem Putina, i když ten vedle rudého srpu a kladiva využívá dvoubarevnou symboliku k propagaci diktátorského režimu.

Odmítat komunismus je správné a stejně nutné jako odmítat nacismus, fašismus a jakýkoli jiný druh extrémismu. Ale pokud se zdravé odmítání přemění ve fanatickou nenávist přijímající kohokoli se stejným fanatismem…..potom je takový postoj stejně nebezpečný jako komunismu, fašismus nebo nacismus, protože napomáhá fašistům a nacistům s fanatickou nenávistí vůči komunismu v cestě do většinové společnosti. Přesně totéž dělají politicko-společenské kruhy požadující za pomoci využití Banderovců svobodu pro Ukrajinu.

Sovětská okupace Československa měla na svědomí na 402 civilních obětí. Nejvíce z nich zemřelo při autonehodách, protože sovětské tanky byly ve velmi špatném stavu. Ruské tanky tady neměly co dělat a stejně tak neměli českoslovenští pohlaváři selhat v okamžiku nejdůležitějších zlomů. Jakákoli okupace, ať už je to okupace sovětská, nebo předchozí německá, nejsou důvodem k tomu, aby Rusové v Česku byli přihlouple označováni za Pátou Putinovu kolonu. V období druhé republiky byli českoslovenští Němci dobovým československým tiskem označováni za Hitlerovu kolonu a Sokolem dokonce přehazováni přes palubu. Ale všichni dnes velmi dobře víme, že slova o “Hitlerově koloně” byla naprostá lež a podobné je to i s “Putinovou kolonou”. Banderovci kolaborovali s náckem a podíleli se na masových vraždách Židů, partizánů i dalších odpůrců a rasových nepřátel Hitlerovy říše zla. To jsou historická fakta a nemají nic společného s jakoukoli ruskou propagandou.

Rusové nejsou Putin, stejně jako Němci nebyli Hitler. To by si měli současní propagátoři 21. srpna jako aktu ruské agrese uvědomit. Tehdy za vším stál nebezpečný režim – komunismus, jehož soudružská agrese vnucovala všem vůli Ústředního výboru komunistické strany Sovětského svazu. Tvrzení, že čím je Rusko blíž, tím víc se určitá rusofobie stává projevem pudu sebezáchovy, není ničím jiným, než dalším projevem radikalismu a částečně také kulturního šovinismu ochotného pošpinit nejposlednější batole ve vísce za Moskvou. Putin propaguje a takříkajíc prosazuje velmi nebezpečnou politiku, ale s tím nemá ruská kultura s Rusy nic společného.

Je třeba racionálně rozlišovat mezi ruským politickým zřízením, které je odpudivé, agresivní i nebezpečné zároveň, a tím velikým bohatstvím ruské kultury, literatury, filmu, vědy…..Dostojevský, dokonce ani uctění památky padlých vojáků Rudé armády nemá s Putinem nic společného….pokud mezi tímto nebudeme rozlišovat, pak se stáváme obětí radikalismu i dalších možných selhání, kdy by mohl být každý Rus v Česku obírán o svá občanská práva.

Období  Charty 77, undergroundu, různých podob vzdoru vůči sovětskému impériu jsou dávno pryč. Neměli bychom zapomínat, ovšem neměli bychom se utápět v historii a už vůbec ne propadat nenávistem z šedesátého osmého. Současná rusofobie je založená na nesmyslných automatických předpokladech, jakýchsi předsudcích. A je velmi hloupé propadat předsudkům a stávat se jejich otrokem. Sovětský svaz, sžíraný komunismem, persony ruské kultury šikanoval a zabíjel…..komunistický režim k tomu využíval koncentrační tábory všeobecně nazývané jako gulagy……..ovšem ani tyto lágry nejsou důvodem k propagaci rusofobie.

K rusofobii nejsou důvodem ani tanky Putinova Ruska. Nesouhlasit s ruskou okupací Krymu je správné. Kreml nemá na výsostném území Ukrajiny co pohledávat. Stejně tak je správné odmítat Pravý sektor, jež se stal součástí ukrajinské armády, a který se v oblasti dopouští k porušování lidských práv. Pro jedno politické zlo není možné tolerovat zlo druhé, protože bychom poté nebyli nikým jiným, než hloupými pokrytci.

21 srpen, který si dnes budeme připomínat, by měl zůstat smutnou historickou paralelou, nikoli však důvodem k propagaci dalších extrémismů.