Kameny zmizelých ukazují, že nebezpečí holocaustu stále žije

Kameny zmizelých zasazují informace z historických análů do současnosti. Ukazují, že oběti nacistické zlovůle byly také lidmi, žily v domech, bytech, měly svá zaměstnání, rodiny, starosti i radosti života. Nejednalo se o nějaké bezejmenné oběti kdesi v zástupu koncentračních táborů s čísly a pruhovaným oblečením.

Tak například Cyra Lieserová žila v centru Ostravy a do Terezína byla deportována v roce 1942 a 18. prosince 1943 byla nacisty zavražděna v koncentračním táboře v Osvětimi. Žila v průmyslovém městě, v domě, který ještě stojí. Dokonce existuje i ten byt, ze kterého byla nacisty vyvlečena do továren smrti. I když ho obývá někdo jiný, neměli bychom zapomínat na osud té ženy……na osudy mnoha dalších zavražděných ve jménu nenávisti, rasismu, protože nebezpečí holocaustu, průmyslového vraždění kvůli předsudkům a eugenickým poučkám je stále nebezpečně reálné.

[quote_center]Je správné zasazovat události minulosti do současné reality. Je správné nezapomínat na lidskost a hrůzy, kterých je člověk schopen ve jménu nenávisti. [/quote_center]

K tomuto účelu slouží tzv “Kameny zmizelých” nazývané také jako Stolpersteine……pozlacený kousek dlažební kostky s vyrytými jmény obětí nacistické zlovůle a daty povraždění v koncentračních táborech upozorňují na to, že právě v té či oné ulici žil člověk nacisty utýraný k smrti. Pozlacený povrch dlažby zasazený mezi ostatní dláždění by neměl dovolit nikomu minout místo bez mrazivého nádechu v zádech.

stolpersteine1

Už samotný název “Stolpersteine” složený ze slov stolpern – klopýtnout, stein – kámen, napovídá o smyslu celého projektu. Není jím zlomení kotníku kolemjdoucích, ale uvědomění si reality, že tenkrát oběťmi byli lidé ze sousedství. Paní z obchodu, banky, nebo nebo ze dvora, co každou sobotu s koštětem pulírovala chodbu v domě. Je třeba sklonit se obětem nacismu, protože historie má často tendenci opakovat se.

[quote_center]V Česku se rodí nejrůznější verze neofašistických a neonacistických hnutí. Nacionální bolševici pohybující se na pomezí socialismu a nacismu vytvářejí nové nepřátele národa, kterými jsou například Romové, uprchlíci, muslimové, homosexuálové…….ti všichni mohou být oběťmi nového holocaustu.[/quote_center]

Ti všichni mohou být semleti nenávisti, stejně jako se to stalo před více než sedmdesáti lety u Židů, Romů, homosexuálů i odpůrců nacismu. Islamofobie je sestrou antisemitismu, vyznává stejné hodnoty a myšlenky. Získává si stále více následovníků přesně tak, jak tomu bylo před lety s antisemitismem. Na základě předsudků, pomluv a nepravd, stejně jako u antisemitismu, dochází k očerňování vyznavačů náboženství…..tato nenávist může skončit naprosto stejným scénářem, jakým končil antisemitismus.

Kousek pozlacené dlažební kostky umístěný na ulicích českých, moravských a slezských měst je mnohem víc, než jen kámen s pokovaným svrškem. Je v něm v přeneseném slova smyslu ukrytý osud těch co byli a najednou nejsou. Projekt Stolpersteine je z ideového hlediska velmi dobrým projektem. Přináší malé pomníčky obětí druhé světové války do míst, ve kterých oběti kdysi žily. Staví se proti antisemitismu i dalším nenávistem, které by mohly končit podobným scénářem.

Jakékoli poškození stolpersteinů není jen nějaké poškození dlažby. Je to útok na památku povražděných, hanobení památky těch, co se nemohou bránit. Psychicky chabé osoby sprejem poničí cedulku, nožem do ní vryjí nejrůznější symboly neúcty…..v nejhorším případě někteří hejhulové pamětní kmeny ukradnou.

Ashampoo_Snap_2015.08.07_14h53m40s_001_

V takovém případě je neuvěřitelné, že se někdo dokáže propůjčit hyenismu. Je to morálně stejné, jako kdyby ukradl cedulky z hrobů v Terezíně nebo nápis “Arbeit macht frei”. Někteří jedinci si více cení pár korun před duchovním a ideovým významem věcí. Kov má jen malou cenu sotva několik stovek korun, ale idea, kterou v sobě nesl, je nevyčíslitelná.