Média “používají” migranta kvůli podsouvání předsudků

Novináři tápají v současné situaci. Buď jednoduše klesnou na mysl hloupého čecháčka, rozšiřují nenávist, hysterii s rasismem, nebo jednoduše tápají v pojmech uprchlík a imigrant. Vytvářejí virtuální svět, ve kterém je Evropa v ohrožení, přesto že před mnoha lety do Česka mířilo více než 18 000 uprchlíků a nikdo z pisálků si ničeho nevšiml. 

Především nejde o migrační krizi. Jak by o ni také mohlo jít, když Eritrejci, lidé z Blízkého východu a severní Afriky prchají před hrůzami válek, pronásledování a nezměrného násilí. Nejedná se o migraci lidí jen tak pro ekonomické blaho. Evropa s pompou podporovala bombardování Sýrie, Iráku, Libye, zatímco dnes se populisticky diví, že obyvatelé tyto krajiny houfně opouštějí, protože bombami USA, NATO i některé evropské státy daly prostor k nárůstu sektářských válek i příležitostí ke genocidiím vůči po léta nenáviděným skupinám náboženských, či etnických minorit. Příležitosti “pustit” se do Kurdů využilo Erdoganovo Turecko, zatímco Kurdové dělají totéž vůči svým ideovým nepřátelům v Sýrii a nedalekém Iráku.

Dalo by se o tom psát donekonečna. Války možná přinášejí byznys zbrojovkám a zvyšují jejich roční tržby, ale lidé pod vřavou nábojů, kalašnikovů a nejrůznějších třaskavin trpí. Pokud někdo na sebe vezme zodpovědnost v destabilizaci režimů nebo podporou tyranských vlád, poté musí stejně hrdinně čelit následkům svého jednání, k jakým patří větší příchod uprchlíků. Aby politik převzal veřejně zodpovědnost za podpisy pod spoluprací v rámci boje proti terorismu nebo “tyranským” režimům, musí zároveň přiznat, že tak činil bez ohledu na následky, které takové počínání může přinášet. A zároveň tentýž politik musí přiznat, že sice podpořil vojenské operace, ale nezvládl vytvořit takové prostředí, aby v napadené zemi nedocházelo k válkám nebo sektářským genocidiím.

To se samo o sobě dělá velmi těžko. Kdyby politik doznal svou krátkozrakost a neschopnost jednat, nemusel by v příštích volbách dostat hlasy od voličů. Proto je lepší volat po imigrační krizi……o vlně nelegálních uprchlíků – imigrantů…….protože se tím odvede pozornost na oběti a nikoli na pomocníky, kteří v rámci protiteroristické koalice “dopomohli” vrahům z Islámského režimu k “moci”. Navíc, pokud jde o severní Afriku, tak tam například mnoho evropských států obchoduje s tyranskou Eritreu a většina politiků ze Starého kontinentu příliš neuvažuje nad tím, jak se k uprchlíkům chová porevoluční Egypt i jiné krajiny v regionu.

Průměrný volič je nevědomý a neznalý volič……sní polévku, kterou mu navaří oblíbenci s médii a o nic víc se nestará……s tím také politici počítají, a proto navrhují vojensko – policejní “opatření”, nebo nic neřešící návrhy, s nimiž se plýtvá penězi daňových poplatníků.  Je smutné, kam Evropa dospěla. Staví si zdi ve snaze ochránit populismus politiků a jednotlivé uprchlíky přeměňuje na nic neříkající čísla…..jenže o čísla se nejedná ani náhodou. Neměli bychom zapomínat na to, že čísla vytetovaná na kůži poslala v nacismu miliony lidí do plynových komor………od čísel k drastickému zacházení je pouze malý kousek. Dehumanizace uprchlíka připouští obušky, slzný plyn, vodní děla, detenci i zadržování v polovězeňském režimu a může to vyústit v uprchlické tábory obehnané žiletkovým plotem, kam se mohou “odklízet” uprchlíci po tisících……..

Kam to všechno povede a co bude výsledkem takových jednání? Nebezpečí holocaustu visí stále v ovzduší…..prozatím je malým varováním existence neofašistických politických stran a hnutí, proti kterým by se měla demokracie účinně bránit.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zcela správně ukazuje na rozdíly mezi slovy “uprchlík” a “migrant”. Ideologie si z těchto slov vytvářejí své značky, s pomocí nichž poutají své stálé čtenáře. Ti, jakmile uvidí v titulcích  slovíčko imigrant nebo uprchlík, vědí, co očekávat. Tak například, BBC plave v pojmosloví. Pokouší se lákat na populismus a jednou hovoří o “plánech přesídlit desítky tisíc migrantů v Evropě“, aby posléze zpravodajský gigant z Ostrovů polemizoval o “námitkách k přesídlení migrantů podle povinných kvót“.  Dayly Mail v dalším článku dělá totéž: “Británie nebude brát ohledy na výzvu EU požadující po členských státech přijetí 40 000 migrantů z Itálie a Řecka.

V obou případech je řeč o migrantech, i když se jedná o uprchlíky. Ve slovíčkách migrant – imigrant se média pokoušejí propašovat kousek předsudků, kdy si má čtenář na první dobrou všimnout, že se jedná o nelegály, protože nelegální přistěhovalec je v mediální fikci totožné se slovíčkem migrant. Pokud lidé prchají před pronásledováním a válkou (stejně jako v případě Eritrejců, Syřanů a Afghánců), jedná se o uprchlíky, nebo přinejmenším žadatele o azyl. Média vycházejí z generalizací a všechny uprchlíky bez dokladů nazývají prospěcháři i když novináři musí velmi dobře vědět, že některé doklady nejsou administrativami některých evropských vlád uznávány a následně přijímány……držitelé iráckých občanek  díky neuznání dokladů jsou považování za uprchlíky bez dokladů, i když je mají.

Nejlepší by bylo zapomenout na značku “migrant, imigrant”. Je na čase pomoci uprchlíkům a není možné, aby tito lidé umírali a následně byli napadáni evropskými neonacisty.

 

 

SDÍLET