Peszynskému nevadí fašisti z Ukrajiny, ale proti těm českým klidně demonstruje

Demonstrace občas přinášejí kouzlo nechtěného. Ta dnešní, podivné táboření bez ohýnku, přiblížila na pár kroků dva milovníky krajně pravicových hodnot. Bartošovi Národní demokraté demonstrovali proti imigrantům a Evropské unii, zatímco jako samozvaní oponenti nebezpečnému čecháčkovskému fašizování postávali pár centimetrů na dosah podporovatelé ukrajinských fašistů.

Tomasz Peszynski v trikotu s obrázkem Václava Havla vyměnil v příhodný okamžik Banderu za roli ochránce demokracie. Stoupnul si do hloučku čecháčkovských fašistů, neonacistů a extrémistů, zatímco holohlaví extrémisté začali jako na povel skandovat svá oblíbená hesla.

Ashampoo_Snap_2015.08.15_19h21m20s_014_
Tomasz Peszynski v černém tričku a Pavel Matějný

Podívaná to byla vskutku zajímavá. Podporovatel vrahů běloruských, ukrajinských a polských Židů považující Štěpána Banderu za ukrajinského Žizku se vydával za zastánce demokracie, zatímco v červeném oděný Matějný štengroval své spoluholohlavce v projevování nesouhlasu vůči přítomnému muži s vousy. Ještě několik hodin předtím vyzýval na svém facebookovém profilu k věšení na lampách, zatímco ve večerních zprávách na Primě uvádí, že je demokratem, který “pouze” nesouhlasí s “buznami”, evropskou unií a přílivem imigrantů.

Ashampoo_Snap_2015.08.15_17h26m14s_008_

Banderu milovníci nacionálního bolševismu vyměnili za ochránce demokracie a dokonce se přitom ve tvářích ani nezačervenali. Stavěli se do pozice správňáků, a proto se Peszynski nestyděl na tričku zneužívat odkazů Václava Havla, jež by zcela jistě nesouhlasil s obhajobou banderovců uprostřed Prahy v tradičně pořádaných Majdanech. Je smutné, že v záběrech celostátních médií zůstává střet dvou krajně nesnášenlivých směrů. Národní demokracie, tentokrát zosobňovaná Pavlem Matějným nepatří do veřejného prostoru. Stejně tak je tomu s Peszynskim a nacionálně bolševickým viděním světa .

Ve střetu Peszynski – Matějný nešlo o ochranu demokracie a neofašismu zosobňovaného Národní demokracií. “Ochránci” ukrajinských fašistů nevidí v přeshraničním zahnědlém myšlení žádné nebezpečí. Ignorují Pravý sektor i páchání válečných zločinů v současnosti i minulosti, ale vadí jim mnohonásobně méně nebezpeční neofašisté, neonacisté z Česka. To je skutečně veliké hrdinství.