Potopila se loď s uprchlíky a někteří čecháčci jim přejí smrt

Komentáře pod facebookovými příspěvky Lékařů bez hranic často působí, jako kdyby někteří čecháčkové navzájem soutěžili o co nejrasističtěji a nejbrutálněji podaný koment ve sloupku. Jeden druhého trumfuje přáními smrti, nebo touhami po tom, jak by bylo skvělé, kdyby se záchranné lodě otočily a nechaly uprchlíky svému osudu.

Je to projev totálního rozkladu mysli některých uživatelů internetu. Bez ohledu na sociální skupinu, věk nebo pohlaví čecháčci podlehli magii hysterie a zapomněli na lidskost. Obhajují práva zvířat, mají v profilovkách srdceryvné fotografie s miminkem v náručí, přitom by uprchlického nedospělce klidně poslali na smrt. Je zarážející, jak drasticky se mnozí spoluobčané dokážou chovat. Ve světle internetové anonymity vytahují ty největší kalibry, s nimiž střílí na organizace zabývající se ochranou nejpotřebnějších. Jak moc je takové chování dospělé a hrdinské……pod záštitou mediálních masáží, politického populismu Okamury, Bartoše a dalších oživovatelů nesnášení vznikají příspěvky, za které by se nemusel stydět fašista z druhorepublikové éry dějin.

Tenkrát si zlost a frustrace vybíjel na Židech, německých antifašistech a Čechů přicházejících ze Sudet. Dnes to jsou uprchlíci a v neposlední řadě muslimové. Anonymita….možnost mít smyšlené jméno na profilech sociálních sítí poskytuje prostor ke zdánlivě anonymním příznáním se k hodnotám fašismu, nebo kulturního šovinismu.

5. srpna 2015 se u libyjských břehů potopila loď se sedmi sty uprchlíky na palubě. O události informovali Lékaři bez hranic, kteří se v oblasti zabývali jinou misí. Jakmile uviděli neštěstí, dali se lékařští dobrovolníci do záchranné mise. Podle posledních informací bylo zachráněno na sto lidí. O osudu dalších šesti stovek není zatím nic známo.

Ashampoo_Snap_2015.08.06_02h17m48s_007_

Pod příspěvkem se odehrála doslova nechutná řež některých přispěvatelů. Když tak hrdinsky komentovali na stránkách Lékařů bez hranic, zajisté jim nebude vadit, pokud jejich příspěvky zazní také mimo sociální sítě. David Formánek na svém profilu sdílí projevy Tomia Okamury. Pravděpodobně se mu líbí v mladické nerozvážnosti nacionalismus, kvůli kterému by uprchlíky nechal klidně topit.

Ashampoo_Snap_2015.08.06_02h20m57s_008_

Až celého příspěvku zamrazí. Zvláště, když dotyčný mladík vystudoval zdravotní školu. Jak by reagoval, pokud by se nacházel v podobné situaci? Ukazuje své zbabělé Já, ve kterém problém se sebou samým posílá  druhé na smrt. David Formánek si zvykl sledovat události zpovzdálí a také v podobném stylu komentuje, jako kdyby se u topících se lidí nejednalo o živé bytosti, ale jen o nějaká čísla ve statistikách moderních nacionálů. Jako kdyby mrtvé dítě, mrtvé nemluvně nebo mrtvá těhotná žena přispěli k větší bezpečnosti v Tomiové republice. Uvědomuje si milovník Okamurovy politiky. Ani si komentátor neuvědomuje, že svými slovy porušuje český zákon, který nedovoluje schvalování trestných činů, natož ostatní popouzet vůči etniku, či skupině osob. Když může Tomio, možná si David Formánek myslí, že může dělat totéž.

Ashampoo_Snap_2015.08.06_02h34m06s_009_

Bohužel i takoví lidé studují na zdravotníka. Nakonec je dobré, že pan Formánek zamířil po škole někam jinam, než do zdravotnictví. Člověk, který před okamžitou pomocí zraněnému člověku přemýšlí, zda-li se nejedná o “potencionálního škůdce” skutečně nepatří do zdravotnictví. Jako budoucí zdravotník by neměl nechat zemřít nikoho. Komentátor se staví do role arbitra, jakéhosi boha……rozhoduje, zda má ten, či onen právo na život a to je nepřijatelné. Byl by David Formánek posléze schopný podívat se do očí mrtvých? Další fanynka protiuprchlických demonstrací Adama B. Bartoše, Marie Pribanova, nazývá uprchlíky vetřelci

Ashampoo_Snap_2015.08.06_02h43m57s_010_

Žena v letech vychází z informací pocházejících z krajně pravicových kruhů, kdy jsou rozšiřovány lži nebo polopravdy. Tím veteránem nebyl nikdo jiný, než plukovník Skácel. Sloužil v Kurdistánu i Jugoslávii a svou nenávistí vůči uprchlíkům i multikulturalismu si získal sympatie u krajně pravicových i krajně levicových sympatizantů. Ve stylu “nic než národ” pokračuje v extrémismu a spolu sním také klaka příznivců hnědých vod Adama B. Bartoše i opodál postávajícího Tomia Okamury. Marii Pribanové bude určitě přes padesát let, přesto se vyjadřuje jako nevyzrálý puberťák. Ve vyjádření ženštiny chybí úcta k člověku i lidskému životu. Právo na něj, na lidský život, má každý bez rozdílu. Jak píší Lékaři bez hranic: “Osud lidí mířících do Evropy není jasný, azyl jich v EU dostává jen menšina, zbytek je vracen. Pokud je ale jakýkoli člověk z jakéhokoli důvodu v ohrožení života, zaslouží si pomoc. Ti, kdo přes Středozemní moře do Evropy míří, jsou lidé, stejně jako my. A na tento fakt nelze zapomínat.” Každý, kdo se nenarodil bílé matce v Podolí nemůže být označovaný za vetřelce. Uprchlíci jsou lidé jako my. A zaslouží si stejnou péči jako my.

Trpící lidé zaslouží pomoc bez rozdílu, ať už je zasáhlo zemětřesení, onemocněli malárií nebo museli utéct z domova. Jednou z dnešních zachráněných z lodi byla palestinská holčička jménem Azíl

azíl
Zdroj: Lékaři bez hranic

Ten svět je opravdu divný, pokud si někteří lidé pod pojmem uprchlík představují nějaké okupanty. Je smutné, kam mnozí naši spoluobčané klesli. Nenávist vůči uprchlíkům. Nenávist vůči pomoci potřebným kryjí lacinými frky o tom, že na české postižené není a na uprchlíky ano. Je to populismus toho největšího kalibru. Zachraňovat se dá tím, že někoho necháme zemřít? Co to je za logiku?

komenty_uprch

Uprchlík je automaticky například Milanem Pondělíčkem považován za někoho, kdo může zavraždit dítě nebo ho rovnou znásilnit. Pondělníček není nikdo jiný, než další příznivec xenofobie a islamofobie v jednom. Stačí se podívat na jeho zeď je to jeden nenávistný příspěvek vedle druhého. Ten člověk musí mít mnoho osobních traumat a frustrací, které si následně vybíjí v komentářích pod příspěvky s lidskoprávní tématikou, jakou je například facebooková stránka Lékařů bez hranic. Je to smutná přehlídka bezcitnosti některých jedinců. Je možná zbytečné ptát se, proč takové reakce pokaždé přicházejí. Téměř vždy přicházejí od členů extrémistických spolků nebo od fanoušků populistických a rychlých řešení. I když se to na první pohled nemusí zdát, jsou takové komentáře velmi nebezpečné.