Rabín Gopstein z xenofobní Lehavy chce v Izraeli zapalovat křesťanské kostely

Rasismus s náboženským  fanatismem je velmi nebezpečná věc. Zvláště v blízkovýchodním Izraeli. Tamější média zveřejnila nahrávku, ve které vůdce rasistické organizace Lehava vyzývá k podpalování křesťanských kostelů v Izraeli. Náboženský fanatismus ve spojení s rasismem a etnickou nesnášenlivostí je velmi nebezpečný, ať po něm volá kdokoli kdekoli na světě.

Lehava je organizace náboženských a xenofobně naladěných radikálů. Jejím cílem je boj proti asimilaci Židů s nežidovskými obyvateli Svaté země. Představitelé Lehavy veřejně volají po eugenice, odsuzují sňatky židů s nežidy a jako první v pomyslném hledáčku nenávisti vidí Araby, které by nejradši stříleli nebo raději rovnou házeli do rozbouřených vod blízkého moře. Šéf této skupinky extrémistů, rabín Bentzi Gopstein, v panelové diskusi o přikázáních uvedených v Deuteroniu ukázal svou pravou povahu. Rozhodl se ve jménu nenávisti ničit všechno, co není čistě židovské.

Postoj rabína Gopsteina je na chlup podobný chování nejpřednějších čecháčkovských rasistů nepřejících si míchání čecháčkovské krve s někým odlišným. Takové názory by neměly nikdy dostávat dostatečný prostor k prezentaci. Lehavu veřejně ve slovech odsoudil v roce 2014 izraelský prezident Reuven Rivlin, který ji nazval hlodavcem hlodajícím místní demokracii.

Lehava se v Izraeli dopouští násilných útoků. Kromě demonstracím na svatbách smíšených párů před několika měsíci podpálila společnou arabsko-židovskou školu v Izraeli. Před několika dny izraelská tajná policie přesto médiím sdělila, že Lehavu nepovažuje za teroristickou organizaci. Co se musí stát, aby Rabínův spolek mohl být považovaný za nebezpečné teroristy? Chování izraelských bezpečnostních složek je z pohledu Evropana opravdu velmi podivné. Tato extrémistická, velmi násilnická skupina má také podporu v Knessetu. V únoru 2011 byl Gopstein pozvaný poslankyní Likudu, Cipi Hotoveli, do Knessetu. Tam před zákonodárci extrémista varoval před nebezpečím míchání Židů s nežidy a vyzval vládu, aby se více snažila bojovat proti asimilaci na školách.

Lehava byla založena v roce 2009 jako “Prevence asimilace ve Svaté zemi”. Mnoho členů Lehavy, včetně Benny Gopsteina, jsou stoupenci zesnulého rabiho Meiry Kahana, který sám o sobě zastával velmi rasistické a protiarabské postoje. Meir Kahane byl byl americký židovský aktivista, izraelský politik a poslanec Knesetu za nacionalistickou stranu Kach, kterou také založil. Kach byl označen za teroristickou organizaci a byl postaven v Izraeli a Spojených státech amerických mimo zákon. Stoupenec Kachu, Baruch Goldstein, zmasakroval v roce 1994 na 29 Palestinců.

Podle šetření magazínu Haaretz z května 2011, vedoucí členové Lehavy, včetně Gopsteina, mají úzké vazby na neziskové organizace financované z vládních zdrojů. Jedno z nich je následovnická organizace Kachu, nazývaná jako Hemla, což v překladu z hebrejštiny znamená “soucit”. Oficiální náplní Hemly je pomoc dívkám z rozvrácených rodin. Podle zprávy Hemla získala od roku 2005 od izraelské vlády na svou činnost pjříspěvek každý rok od 150 000 do 175 000 amerických dolarů, což představuje přibližně poloviční náklady na provoz organizace.

Gopstein v Hemle vystupoval jako “ředitel public relations” a dostával za výkon této funkce roční plat ve výši 10 000 dolarů. V roce 2010 ředitelka Hemly, Rachel Baranes, sdělila reportérovi z Haaretzu, že organizace byla vytvořena na “zachraňování židovských dívek z asimilace, ať už se jí ženy dopustily se zahraničními dělníky, Araby nebo lidmi nežidovského vyznání Člověku to nedá a musí si vzpomenout na českého “předního deislamizátora” Martina Konvičku, který v IVČRN má naprosto podobný cíl jako Hemla. Extrémismus, ať už je český, nebo židovský, je stále extrémismem, protože extrémismus s rasismem i náboženským fanatismem nezná národnosti a je na celém světě takřka stejný. V srpnu 2012 Lehava distribuovala ve východním Jeruzalémě letáky varující Araby před návštěvou převážně židovského Jeruzaléma. Letáčky upozorňovaly Araby, aby neflirtovali z židovkami. Samotný Gopstein chválí útoky vůči nežidovským obyvatelům Izraele.

  [embedplusvideo height=”434″ width=”540″ editlink=”http://bit.ly/1IZcPUF” standard=”http://www.youtube.com/v/FnR9EYDjRXc?fs=1″ vars=”ytid=FnR9EYDjRXc&width=540&height=434&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=0&chapters=&notes=&lean=1″ id=”ep8008″ /]

V srpnu 2011 Lehava zahájila kampaň s názvem “Pobřežní hlídka”. Jejím účelem bylo zabránění mísení židovských žen s Araby na místních plážích. V prosinci 2010 Lehava rozesílala dopis podepsaný třiceti manželkami významných rabínů, které naléhaly na židovské ženy, aby se nespojovaly s Araby, nezaměstnávaly Araby a nepodporovaly jakoukoli “asimilaci” Arabů do izraelské společnosti . Mezi podepsanými byla také manželka duchovního vůdce strany Šas, který v tu dobu seděl spolu s Netanjahuem v koaliční vládě. Ve stejném roce(2010) Lehava volala po bojkotu supermarketu na Západním břehu. Důvodem byl nesouhlas rasistů s tím, že obchod zaměstnával palestinské muže, kteří v obchodě pracovali společně s židovskými ženami.  Lehava dokonce nabízí službu podnikům nezaměstnávajícím Araby. Pokud vyhovují xenofobním požadavkům radikálů, jsou označováni jako košer podniky. Extrémismus ve jménu nenávisti degraduje samotný výraz “košer” na obyčejnou rasistickou berličku, se kterou se lépe bojuje proti nepřátelům rasy. V červenci 2012 Lehava zveřejnila video na svých internetových stránkách, na kterém dva bývalí členové Hagany (předchůdce izraelské armády), se chlubí kastrováním palestinských mužů, ke kterému mělo dojít během vytváření Izraele. —video je nyní nedostupné—

Vraťme se na malý okamžik ještě k osobě Bentzi Gopsteina. Ten byl podle tvrzení deníku Haaretz v roce 1990 zatčen pro podezření z vraždy arabského páruJe ostuda, že takoví extrémisté jsou podporovaní státem. Lidé jako Gopstein by nikdy neměli být účastníky jakýchkoli debat a diskusí. Rabín chtěl zapaloval křesťanské  kostely a jako každý extrémista zapomněl, jak to původně myslel. Když přišlo do tuhého a na pořad dní přišlo možné trestní stíhání, Gopstein se zachoval jako srab. Nyní tvrdí, že zapalování křesťanských kostelů myslel jen jako teoretickou myšlenku……ale tak se zachová každý radikál. Chce být hrdinou okamžiku, aby následně ze strachu z převzetí zodpovědnosti za své činy obrátil a dělal ze sebe většího hlupáka, než jakým ve skutečnosti je.