Reklamní agentura vytvořila k lákání na festival falešný účet uprchlíka

Média zapomínají na novinářskou etiku. Vezmou ji do ruky, zmačkají jako toaletní papír a zahodí do kouta, aby na ni neviděla v okamžicích vytváření lživých článků a příspěvků například na internetu. Hlavní je získat co nejvíce čtenářů, nebo zpropagovat logo společnosti do povědomí co nejširší skupiny obyvatelstva. Zcela osvědčeným způsobem, jak získat co nejvíce zájmu, je přisát se jako pijavice na problematiku uprchlictví.

Vytáhne se stará fotka…. starý příběh se obleče do sexy hábitu, protože uprchlická vlna bortí ve zfanatizované mysli průměrného konzumenta zpráv zdi bezpečné Evropy. Díky takovému přístupu zažívají krajně politické strany velmi bohaté žně. V Česku bychom mohli zmínit Doležalův Reflex, kdy redakce použila k manipulaci s myslí čtenáře devět let starou fotografii, na níž vedle dovolenkářů umíral dehydrovaný uprchlík.

Bohužel, podobných zpravodajských přehmatů je na světě celá řada. A o mnoha z nich se ani český čtenář z médií nedozví. Jedním z nich je případ Abdou Dioufa. O jeho osudu nedávno informoval Huftington Post. Uprchlík utíkající z afrického Senegalu do Španělska na Instagramu zveřejnil několik fotografií, na kterých zachytil několik okamžiků ze své dlouhé cesty do Evropy. Mladík se před cestou nechal ostříhat a celou anabázi komentoval slovy: “připraven na vše a připraven na nové zážitky“. Jednotlivé fotografie na první pohled dokumentují strastiplnou cestu ze Senegalu do nedalekého města Nouadhibou v Mauretánii, Maroka, Středozemního moře a následně “vysněného” Španělska. Mezi fotkami je několik videí, kde se divák seznámí s obavami uprchlíka, i strachu z velké lodi na moři.

Celého příběhu se chytly výše jmenované britské noviny. Převyprávěly uprchlíkův příběh, zatímco na instagramu díky medializaci přibylo několik tisíc diváků, jež Dioufův účet častovali jak povzbudivými vzkazy, tak rasistickými urážkami.

[quote_center]V celku by jednotlivé příspěvky uprchlíka ze Senegalu nebyly nic špatného, kdyby se nejednalo o podvodný účet vytvořený španělskou reklamní agenturou. Ta zvolila poněkud netradiční způsob propagace festivalu vizuálního umění Getxophoto[/quote_center]

Reklamní agentura vytvořila fiktivní postavu, na které zaplacení “herci” předváděli předem vytvořené scénky. Herec se fotografoval jako uprchlík, sepisoval týden k fotografiím a videím statusy a lidé díky zájmu jednotlivých médií vše komentovali. Účet fiktivního uprchlíka Abdou Dioufa za necelých sedm dnů posbíral více jak 13 000 fanoušků.

Byl tu najednou případ, kdy neznámý muž z Afriky na sociální síť určenou pro sdílení fotografií zveřejňoval své pocity, zážitky…….to nechá málokoho klidným. Týden se utvářel příběh….týden se v odpůrcích, ale i přívržencích ochrany lidských práv vytvářel dojem, jež nebyl ničím jiným, než komerčním produktem reklamní agentury. Najatý herec se po sedmidenním zveřejňování příspěvků znovu vyfotil.  Tentokrát měl za zády plot a na něm dalšího fiktivního uprchlíka. Nepokračoval však ve výkladu srdceryvného příběhu, ale doznal se, že se nejednalo o fotografie opravdového uprchlíka, ale o reklamní kampaň lákající na festival vizuálního umění.  Jinými slovy, všechno od začátku až do konce bylo reklamním podvodem a nic z toho nebyla pravda. 

Ashampoo_Snap_2015.08.11_02h06m45s_022_

Jak jednoduše se dá manipulovat na internetu s lidmi. Reklamka zapomene na etiku i slušné chování…….zalže, tak jako některý bulvár…..zneužije populismu, fanatismu i všeobecné hysterie namířené vůči uprchlíkům, aby na chystaný festival přilákala co nejvíc potencionálních fanoušků.  Reklamka dostala v novinách po celém světě zadarmo inzerci. Na fikci nalétli jak v USA, tak ve Spojeném království i blízkém Německu.

Někteří lidé už od začátku naznačovali, že by se mohlo jednat o hoax. Už samotné jméno uprchlíka budilo podezření. Abdou Diouf byl druhým prezidentem Senegalu a reklamka zneužila jeho jméno. Falešnou povahu instagramového účtu Abdou Dioufa poprvé odhalil fotografický web disphotic. Herec ztvárňující uprchlíka není nikdo jiný, než španělský občan, hráč házené, Hagi Toure. Fotografie byly vytvořeny během jednoho jediného dne iPhonem ředitele reklamní kampaně Tomáse Peni. Peňa sám k reklamní kampani zneužívající problematiky uprchlictví dodává: “účet byl určen, aby se Evropané zamysleli nad svými postoji vůči migrantům, kteří cestují do Evropy z Afriky. Zacházíme s nimi jako se zvířaty, díval jsem se na komentáře a některé jsou opravdu rasistické. Je to docela smutné“.

To je sice pravda, ale měla by reklamní agentura k propagaci svých záměrů zneužívat nenávist, fanatičnost a hysterii?

[quote_center]Měla by zneužívat takové velmi citlivé záležitosti, jakými je problematika uprchlíků?[/quote_center]

To je velmi nebezpečné a od reklamní agentury také nezodpovědné. Projekt měl v úmyslu po určitou dobu klamat lidi. Peňa tvrdí, že nikoho klamat nechtěl, protože jednotlivé příspěvky pokaždé tagoval nesmyslnými tagy, jež naznačovaly, že se nejedná o skutečného uprchlíka.

Ashampoo_Snap_2015.08.11_03h07m15s_024_
Ukázka tagů

Jenže, toho si nemusel každý všimnout a ne každého mohlo napadnout, že se proto jedná o falešný účet. To nic nemění na tom, že se reklamní agentura zachovala amorálně a bez obtíží využila hysterii kolem uprchlíků k prezentaci svých záměrů.