Íránský prezident Rouhani: “teroristé používají americkou invazi jako omluvenku pro své činy”

Íránský prezident Hassan Rouhani měl na zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů v mnoha ohledech pravdu. Ukázal, že šíitský stát stojí především na straně boje proti terorismu i proti stále vlivnému wahhábismu, jež ve jménu korupce a neschopnosti ochránit poutníky  cestující do Mekky zavinil smrt a zranění více jak tisíce lidí. 

I když na jedné straně prezident z Teheránu chválil Ameriku za uzavření jaderné dohody mezi Íránem a Západem, neopomenul kritizovat Bílý dům za vojenské invaze, díky kterým teroristé z Blízkého východu získávají na popularitě. “Kdybychom neměli vojenskou invazi USA v Afghanistánu a Iráku…. teroristé by dnes neměli omluvu pro ospravedlnění svých zločinů“, řekl Hassan Rouhani během své řeči k přítomným politikům.

Americká armáda destabilizovala režimy, nabízela západní vzor demokracie, zatímco se nezajímala o to, co představitelé Afghanistánu a Iráku chtějí. Díky amatérskému přístupu vládou placených žoldáků často hrubě chovajících se vůči místnímu obyvatelstvu, častým přehmatům s drony a vysokému počtu obětí z řad civilistů, Američané nepřímo podporovali vznik a činnost teroristických uskupení tolik známých z tzv Islámského státu. Každý kiks, každé selhání představitelů protiteroristické koalice je pomyslným hřebíčkem do rakve celosvětové svobody, protože Západ společně s Českem dělá všechno přesně tak, jak si teroristé přejí. Zvyšují se kontroly na letištích, připouští se nacistické praktiky při  vyslýchání, legalizují se únosy, porušují se a obcházejí platné zákony, ústavy…….média podporují náboženský extrémismus, protože nabádají demokratické státy k porušování práva na svobodnou volbu víry………

Vojenské invaze s honem za terorismem nepřinášejí nic dobrého nikomu. Jediný, kdo se může smát, jsou nakonec radikálové wahhábismu využívající západní repostéry k rozšiřování své ideologie do toho nejposlednějšího obýváku v zabadlé vísce Ašského výběžku. Jak řekl Hassan Rouhani: “Nejvážnější a nejvýznamnější hrozbou pro celý svět dneška je, když se z teroristických organizací stávají teroristické státy“. Jedna z částečně konspiračních teorií říká, že Abú Bakr je pouze nastrčená figurka, zatímco v pozadí existence Islámského státu figurují generálové Husajnovy armády. Ať je tomu tak, či onak, odchod okupačních vojsk za vědomí absolutní nestability regionu, připravil živnou půdu pro zločinné soukolí wahhábismu ve světě známé jako Islámský stát.

Pravdu v proslovu n Valném shromáždění OSN měl také Barrack Obama, když řekl, že: “íránský lid má hrdou historii naplněnou mimořádným potenciálem. Ale skandování “Smrt Americe” nevytváří pracovní místa nebo bezpečnější Írán“. Radikalismus na jakékoli straně není dobrou cestou k hledání smíru i prosazování myšlenek společné cesty řešení velmi složitých rozporů. Írán má právo na svůj jaderný program v rámci mírového užití……..stejně tak podobné právo má Izrael, jež by měl být stejně kontrolovaným jako Írán, protože podle neoficiálních informací vlastní na několik desítek až stovek jaderných zbraní.

Rouhani heslem: “nezapomeneme na minulost, ale nechceme žít v minulosti” jasné říká, že období nenávisti politického systému ůvči USA je u konce. Mládež v Íránu společně s většinou obyvatel nemá nic proti USA….průměrný Íránec má potíže díky ekonomickým restrikcím s obživou, prací…….ostatně, jak dokazují svědectví mnoha cestovatelů, většina Íránců nemá nic vůči Židům, i když Izrael vůči Teheránu brojí kvůli ideovému boji o regionální nadvládu, ve které Írán překáží jak Saudům, tak Tel Avivu.

Íránský prezident v jednom ze svých příspěvků na Twitteru nastínil možná řešení, jak stabilizovat situaci na Blízkém východě: “opakovaně říkáme, že jediným způsobem, jak vykořenit terorismus na Blízkém východě, je zaměřit se na jeho příčiny sociální, ekonomické a kulturní“……..chce se společnost opravdu zabývat skutečným bojem proti terorismu, nebo pouze počítá s armádou a bombami nad domovy civilistů? V některých oblastech je třeba podporovat dewahhabizaci…..to ovšem neznamená, že by mělo docházet k etnickým nebo kmenovým čistkám. Umělohmotný wahhábismus z Rijádu dává terorismu pohonné hmoty, a proto by wahhábismus měl být zakázaný nejen v Evropské unii, ale také v regionech válečných sporů na Blízkém východě.