Maďaři devalvují a ničí tolik známé heslo “no pasarán”

Heslo “no pasarán(neprojdou)” zrozené za španělské občanské války zažívá díky krajně pravicovému extrémismu období své vlastní dehonestace. 

Symbolika statečnosti, neústupnosti a nekonečného hrdinství je v přímém přenosu milovníky krajně pravicového extrémismu trhána doslova na kusy. Ve jménu ultranacionalismu a rasismu xenofobové vytvářejí za pomoci policie neprostupné zdi, zatímco za zvolání “no pasarán” dávají přicházejícím uprchlíkům najevo ochotu obhajovat sny o Velkém Maďarsku i za pomocí zbraní a obušků v ruce.

Isidora Dolores Ibárruri Gómez, jež oblíbený slogan použila na nášivce své uniformy během bojů s generálem Francem při obléhání Madridu, se musí v pomyslném hrobě otáčet jako vrtule lodního šroubu. Němá barikáda Jana Drdy dostává díky přepracování z 21. století prapodivný šmak. Studenti ukrývající se za pytly s pískem a starými stoly nahradili vyznavači nespravedlnosti. Jobbik klepe na dveře a spolu s ním jednotliví krajně extrémističtí kravaťáci touží zůstat alespoň na vteřinu ve světlech mediálního zájmu.

[embedplusvideo height=”311″ width=”500″ editlink=”http://bit.ly/1WaplDs” standard=”http://www.youtube.com/v/fgJRjy2Xc0c?fs=1″ vars=”ytid=fgJRjy2Xc0c&width=500&height=311&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep6737″ /]

Vezme se policie, dramatická hudba, akční záběry, policejní auta, motorky, jezdecká hlídka, vrtulník…..nasadí se přísný tón v hlase a šlágr příštích dnů je zaručený. Starosta maďarského městečka Ásotthalom je jedním z typických představitelů stále se rozvíjející hysterie. “Maďarsko je špatná volba. Ásotthalom je ještě horší“, zaznívá v extrémistickém spotu šéfa místní radnice. Místo toho mají uprchlíci zamířit do Chorvatska, nebo Slovinska, protože starosta Laszlo Toroczkai nikoho nepustí na obecní pozemky……..

Islamofobní, antimulťácky založení uživatelé sociálních sítí mají o zábavu postaráno. Statisícová, nebo milionová sledovanost je zajištěna. Anglické titulky, posléze doplňované českým přepisem v nejrůznějších xenofobně laděných facebookových skupinách zajišťuje vteřinovou slávu navěky. Večerní zprávy mají zase o čem vysílat…..proč by také ne, když dílko na youtube má víc jak milion shlédnutí. Starosta zneužívá policisty pro své vlastní politické zájmy. S mobilem v ruce ukazuje v záběru kamery na ostnatý plot, jako kdyby v roly maďarského Kima radil pohraničníkům se stavbou ještě dokonalejší zábrany před lidstvím.

Ashampoo_Snap_2015.09.19_18h29m10s_007_

Laszlo Toroczkai je členem a lídrem mládežnické organizace krajně pravicových radikálů “Hatvannégy vármegye Ifjúsági Mozgalom“. V doplňujících volbách na konci roku 2013 kandidoval v místních volbách, které také následně díky podpory Demokratické koalice  s výsledkem 71.5 procenta platných hlasů vyhrál. Stalo se tak možná díky nízké voličské účasti, jež nepřesáhla ani 36 %. Krajně pravicový radikál se díky tomu stal místním starostou.

Mladý politik je známý xenogobními výkřiky vůči Romům a muslimům. Nesnáší multikulturalismus a nemá potíže účastnit se demonstrací s neonacistickým, či neofašistickým podtextem. Toroczkai je zastáncem revize Trianonské smlouvy a uvítal by s nadšením ustanovení Velkého Maďarska, kde by Slovensko zůstalo v područí Budapešti. Stejně tak postupuje vůči Srbským oblastem s početnou maďarskou menšinou, kde byl také ve Vojvodině v roce 2008 za své ultranacionální názory srbskými nacionalisty zbit.

Ashampoo_Snap_2015.09.19_19h11m18s_010_
Toroczkai na demonstraci z roku 2012

Starosta Ásotthalomu vidí v situaci na hranicích apokalypsu a velmi rád by se na událostech zviditelnil. Na svůj facebookový profil postuje nenávistné příspěvky, jež jsou čas od času sdíleny spřátelenými médii. Své protiromské postoje projevil Laszlo Toroczkai na demonstraci 5. srpna 2012, kde s poslancem Jobbiku Gáborem Ferenczim a Atillou László z Asociace gard pro lepší budoucnost patřil k těm nejaktivnějším. Romové dostávali ve slovech tří jmenovaných mužů “nálepku asociálů, parazitů a příživníků, proti kterým je třeba bojovat.” Během demonstrace došlo dokonce i na házení kamenů na domy obývané Romy.

Jak se zdá, milovníci velikosti na poli národa mají společnou lásku v runách. Patrně si tím nahrazují neznalost historie doplněnou o zhmotnění frustrací ze sebe sama. To mají stejné jak Dan Landa, tak Laszlo Toroczkai. Neúspěšní nacionalisté, jež nemají jinak co nabídnout, mají uprchlíky a nedaleké segregační zdi jako pimprlata, proti kterým se organizují demonstrace a které se ve jménu extrémismu sluší co nejvíce vylekat. Možná se příznivci i odpůrci hnědého kultu v politice od starosty doposud neznámého městečka v Maďarsku dočkají variací na Arnieho nebo Stalloneho s kudlou mezi zuby……….kdo ví, co všechno je schopný průměrný extrémista udělat pro co největší popularitu……ještě stále jsou v zásobě koně cupitající po lesní cestě…..s tím se dá provést téměř cokoli. Jen se podívejte, jak mužný Putin na koni okouzlil v dobrém i špatném světle své voliče i odpůrce napříč celým světem……..