Říp nebo kopec nad Kosmonosy…….Matějnému je to fuk

28. září se blíží, a tak jako každý rok, i letos neonacisté s dalšími extrémisty pořádají výšlap na horu Říp. S vlajkou na rameni příznivci protičeských ideologií vyjímají z nělkého hrobu svatováclavský kult, aby následně na sociálních sítích prokázali, že žádnými vlastenci vůbec nejsou. 

Zdárným příkladem by mohl být Pavel Matějný z Národní demokracie Adama B. Bartoše. V úvodním obrázku připravované sešlosti sice trefil bývalý sameček šlégrovské smečky horu Říp, ale dál ve vlasteneckém poznávání české vlasti předluženec z Chotěbuzi poněkud tápe. Kilometr sem, kilometr tam……hlavní jsou sexy sněmy vlastenců neúspěšně imitující ty z druhé poloviny devatenáctého století, při kterých se nejeden extrémista zapotí radostí nad slávou tolik opěvovaného a radikály zároverň przněného národa.

Ashampoo_Snap_2015.09.27_10h09m39s_004_
Zdroj: Facebook

Buďme rádi, že se k sepsání Jiráskových pověstí neodhodlal ostravským přízvukem zpívající Pavel Matějný…….to by se klidně Říp přesunul o skoro osmdesát kilometrů k Mnichovu Hradišti, zatímco by se Mělník odstěhoval do stovky kilometrů vzdálené Moravy a dějiny by se ve fantasmagorii zahnědle běloskvoucích spolkařů z Národní obrody přeměnily do jednoaktovky o vousaté ženě.  Radikálové se stůj co stůj snaží odkazovat na nějakou navazující historii, o níž mají jen velmi povrchní znalosti. Zajdou si na Wikipedii, kde najdou přijatelný obrázek. Vidí dav lidí, nějaký kopec, koně, ženy a v nastalé erekci nacionalismu překřtí Tábor lidu na vrchu Mužský do podobenství vlasteneckých setkání na Řípu.

rip_matejny

Turistické schopnosti Matějného s láskou k vlasti mají zcela jistě obrovské rozměry, a proto se sotva dvou a půl kilometrová procházka z Ctiněvsi proměňuje na 77 dlouhou štreku nedaleko Kosmonos. Alespoň si mohou malíři nepovedených oken prohlédnout cestičkou na vrch nedalekou léčebnu psychicky nemocných….jen by možná neměli v zařízení pobývat příliš dlouhou dobu, aby si je personál nespletl s některým z pacientů. Ještě pár takových výletů a z holohlavých radikálů se stanou vyhublí týpci s pleškou navrch.

10. května 1868 se na úpatí hory Řípu skutečně konal za účasti 20 tisíc lidí první tábor lidu požadující vytvoření ústavy a přerod Českého království v podobenství třetího státu jako Rakousko-Česko-Uherska. Nicméně, fotografie použitá Matějným nepochází z Řípu…….ale to na rozdíl od radikála z protiromských pochodů pozná každý. Právě z takových komických omylů je nejlépe viditelné, jak moc je to horké s vlastenectvím u lidí typu Matějného. Vlajka naruby, zlatavý mok i zneužícání Tyrše………to je něco jiného, než skutečné vlastenetví, se kterým lidé od Bartoše i Matějného nemají pranic společného.