Sieg Heil, tedy Vlasti zdar!

Krajně pravicoví extrémisté využívají příležitosti ke své činnosti. Zatímco Adam B. Bartoš vyvolává jednotlivými plakáty v neonacistech touhy pozdvihnout pravačky k pozdravům, Konvičkovi lidé se pokoušejí o komické výkony poblíž hraničních přechodů. 

Vytvoří živé řetězy, aby televizní kamery lačných reportérů zaznamenaly, jak těžce a složitě odpůrci mešit bojují za odkaz druhorepublikových hodnot, kdy češství bylo okovy extrémismu připoutané ke svatému Václavovi a bílá rasa v reálném podobenství bojovala za etnicky čistou společnost. Zcela jistě docenta z Jihočeské univerzity doplní ve snažení holohlaví nedospělci z Pro národa, DSSS, Dělnické mládeže nebo nějakého dalšího rádoby nacionálního uskupení.

Ashampoo_Snap_2015.09.15_17h22m12s_008_

To je “jiné hrdinství”, než vyhrožování vysokoškolačkám, mazání sádla na kliky, nebo posílání sprosťáren na sociálních sítích. Taková fotka Konvičky zatýkaného policisty obletí celou republiku a udělá mnohem víc popularity dokonce i u těch nejzarytějších nacionalistů v zemi. Patriotství dostává nový nástřik a Blok proti islámu touží po tom být jedním z nejhlavnějších míchačů nového odstínu, se kterým příští rok po boku Úsvitu vstoupí do volebního klání.

Právě teď a právě nyní se odehrává něco docela zvláštního. Po celá desetiletí se neonacisté, neofašisté a nacionální bolševici snaží o propojení extrémistů levého i pravého křídla pod jeden jediný subjekt. Prý se o to podle tvrzení některých pokoušel přítel Matějného, taxikář Ponert. Pohybuje se kolem nacionálně bolševické scény a ta se zase na oplátku obtáčí kolem nohou nejznámějšího antisemity Adama B. Bartoše. Ten kromě oslav antisemitismu a oživování starých spisků, vybírá členské základy extrémistických uskupení, aby následně mohl sám sebe titulovat za vůdce všech krajně smýšlejících čecháčků v okolí. V obnovených Protokolech sionských mudrců propagovaných a vydávaných Bartošem v předmluvě figuruje bývalý předseda Vlastenecké fronty a současný místopředseda Národní demokracie, Jan Skácel.

Ashampoo_Snap_2015.09.15_18h50m12s_011_

Ve středu na blokaci hranic ve Dvorním Hradišti nebudou chybět určitě ani lidé z Bartošova spolku a možná si všichni zúčastnění vymění profilové fotky na sociálních sítích za něco mnohem drsnějšího, více českého a strach vyvolávajícího.  V Maďarsku je vyhlášen krizový stav, začíná stavět plot i na maďarsko-bulharských hranicích, Srbsko povolává armádu, Německo zavřelo hranice, Nizozemsko posiluje hraniční kontroly a v Česku se krajně pravicoví extrémisté staví do role ochránců státních hranic……..chytnou se za ruce, aby sami svým činem poukázali na trapnost jednání všech zmiňovaných států.

Národní demokracie, nový Úsvit i se svým superlídrem Martinem Konvičkou požadují naprosto stejné věci. Klidně by Konvička s Volfovou i Lidinským mohli desetibodový seznam požadavků převzít za svůj. Na hranu extrémismu hrají také celostátní televize. Jako příklad by mohla sloužit Prima, kdy Krimi zprávy pokračují v honičce za uprchlíky na hranicích s Rakouskem.

Ashampoo_Snap_2015.09.15_19h25m22s_012_
Krimi zprávy a jejich živé vysílání z hranic s Rakouskem

Je to nacionálně stylové ovlivňování veřejného mínění. Elitní reportér Janotka zapomněl na neviditelnou novinářskou čest, a proto stylově uvádí v terénu nedaleko hranic jednotlivé reportáže. Vzdálené okraje bývalé celnice jsou tak sexy………zvláště, pokud si na stejném místě představíte Janu Volfovou rozdávající povely živým překážkám na hranicích.….kam se hrabe nějaký Zdeněk Fibich s operními áriemi Šárky…….oživlé obrazy Bohumila Rouba ze sociálně slabých oblastí dostávají díky přicházejícím radikálům nová podobenství. 

Bartošova partaj, stejně tak Úsvit i Konvičkův Blok proti islámu mohou čerpat z myšlenek Vlastenecké fronty. Obzvláště sexy by nacionalistům mohla připadat slova uvedená v roce 1999 v Hlasu národní mládeže, ve kterém se Vlastenecká fronta radí ve stranickém plátku svým příznivcům, jak se chovat k přistěhovalcům:
Ashampoo_Snap_2015.09.15_19h34m59s_014_
V případě tápání a nepochopení zcela jistě rád pomůže Jan Skácel. Sám velmi dobře ví, jak to ultranacionalisté od devadesátých let dvacátého století s uprchlíky myslí. Nicméně, Úsvit, Blok proti islámu, IVČRN i Bartošova Národní demokracie vyznávají stejný přístup k uprchlíkům, s jakým se svého času Vlastenecká frontapokoušela vstoupit do politiky.
Za zmínku stojí také slova neofašistického Národního frontu Castistů, který jako první přemaloval německý nacismus do podobenství českého nacismu. Na ideologii castistů navazují dnes také nacionální bolševici a pokračující neofašistická uskupení:
Ashampoo_Snap_2015.09.15_19h57m29s_015_
Národní Front Castistů o humanismu
Přímo i nepřímo se ve slovech i činech Bloku proti islámu, Úsvitu, Národní demokracie, partaje Tomia Okamury a dalších objevují nejrůznější repliky neofašistických luhů a hájů. Občas na stejnou slinu dají také poslanci z ostatních parlamentních stran. Plány neúspěšných neofašistických a neonacistických organizací se oživují, objevují a využívají výhodné startovací pozice v hysterizující společnosti, kdy i kominík na střeše je pro některé uprchlíkem s kalašnikovem u pasu.