Týden.cz udělal ze tři roky staré fotky marockých uprchlíků Syřany z roku 2015

Praktiky médií jsou žalostné. Snaží se vyvolat kontroverzi a být prvními mezi všemi. Klidně do článků použijí několik let staré fotografie, o kterých následně tvrdí, že se jedná o fotky Syřanů spěchajících na přeplněných lodích do sociálně přívětivé Evropské unie. 

Novinářská etika zpravodajským portálům zřejmě nic neříká. Týden.cz si po svém smlsnul na hysterii vůči syrským uprchlíkům. Zatímco zahraniční média zpytují svědomí a ptají se, proč umírají děti ve vlnách Středozemního moře, ta česká si pokračují v rozdělané práci. Vezmou loď s Maročany prchajícími z revolučního běsnění, aby je následně vydávali za mediálně populární Syřany…….Internet je plný nejrůznějších fotek s imigranty a uprchlíky na palubě, tak kdo by se staral o to, že zrovna ta či ona fotečka je dva, tři, nebo čtyři roky stará.

Ashampoo_Snap_2015.09.04_14h13m02s_005_
Zdroj: Týden.cz

Fotka vložená do článku na Týdnu.cz pochází minimálně z 28. ledna 2013, kdy na webu InfoMédiare vyšel článek o tom, jak Španělsko účinně čelí marocké přistěhovalecké vlně

Ashampoo_Snap_2015.09.04_14h33m30s_007_ Jak se zdá, arabské jaro se státním převratem poslouží mediálním fikcím velmi dobře. Samotný článek se snaží přistupovat k problematice uprchlíků skrze manipulace a polopravdy, kdy se umělohmotně vytváří hranice mezi křesťanským a muslimským. Uprchlík nemusí žádat o víza a povolení. Ve většině případů to ani udělat nemůže, protože by patřičné doklady nedostal jak na Blízkém východě, tak v jakémkoli státě Evropské unie. Umělohmotné překážky uprchlíkům v rozporu s mezinárodním právem kladou státy EU i země v oblasti Perského zálivu. Porušování lidských práv se dopouští stále více vlád…….a je to velmi nebezpečné.

Proč mají zpravodajské portály neustálé nutkání polovičaté články doplňovat lživými fotografiemi? Možná je to tím, že si samy uvědomují slabost textů, a tak je podporují nesouvisejícími fotkami, ve kterých je Maročan nahrazen Syřanem, pokud je to třeba. Není divu, že se na Týdnu.cz autor pod článek neuvedl. Vyhnul se trapnosti a zostuzení v novinářské branži, i když ta česká je na kdejakou “prasárničku”pisálků už nejspíš zvyklá.