Saudové nabízejí krvavé peníze poté, co povraždili na tisíce Jemenců

Zbombarduj to, znič to, zabij lidi, zbourej jejich bydliště a teprve potom kdesi v Evropě uspořádej dárcovskou konferenci, ve které investuješ stovky milionů na nápravu části toho, cos předtím poslal do háje……tím se zcela nepochybně řídí pouštní království Saudské Arábie. Hlava nehlava v rozporu s mezinárodním právem, bez mandátu Organizace spojených národů Rijád rozpoutal v Jemenu velmi krutou a zároveň velmi bezohlednou vřavu, ve které byli hlavními oběťmi především místní civilisté.

Saudská Arábie měla ideové štěstí. K útoku si vybrala kout světa, o který nemá nikdo z pisálků zájem. Stejně tak nikdo ze světových politiků proti Rijádu nepovstane, protože král Salman je velmi důležitou součástí pro většinu západoevropských aktérů v blízkovýchodním regionu. Saudové společně s Izraelem představují velmi vlivného spojence vůči Íránu, a proto rakety, stíhačky i tisíce mrtvých kdesi v nepokojném regionu nikoho nezajímají. Mediálně nepřitažlivý konflikt dává kolébce wahhábismu dostatečně velký prostor k prezentaci své vlastní síly i ochoty použít armádu kdykoli, pokud bude v blízkosti Saudů někdo, kdo by chtěl dělat nějaké potíže.

Saudská Arábie po vlně zničujících útoků na Saná ve švýcarském Press Clubu obrací a rozhoduje se k humanitární pomoci zdevastované krajině. Král Salman před zraky přítomných diplomatů nabízí 274 000 000 amerických dolarů k humanitární pomoci Jemenu. Saudové nabízejí necelých 17 % z toho, co by bylo podle OSN třeba k plné obnově infrastruktury……..zatímco velvyslanec Saudské Arábie při OSN obdivoval publikum v Ženevě slovíčky o pomoci chudým a potřebným……tisíce kilometrů daleko umírali dál lidé pod bombami Saudů. Většina z 2 300 mrtvých nepřišla o životy se střety s jednou z válčících stran v Jemenu…..většina z nich zemřela pod náporem raket a bomb.

Saudský režim po dobu několika týdnů a měsíců ukazuje absolutní neúctu k lidskému životu. I proto by bylo naivní myslet si, že Rijád zpytuje svědomí a snaží se napravit alespoň zčásti to, co sám napáchal. Trapnohra královského dvora pokračuje volnoběhem. Režim potřeboval ukázat svou vojenskou sílu všem odpůrcům doma i v blízkém zahraničí…..režim potřeboval ukázat svou jedinečnost i nepostradatelnost jako jedné z místních velmocí vůči šíitskému Íránu…….a to se pouštním pánům povedlo……..po mocenské hře v kostky nyní přichází čas na rádoby humanitární projekty………

Zní to jako nepovedený vtip. Agresor žádá humanitární organizace, aby za peníze agresora připravily projekty k nápravě toho, co agresor způsobil. Je to tragikomická situace, ke které se chtě nechtě musejí lidskoprávní organizace postavit čelem.

Co je důležitější……spolknout hořkost saudských peněz…….nebo je bez problémů přijmout a napravovat to, co dárce způsobil? Lidé bez domova……těžce zranění a pozůstalí po zabitých, děti bez rodičů……ti všichni potřebují pomoc bez ohledu na to, kdo způsobil jejich příkoří……….nicméně, měla by v oblasti humanitární pomoci platit morálka? Mezinárodní organizace Oxfam už v dubnu tohoto roku, kdy se šeptalo o saudském záměru, říkala, že by humanitární organizace neměly přijímat saudské peníze, protože jsou umaštěné krví civilistů…….jenže Organizace spojených národů nemá žádné vlastní peníze a jejich nedostatek  je znát na projektech, na nedostatku potravin, léků a dalších materiálů………

OSN je zcela nepochybně rádo za Saudy nabízené stovky milionů, ale zároveň nerado své nadšení dává najevo, protože se jedná o rozporuplnou situaci. OCHA peníze přijme, ale zároveň bude přemýšlet, jak je nezávisle použít. Vrabci na střeše si cvrlikají, že část financí z Rijádu již byla převedena na účty OSN. Prvními příjemci daru z pouště byla Světová zdravotnická organizace, která chce za obnos obnovit poničené nemocnice. Snad nejhorší situace je v přístavním Adenu, kde je absolutní nedostatek jakékoli lékařské péče. Organizace spojených národů bude s pomocí saudských peněz obnovovat zdravotní systém v Jemenu, který předtím poničily saudské stihačky.

Bohužel, není to poprvé, kdy mezinárodní organizace čelí dilematu, zda přijmout nebo nepřijmout dar agresora. Nemusíme chodit příliš daleko. Stačí se podívat na na Irák, Afghanistán, kdy americké stihačky i americké pozemní jednotky přispívaly k rozkladu země, přesto USA poskytla OSN dar na humanitární pomoc. Dokonce se bývalý americký ministr obrany “vychloubal” s tím, že součástí armády jsou také pracovníci humanitárních organizací.

Nicméně vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad al-Hussein tuto středu v Ženevě novinářům představil zprávu, podle které se Saudská Arábie v Jemenu dopustila porušení lidských práv i válečných zločinů na civilistech. Má cenu na taková provinění poukazovat, když viník následně dělá jakoby nic a rozhazuje kolem sebe stovky milionů ve snaze uklidnit hlasy odporu daleko za oceánem? Samotné bombardování velmi výrazně zpomaluje příchod humanitární pomoci. Prozatím nic neukazuje na to, že by Rijád chtěl své nasazení v Jemenu snížit s ohledem na utrpení civilistů. Nebude vše nakonec vypadat tak, že peníze budou, ale pomoc kvůli válce nebude moci přijít za Jemenci?