Primácká Partie: typický příklad fašizace společnosti

Partie na Primě je plná neofašismu. Většina pozvaných hostů vyznává ultranacionalismus a jakákoli diskuse je naprosto nemožná. Několik desítek minut televizního vysílání je pronášena sadou lží, hoaxů i cílených dávek hnědých myšlenek, před kterými nemá možnost náhodný divák uprchnout. 

Hlasatel potichu souzní nad Lidinského teoriemi, zatímco na neofašistické vlně oscilující politolog Robejšek, používaný neofašizujícími médii jako nahrážka za radikálního Hampla, básní o svých představách rovnou v přímém přenosu. Ulice nedalekého Německa se mění v apokalyptický svět, kam nezavítá ruka zákona a s každou vteřinou drahocenného času na diváka vyskakují nejrůznější druhorepublikové teorie nad škodlivostí společného nepřítele, proti němuž je třeba bojovat i za cenu násilí páchaného na nevinných dětech.

Teorie z facebookových skupin Islámu v ČR nechceme se přenášejí ústy nejrůznějších politiků rovnou do televizního vysílání. Bělobrádek si popěvuje lživé balady nad demokratičností Izraele, a dokonce se nestydí požadovat po Česku, aby se chovalo stejně jako Tel Aviv, protože tato země podle jeho slov je v permanentní válce a velmi dobře ví, jak s uprchlíky zatočit. Jako kdyby v Česku nebyl už tak dostatek neofašismu a nejrůznějších druhů nenávistí. Nepotřebujeme militarizaci společnosti, a dokonce se obejdeme bez neofašistů zosobněných do podobenství Úsvitu-národní koalice.

partie

Celostátní televize dává prostor populismu, aníž by mu poskytla náležitou opozici zastávající opačný břeh názorů. Jediný, kdo jakž takž osciluje na hranici humanismu je Schwarzenberg, jenže to nestačí. Proč vedle Robejška není někdo s názory humansimu a lidství? Základem diskuse není poměr pět ku jednomu. Jak se zdá, televize mermomocí vytváří dojem nadbytku neofašistického smýšlení, jež se má následně stát tím hlavním a jedině správným. Většina z hostů zapomněla na to, že uprchlíci jsou také lidmi. Jak si vůbec může dovolit bezpečnostní expert s krajně nenávistnými postoji požadovat potápění lodí i s uprchlíky? Sám zajisté mávné rukou nad mrtvými ve Středozemním moři, ale takový postoj neznamená níc jjiného, než návrat do třicátých let minulého století, kdy Rom zabíjený československými četníky ve státem zřízeném koncentráku představoval pouze nepodstatnou skvrnku na pronárodní politice papalášů.

partie_lid

Dávka nenávisti vystupující z úst Bělobrádka dává na srozuměnou, že lidovci nejsou ničím jiným, než soft verzí úsvitářů. Přistoupí téměř na cokoli a není jim cizí ani politika křižáckých soubojů založených na odmítání čehokoli nekřesťanského, jinokulturního. Z takového úhlu pohledu skutečně státy Blízkého východu, kromě Izraele, vypadají jako pytlákova schovanka nepřátelství. Snad kdyby v Bejrútu vyznávali Krista, tak by Bělobrádek hovořil úplně jinak. Takový přístup nemá s křesťanstvím nic společného. Landou to v případě předsedy KDU-ČSL začíná a jak všichni vidíme, prosazováním ultranacionalismu to pokračuje.

Staré heslo radikalizuj a ovládej je hlavním nástrojem pro získání co největšího počtu diváků pro věc nenávisti, jež má jeden jediný cíl. A sice vyvolat krutostmi další odvety, nenávisti a tím zároveň připravit pro politiku neofašismu co nejlepší a co nejideálnější půdu pod nohama.To je také jediný cíl podobných hrátek na diskusi, ve které dostává nadlimitní prostor pouze neofašistický ideál nového světa, ve jménu něhož Blok proti islámu s Bartošem pošlape památečný Albertov.

Ideologie propagovaná Primou je velmi nebezpečná a Rada pro televizní a rozhlasové vysílání by měla zasáhnout. Není možné, aby v demokracii docházelo k propagaci neofašismu. Od toho politické diskuse nejsou. Mají přinést spleť názorů…….což v množstevní převaze krajních postojů není možné. Pokud si lidé zodpovědní za Partii pozvou většinu hostů s neofašistickými názory, poté nesou i s televizní společností zodpovědnost za propagaci extrémismu.