Československá vlastenecká garda – spolek rasistů s amatérskou hrou na vojáčky

Demonstraci Bloku proti islámu, která se konala 6. února 2016 na Hradčanském náměstí v Praze, hlídala Československá vlastenecká garda (CSVG). Informoval o tom ve svém článku Evropský rozhled. S vysílačkami od Motoroly si extrémisté hráli na ochranku vystupujících radikálů. Jedná se o málo známou skupinku, u které bychom klidně mohli volně pokračovat v nedávném povídání o domobranách. Milovníci islamofobie, rasismu, odpůrci Obrtela i Nely Liškové si vytvořili svou vlastní gardistickou pseudobojůvku amatérů, aby si následně hráli na ochránce české kultury.

Do znaku si dali zubícího psa bojovného plemene, snad aby na první dobrou všem neznalým příslušníci gardistů ukázali, jak odhodlanými a bojovnými jsou. V blízkosti Konvičkova týmu nesnášenlivosti doposud neznámí upozornili návštěvníky demonstrace na svou existenci. V černých bundách s nášivkami na rameni si pomocníci organizátorů demonstrace krátili chvilky hláškami do vysílaček. Československá vlastenecká garda má blízko k Bloku proti islámu, lidem blízkým Jiřímu Černohorskému, Okamurově SPD, Bloku proti islámu i českým nacionalistům v okolí Kláry Fürstové. Evropský rozhled jako příklad takového spojení uvádí fotografii Jiřího Jiskry ve VIP zóně, kde byl islamofobní radikál spatřen v přítomnosti předsedy krajně pravicové strany Domov i bývalého neonacisty.

Jiří Jiskra je skutečně členem facebookové skupiny Československé vlastenecké gardy. Doplňuje svou přítomností dalších 114 lidí, jež na Facebooku svou činnost zasvětili náboženskému fanatismu ve jménu kříže i boji proti multikutluralismu. Gardaři sice uvádějí, že jsou zapsaným spolkem, ale ve skutečnosti veřejný rejstřík nic takového nedokazuje. Jedná se pravděpodobně o cílenou mystifikaci, ve které se rádoby ozbrojenci snaží vydávat za legální podnik s legálními cíli. Webová stránka projektu hostuje na stejných místech jako Thor Tactical, o němž jsme před několika měsící čtenáře informovali. Zda-li se jedná o náhodu, nebo je taková blízkost důkazem propojení mezi Thor Tactical a Československou valsteneckou gardou, to není jasné. Nicméně, adresa, na kterou gardisté poukazují jako na své sídlo, vypadá velmi pochybně. Na Neklanově 116/16 na zvoncích nejsou viditelné žádné známky o fyzické existenci Československé vlastenecké gardy. Jedná se i v tomto případě o virtuální adresu ukrývající skutečné sídlo radikálů?

Ashampoo_Snap_2016.02.15_21h19m34s_025_
screenshot ze stanov Československé vlastenecké gardy

V několika bodech příslušníci Československé vlastenecké gardy vysvětlují účel a cíl spolku, ale čím se gardisté zabývají ve skutečnosti?

Je to naprosto jednoduché. Extrémisté CSVG založili, aby stejně smýšlející trénovali v boji a plánovali společné akce namířené například proti cizincům a uprchlíkům. Na uzavřeném speciálně vytvořeném fóru, do něhož registruje zájemce Alexandr Kostka, se zvědavci dozvědí vše potřebné pro účast v některém z tréninků. Ty probíhají každý pátek od 16:50 do 18:50 v tělocvičně na Václavské 20 na Praze 2, kde se nachází Tělocvična Bellos provozovaná občanským sdružením SK BELLOS – ULTIMATE FIGHTING. Tělocvičnu si mohou pronajímat nejrůznější kluby, zájemci s individuálním využitím, nebo dokonce trenéři.

Samotné členství v CSVG je oficiálně bezplatné a je limitované pravidly gardy, jež jsou k vidění na stránkách www.csvg.info. Nicméně, slovíčkaření o členství bez jakékoli kačky nejsou až tak pravdivá. Za každé dvě hodiny tréningu ve výše jmenované telocvičně zaplatí zájemce 650 korun. Pro pravidelné účastníky tréninkových setkání je stanovena měsíční částka 2 600 korun, kterou extrémista lačníci po nejrůznějších bojových technikách musí zaplatit. Jedno takové cvičení proběhlo 14. února 2016

 

Krajně pravicoví extrémisté kromě cvičení a učení se jednotlivým stylům sebeobrany mají jeden základní úkol, a sice fotografovat  “cizince” a tuto fotku posléze vedení zasílat s časy a místy, kde cizího státního příslušníka členové CSVG potkali.  V požadavku adresovaném gardistům se doslova píše: “Dále všechny gardisty prosím, pokud se střetnete s “cizinci”, vyfoťte je a dejte zprávu, kde a kdy. 1/ to nemají rádi a velice rychle se snaží zmizet a 2/ pomůžete již probíhajícímu monitoringu”

Z toho vyplývá, že extrémisté vytvářejí vnitřní databázi lidí, kteří vypadají jako cizinci. Co s takovými údaji radikálové hodlají udělat? Slouží snad takové údaje k pozdějšímu škodění vyfotografovaných osob?

Podívejme se na jednotlivé představitele Československé vlastenecké gardy: 

Správcovství v uzavřené skupině na Facebooku vykonávají tři lidé: Vít Novotný, Michale Doležal a Josef Zelenka.

Ashampoo_Snap_2016.02.15_22h47m12s_031_

Osoba samostatně výdělečně činnáJosef Zelenka, má jako všichni tři admini blízko k Bloku proti islámu, pohrobkům Holešovské výzvy a českých nacionalistů sdružujících se kolem Projektu Československo. Zelenka je aktivním členem Strany soukromníků České republiky, za kterou vykonává funkci předsedy místního klubu Luže. Kromě politické kariéry je Zelenka také zakladatelem Muzea Luže. Jak se zdá, sýrové etikety, které pan podnikatel v muzeu vystavuje, nestačily, a tak se postarší pán dal na podporu extrémismu.

Ashampoo_Snap_2016.02.15_22h55m01s_032_

Kromě islamofobie a náklonnosti k Rusku se návštěvník sociálních sítí může v Zelenkově projevu setkat také s odporem k multikulturalismu.

Druhou osobou v adminování je Vít Novotný. Na internetové síti používá přezdívku Kelt a dává si dobrý pozor, aby jeho obličej nebyl k vidění návštěvníkovi facebookového profilu. Gardisté tohoto muže nazývají šéfem, vůdcem skupiny. Nicméně, na jedné z fotografií velmi špatné kvality je při výuce sebeobrany Vít Novotný viditelný

Ashampoo_Snap_2016.02.15_22h15m25s_028_

Vít Novotný je rasista. Jeho příspěvky zavání rasismem i nenávistí například vůči muslimům. V jednom z příspěvků dokonce radí vyhubit muslimy

Ashampoo_Snap_2016.02.15_23h37m20s_034_

Vít Novotný má na Facebooku jen několik desítek přátel. Má velmi vstřícný postoj k Czech Defence League, a tudíž má také blízko k Bloku proti islámu a IVČRN.

Ashampoo_Snap_2016.02.16_00h01m25s_039_

Muslimy běžně nazývá “kozomrdy”, podporuje Rusko, nesnáší Evropskou unii, multikulturalismus i místní Romy, vůči kterým na soviálních sítích sdílel například tento obrázek

Ashampoo_Snap_2016.02.15_23h45m10s_036_

Vít Novotný je na ruské sociální síti vKontaktě na stránkách  Československé vlastenecké gardy uváděn jako kontaktní osoba

Ashampoo_Snap_2016.02.15_23h47m51s_037_

Spolky a organizace jakou je Československá vlastenecká garda jsou velmi nebezpečné, protože ve jménu extrémismu a rasismu mohou páchat terorismus, nebo mohou zakládat seznamy sledovaných osob, vůči kterým mohou následně vyvolávat k násilí nebo násilí také sami páchat. Ostatně, v mnoha vyjadřováních členů na Facebooku je patrný fanatismus i ochota někoho z řad nenáviděných skupin lidí zabít, případně vážně zranit. Sami radikálové v sobě vidí revolucionáře a podle toho se následně vyjadřují

Ashampoo_Snap_2016.02.15_23h56m54s_038_

Blok proti islámu využil služeb Československé vlastenecké gardy, protože tito lidé mají stejné přesvědčení jako Konvičkovci a jsou také velmi dobře zpřízněni s další extrémistickou scénou, ke které patří například současní, nebo bývalí neonačisté, či členové Vandasovy DSSS. Stát by takové militantní spolky, jakým je CSVG, měl sledovat a v případě potřeby jednotlivce zatknout za činy, kterých se dopouští.