Násilí s demolicemi domů v Palestině neutichá ani na začátku roku 2016

Izrael se na okupovaných oblastech chová v rozporu s národním, ale také mezinárodním právem. Dochází k nezákonnému ničení příbytků Palestinců a velmi drsnému chování Izraelských obranných jednotek k civilistům. Situace na palestinském území rozděleném do tří oblastí A, B, a C není vůbec jednoduchá. Oblast C je spravována Tel Avivem a na tomto území dochází k největšímu porušování mezinárodních smluv a dohod. Okupační moc, v tomto případě Stát Izrael, porušuje své povinnosti a v zájmu místního appartheidu aplikuje politiku méněcennosti

V období mezi 9 – 11. únorem 2016 izraelské státní úřady zničily nejméně osmdesát domů palestinských civilistů v okupovaném pásmu C. Buldozery zahraniční provenience se opět zakously do příbytku Palestinců, ab z dalších rodin vytvořily další bezdomovce.

Ashampoo_Snap_2016.02.14_15h27m28s_011_

10. února téhož roku příslušníci Izraelských obranných jednotek (IDF) zastřelili při střetech s Palestinci u vchodu uprchlického tábora Al-Arroub v Hebronu patnáctiletého palestinského chlapce. 

Situace za nezájmu mezinárodních médií a některých předních politiků eskaluje. Násilí přicházející z izraelské strany nepřímo napomáhá násilí páchaném některými Palestinci. Zlo budí zlo a především ohrožuje ostatní lidi na životech. 3. února 2016 tři palestinští muži při útoku izraelských sil u Damašské brány ve východním Jeruzalémě pobodali dvě izraelské policistky, zatímco jedna z nich útok nepřežila. Pachatelé byli ve věku 19 a 21 let. Všichni tři pocházeli z vesnice Qabatija a během útoku s noži byli zastřeleni. Ani jeden z útočníků nebyl členem některé z bojujících frakcí, přesto se rozhodli zaútočit. Je to typický příklad radikalizace, kdy část obyvatelstva na obstrukce a útoky reaguje stejně násilně jako příslušníci IDF.

Ashampoo_Snap_2016.02.14_17h11m22s_018_

Útok tří mladíků vyvolal typickou reakci Izraele. Všichni obyvatelé z vesnice Qabatija byli úřady považováni za viníky situace a přesně podle tohoto zadání úřady s 23 300 vesničany zacházeli. Izraelské ozbrojené síly zablokovaly všechny cesty vedoucí do vísky. Tři dny nikdo nemohl cestovat do vesničky a také nikdo nemohl vesnici opustit. Tímto přístupem byl obyvatelům znemožněn přístup ke službám i pracovištím nacházejícím se mimo obec. 300 pracovních povolení udělovaných obyvatelům na práci v Izraeli bylo okamžitě zrušeno. Díky zátarasům a zrušeným racovním povolením došlo v Qabatiji k nepokojům, jež následně eskalovaly ve střety s izraelskou armádou. Při nich bylo zraněno na 61 Palestinců, včetně 28 dětí.

Ashampoo_Snap_2016.02.14_14h53m11s_009_

Jakékoli drastické chování izraelských státních úřadů vyrábí potenciální teroristy. IDF útočí na civilisty a páchá na nich teroristické útoky, zatímco následnou odpovědí zůstávají další teroristické útoky v podobě raket, nebo útoků jednotlivců na policisty, příslušníky izraelské armády, nebo civilisty. V útocích proti izraelské straně zahynulo od začátku roku 2016 na osmnáct Palestinců. Podobné je to s principem generální viny, kdy obyvatelé stejné vesnice, města, nebo městské čtvrti jsou považováni za spoluviníky, proti kterým je třeba provést “preventivní akce“. Je to jako kdyby jeden obyvatel Prahy zavraždil v Kladně policistu a armáda by následně znemožnila Pražanům pracovat v ostatních částech republiky a zároveň by bránila jakémukoli zásobování města i pohybu Pražanů po dobu tří dnů. Jistě by nikdo o takovém opatření nehovořil jako o něčem, na co měla centrální vláda právo.

Další tři případy ve spojení s bodnutími se odehrály tento týden. Byla při něm zraněna izraelská žena a dva vojáci. Jeden z útočníků byl cizím státním příslušníkem a byl během útoku zastřelen. Další dva útočníci byly třináctileté palestinské dívk s izraelským občanstvím. Tyto dívky byly zatčeny a identita ptočníka ve třetím případě doposud není známa. Podobné případy jsou znakem radikalizace mladých i stále zhoršující se situace v regionu. Jak již bylo řečeno, kdyby nebylo nelidského chování IDF, nemuselo k podobným nešťastným událostem docházet.

Izraelské ozbrojené síly si při střetech s Palestinci používají ostrou munici, což má za následek zbytečná úmrtí, dokonce i dětí. 

Ashampoo_Snap_2016.02.14_15h42m44s_013_

Typickým příkladem by mohl být případ se čtrnáctiletým chlapcem, který byl údajně poté, co hodil proti vojákům zápalnou lahev, zabit ostrými náboji izraelské armády. Stalo se tak v Hebronu, kde ve stejný okamžik byl ostrým nábojem zraněn třináctiletý chlapec. Je v demokratickém státě správné, aby byli civilisté demonstrující proti vojenské okupaci zabíjeni státem urdžovanou a řízenou ozbrojenou silou? Je možné, aby ostrá munice byla používána proti dětem, ať už se chovají jakkoli? 

Velmi nebezpečné jsou také tunely používané k pašování zboží. Díky nim se k civilistům dostane zboží, které by nikdy díky hospodářským obstrukcím Izraele Palestinci do rukou nedostali. Rýže, maso, kakao, ovoce, zelenina, prostředky na stavbu budov se dostanou do rukou velmi sužovaných lidí. Je také pravda, že podzemní tunely jsou Hammasem využívané k obohacování, kdy “správci” tunelů platí Hammásu poplatek za existenci podzemní cesty za zbožím. 8. února 2016 mladý Palestinec v jednom takovém tunelu z důvodu jeho kolapsu zahynul. Mnoho mladých si v tunelech pašováním, tvorbou i opravami tunelů přividělává, protože pro ně není díky ekonomickým sankcím Izraele jiná příležitost. Poté, co Egypťané od poloviny roku 2013 zahájili ničení tunelů, zblo jich pouze několik ve funkčním stavu.

Palestinci také nesmějí vstupovat do vyhrazených prostor na moci i na souči v pásmu Gazy. Mezinárodní organizace zdokumentovaly 13 případů, kdy byli lidé z takových míst varovnými výstřely vyhnáni. Naštěstí ani v jedné události nepřišel nikdo o život. Čtyři rybáři byli zadrženi izraelskými vojáky na moři poté, co jim údajně izraelské síly přikázali svléknout se donaha a plavat směrem k pobřeží, zatímco byly rybářům na místě zabaveny jejich lodě. Izraelské síly při jedné příležitosti vstoupili na východní část města Rafah, kde značnou část města zdemolovaly.

Ashampoo_Snap_2016.02.14_16h42m18s_015_

3. února 2016 izraelské úřady zničily, rozebraly a zabavily 31 příbytků dvou pasteveckých komunit v jižní části Hebronu. 139 lidí bylo najednou bez domova. Dalších 36 palestinských budot bylo na Západním břehu Jordánu zbořeno a rozebráno. Mezi zničenými budovami bylo také 29 zařízení financovaných dárcovskými příspěvky ze zahraničí. 

Izraelské úřady ničí domy rodinám osob, jež byly úřady vyšetřovány nebo podezřívání ze zločinů proti Izraeli. Opět je zde praktikováno v Evropě něco nemožného. Představte si, že by například v Česku vrahům policistů i jejich rodinám byl zabavovaný majetek a bourány, či zabavovány nemovitosti. Takový čin by byl zcela správně považován za akt hrubé nespravedlnosti, nedemokratické snahy státu. Izrael tímto porušuje mezinárodní smlouvy, k jejichž dodržování se před léty zavázal. Demolice, nebo zabavování majetku je z pohledu mezinárodního práva nezákonné. Na začátku února 2016 bylo takovým způsobem zbouráno a zabavemo několik domů devíti palestinským rodinám, jejichž člen byl podezřelý z útoku vůči Izraeli.

Jak již bylo na začátku článku řečeno, situace v Palestině je velmi vážná a mezinárodní organizace by měly celou situaci řešit například sankcemi vůči Izraeli, protože jedině tak Tel Aviv může změnit své chování i postoj  k Palestině. Izrael má právo na obranu, ale tu mají také Palestinci. Žádná ze stran by neměla páchat teroristické útoky, natož plánovat vojenské útoky vůči bezbranným civilistům. Izrael by měl ukončit ničení palestinského hospodářství i běžnou praxi appartheidu zosobněného například dvojím právem. Stejně tak je nepřípustné vykonávat na civilistech politiku teroru a bezpráví.