Patří do diskusního pořadu “Máte slovo” ultranacionalismus i extrémismus?

Xenofobové, rasisté a vůbec neofašistická svoloč ve společnosti si tentokrát v dnešním diskusním pořadu Jílkové na Jedničce přijde na své. Tématem je vystoupení Česka z Unie, kvůli kterému se ultranacionální klaka svolávala do televizního studia. Nechybí Tomio Okamura, dokonce ani samozvaný prezident Liberlandu Vít Jedlička společně s rasistou Alešem Brichtou navrchu. Extrémisté bez úcty k lidským právům si v předvečer sobotní demonstrace udělají menší agitku.

Předvedou národu, jak odmítají pokrok, demokracii s úctou k ostatním lidem například odlišného náboženství nebo etnického původu. Populistický Tomio ještě v říjnu minulého roku odmítající přijmout přísnější pravidla vůči uprchlíkům dopouštějících se závažných trestných činů využije darované příležitosti k propagaci svého nenávistného a zaručeně tvrdého postoje. Evropská unie je překážkou v politice neofašistického střihu, a proto je nutné toto uskupení opustit.

Na své si přijdou fanoušci Svobodných občanů i milovníci PR projektu na Balkáně. Sociální systém se sociálními jistotami zaručovanými Bruselem je podle zelenkavých beránků zbytečností, nad kterou by každý národovec a vlastenec měl mávnout rukou. V mysli čecháčkovského libertariána vítězí rádoby dobrovolné podílení se na rozdělování daní. Podobné je to s lidskými právy, proti kterým Machova partaj bojuje zuby nehty. Zvláště dnes, v období narůstajícíiho ultranacionalismu, ultralibertariánská partaj bude na zbytečnost ochrany minorit poukazovat co nejvíce. To je také jeden z hlavních pracovních úkolů Františka Matějky, jež se po delší době znovu zapojuje do vrcholného dění ve straně.

Ostře nacionálnímu a velmi nebezpečnému tónu napomůže zástupce Lidovců, Jan Bartošek. Od února 2014 je místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Ashampoo_Snap_2016.02.04_19h00m00s_006_
Screenshot z Youtube

Ve volbách získal 14,93 % preferenčních hlasů a dokonce se o něm mluvilo jako o kandidátovi KDU-ČSL na post ministra práce a sociálních věcí ve vládě Bohuslava Sobotky.  Svou novelu loterijního zákona považoval za ochranu Česka před sankcemi Bruselu. Bartoškův postoj vůči uprchlíkům je v mnohém jednotný se slovy Tomia Okamury. V jednom ze svých videí(viz. předchozí obrázek) navrhuje zvýšení ostrahy hranic a dokonce není příliš ani proti stavbám zdí. Jak se zdá, KDU-ČSL zapomněla na Boha a pomoc bližnímu svému. Strana upřednostňuje ultranacionalismus především. Ten se líbí mnoha lidem a pokud chce vládní partaj získat více bodů v preferencích nejrůznějších statistik, musí hovořit v podobném tónu jako ukřičený Tomio Okamura nebo rasismem a nenávistí k Romům ovlivněný Aleš Brichta.

Tématické rozpoložení pořadu “Máte slovo” je jasné:

  1. Evropská integrace – co dělat společně a co každý zvládne sám za sebe
  2. Evropská uni a její alternativy , EFTA…..
  3. Vystoupení z EU a požadavky na změny v EU
  4. Obrana a bezpečnost v Evropě, Shengenu, NATO
  5. Suverenita ČR a bezpečnost v ČR
  6. Armáda ČR a její podoba – mobilizace, povinná či dobrovolná vojenská služba, aktivní zálohy
  7. Policie ČR a ostraha hranic, národní garda a civilní obrana, domobrana
  8. Referendum a přímá demokracie, volební systém ČR

Diskuse o obraně a bezpečnosti je pro média vděčným tématem. Téměř vždy vyvolává emoce na všech stranách. Nacionálové volají po zbrojení a požadují co nejsnažší získání zbrojního průkazu, zatímco lidskoprávní aktivisté zcela správně poukazují na nebezpečí zakládání pseudobojůvek, ke kterým sáhla například Bartošova Národní demokracie.

Pokud se xenofobie, ultranacionalismus a nesnášenlivost dostane do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, poté je správné, pokud se o takových tématech v diskusních pořatech hovoří. Podobné je tomu, pokud se ve společnosti o těchto tématech horečně diskutuje……..ovšem taková diskuse by měla být v médiích vyvážená. Neměla by převažovat jedna, nebo druhá strana. Z přehledu pozvaných hostů je jasné, že přednost dostává ultranacionalismus s obhajobou paramilitantních snah i odporem k politice Evropské unie. Pokud v diskusním pořadu vystupují extrémisté a dostávají nadlimitní prostor jak mezi pozvanými hosty, tak diváky ve studiu, poté nedochází k demokratické diskusi, ale k propagaci nacionalistické a silně nenávistné politiky. Kde není důsledná oponentura, tam vzniká dojem, že nenávist vůči okolnímu světu je správná a dokonce požadovaná k pokroku 21. století.

Zcela nepochybně dojde řeč na Okamurovu nedemokratickou podpisovou akci, s pomocí níž se politik z SPD snažil o zásah do zahraniční politiky státu. Řeči o přímé politice možná některým spoluobčanům připadají sexy, ale ve skutečnosti nejde o nic jiného, než o zavedení větší diktatury, kdy vybraná skupinka vlivných s pomocí referend zničí demokracii a podá menšiny do drápů neonacistů, jež ve svých vlhkých představách dlouho sní o tom, jak Roma začnou věšet na nejbližší pouliční lampě.

Tomio Okamura je typický populista a rád vyvolává v lidech klamavá zdání, ve kterých by nezodpovědní měli rozhodovat o velmi vážných tématech, jejichž dopad si v žádném případě nedovedou představit. Referendum nesmí rozhodovat o všem, protože demokracie má nedotknutelné hranice, o kterých smí rozhodovat v parlamentním systému pouze zvolení poslanci, do jejichž kompetence taková rozhodování patří.

Čeští nacionálové, pohrobci Holešovské výzvy s fanoušky sjednoceného Československa často nemají problém slučovat se s neonacisty, protože některé jejich názory jsou slučitelné s názory neonacistického bahna ve společnosti. Příkladem by mohla být Klára Fűrstová, která se s nácky spojuje a také je následně podporuje

Mnozí nacionalisté nemají peníze na sobotní demonstraci, a tak dnešní pořad přijmou jako dárek České televize. Extrémisté z jednotlivých příspěvků udělají nahrávku, aby následně v nejrůznějších skupinách na sociálních sítích potěšili své srdéčko pochvalnými komentáři na Okamuru, Brichtu, nebo Víta Jedličku……..o to ultranacionalistům jde především. Dva dny před chystanou demonstrací dostávají zaprodanci myšlenek díky České televizi prostor k demagogickému utvrzení, že jsou to právě oni, kdo jednají v právu a ochraně českých tradic, aníž by kdokoli z nich věděl, co ty české tradice ve skutečnosti jsou.