Soukromníci opět využívají extrémistické strany k zisku hlasů ve volbách

Strana soukromníků jde do voleb na kandidátce krajně pravicové Strany svobodných občanů Petra Macha. Někteří vrcholní představitelé místních organizací Strany soukromníků figurují v extrémistických, xenofobně laděných subjektech.

Jako příklad by mohl sloužit Josef Zelenka. Je předsedou místní organizace v Luži a zároveň je angažovaný v extrémistickém neoficiálním sdružení Československá vlastenecká garda. Politická strana financovaná miliardářem Valentou bude zajisté pro Petra Macha dobrým společníkem v krajských volbách. Co na tom, že soukromnický etos mnoha členy partaje překračuje své “poslání”………v libertariánském duchu má přeci každý právo na svůj názor, ať je jakýkoli……

Rámcová koaliční dohoda dostala požehnání od předsedů i finančních donátorů, a tak krajské volby mohou ve třinácti krajích začít pod jednotnou cedulkou “Svobodní a soukromníci”. Podnikatelská partaj ještě před několika měsíci oznamovala, že podpoří Machovi senátní kandidáty a nyní spolupráce může začít na plné obrátky. Programová blízkost nazývá jakoukoli činnost ministerstva financí s daňovými úřady za socialistickou snahu regulovat ekonomii ve státě. Za soukromníky do Senátu budou kandidovat například prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová (dříve Svobodová), nebo bývalý senátor a pražský exprimátor Jan Koukal (dříve člen ODS).

Milníkem v politickém životě Strany podnikatelů ČR byl rok 2014, kdy se v senátních volbách dostal do úřadu finanční mecenáš a miliardář Ivo Valenta. Díky němu skomírající partaj dostala náboj, s nímž nyní vchází do partnerství Svobodných občanů. Obě dvě politické strany mají k sobě ideově blízko. Pletou si vlastenectví s nacionalismem a dokonce podporují zbrojení……..alespoň Petr Mach získá nové obdivovatele po získání zbrojního průkazu. Ke krajně pravicovým ideálům nemají partajníci s živnostenským listem daleko……alespoň podle politických partnerů ve volbách.

Místopředseda Soukromníků, pan Baránek. ještě před nedávnem prohlašoval, že Babiš je báječným mužem přinášejícím pořádek do státního chaosu a dnes partajníci organizují demonstrace s akcemi namířenými vůči ministru Babišovi. Ještě před sblížením se Svobodnými Soukromníci vyzdvihovali ODS do nebes, aby nyní přesedlali na pidistranu ultralibertariánů, s níž hodlají oslovit budoucí voliče. Před volbami do Poslanecké sněmovny 2010 vyzvalo vedení strany k volbě ODS. Ve volbách do zastupitelstev krajů 2012 uzavřeli Soukrtomníci v Libereckém kraji koalici s KDU-ČSL. Ve Zlínském kraji získal její člen Petr Thaisz mandát na kandidátce KDU-ČSL………

Soukromníci nikdy neuspěli, pokud do voleb šli sami. Při posledním slibu samostatných kandidátek strana v roce 2013 získala jenom 13 041 hlasů (0,26 %) a nezískala žádný mandát. Na kandidátkách tak jako tak nebyli straníci, ale přespolní pocházející například z Liberálních demokratů Karolíny Peake. Do voleb do Evropského parlamentu v roce 2014 se Soukromníci spojili s ultrapravicovou Občanskou konzervativní stranou Jiřího Janečka. Petr Thaisze skončíl na konci voleb na čtvrtém místě a Bedřich Danda na místě druhém.

Strana soukromníků ČR je zvláštním klonem politické strany. Zatímco přemýšlí o co nejmenší byrokracii při podnikání, nemá problém s velmi nenávistnými postoji svých koaličních partnerů. Zkrátka, nacionalismus je dobrým pomocníčkem, když není co nabídnout.