V Německu raketovou rychlostí roste násilí vůči muslimům a uprchlíkům

Německo má vlemi vážný problém s rostoucím násilím vůči uprchlíkům a azylovým zařízením. Zvyšuje se počet žhářských útoků, výskyt vandalismu, ale také nejrůznějších dehonestujících malůvek nastříkaných na zdech zařízení pečujících o příchozí oběti válek.

Spolkový ústav pro ochranu ústavy hovoří o 187 útocích během roku 2015. V porovnání s rokem 2014 se jedná o doslova raketový nárůst zločinů páchaných vůči uprchlíkům a muslimské komunitě. Minulý rok bylo spácháno o rovných 155 procent útoků více.

Na zdech krajně pravicoví extrémisté kreslí hákové kříže, nebo vyhrůžky smrtí, či přepadením. Nedávno padesátka hasičů musela zasahovat při požáru v budoucím domově pro uprchlíky v německém městečku Marl. Radikálové ze sdělovacích prostředků velmi dobře věděli, že se do zařízení chystají nastěhovat lidé v nouzi, proto raději vzali zápalné lahve a budovu zapálili. Ještě několik dní před požárem extrémisté zneuctili zdi budoucícho azylového zařízení hákovými kříži. Možná si útočníci místo označili, aby později na internetu byli některými hlupáky oslavováni jako hrdinové okamžiku.

Milovníci Adolfa Hitlera, nacionalisté vyprávějící pohádky o své lásce k národu se ve jménu nenávisti doslova přes noc přeměnili do speciálních “čet lynčovacích jednotek”. Proč by to pachatelé velmi závažné trestné činnosti nedělali, když některá média o nich budou vyprávět jako o nespokojených občanech ochraňujících své děti, rodiny před nebezpečím uprchlíků a islámu…….Pachatelé chtějí jít příkladem pro veřejnost, a proto velmi drastickou formou odrazují potenciální migranty od vstupu na nacionálem hájené území. Pachateli žhářských útoků nemusejí být vždy lidé se styky na extrémistickou scénu. Běžný “našinec” se může v extrémistické omladině inspirovat a posléze páchat podobným způsobem trestné činy na státním majetku, přinejhorším na zdraví a životech uprchlíků.

Pravicoví extrémisté připravují živnou půdu s dostatečnou návnadou. Není proto divu, že se na nahozenou udici chytnou někteří slabomyslní spoluobčané a od řádků na sociálních sítích sáhnou po kanystru s benzínem. Radikálové se nebojí zákona, protože žhářské útoky, přepadení osob jim projde, nebo nastane okamžik velmi směšných trestů. Je to patrné na počtu útoků v poměru s identifikovanými podezřelými. 187 : 70……….to opravdu nevypovídá nic o tom, že by se pachatelé velmi závažných trestných činů měli bát. Ve valné většině přepadení, zapálení budov, nebo nakreslení neonacistické symboliky viníkům projde. V tomto ohledu by stát s policií měl jednotlivé případy nenávisti prošetřovat důkladněji a mnohem důsledněji.

Od médii přetřásaných silvestrovských útoků v Kolíně nad Rýnem bylo spácháno na 80 “nájezdů” extrémistů na mešity. Mnozí muslimové byli dokonce od tohoto okamžiku v médiích veřejně uráženi a podezříváni z přečinů, kterých se nikdy nedopustili. Události v Německu jsou opravdu velmi nebezpečné. Evokují dění z třicátých let minulého století, kdy židé byli objektem velmi podobné nenávisti. Bohužel, zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se islamofobie společně s útoky vůči uprchlíkům měla na ústupu.

Je smutné, čeho jsou lidé schopni ve 21. století. Někteří se chovají, jako kdyby zaspali v nacistickém Německu a nyní se chovají, jako kdyby jim patřil svět. Je třeba tvrdě postihovat projevy extrémismu napříč Evropou. Není možné, aby byli lidé oběťmi nenávisti někoho jiného. Není možné, aby média nahrávala rétorice nenávisti. Protože od slov je pouze malý krůček například k vypálení ubytovny s uprchlíky.