8 % teroristických útoků v EU mají v roce 2015 na svědomí wahhábisté tzv. Islámského státu

Terorismus se pro Evropu a vůbec pro celý Západ stal kasovním trhákem. Stačí do titulků umístit národnost útočníka, zašavlovat s terorismem, islámem v popředí, obavami Evropanů a další šlágr letních dnů roku 2016 je na světě. Pokud cílenou reportáž o uprchlíkovi s mačetou v ruce vytvoří vážené, celostátní médium, je téměř zaručená vysoká sledovanost. Svět reaguje přesně tak, jak si teroristé přejí. Poskytuje jim popularitu a tím pádem dává ztraceným ovečkám návod na vypořádání se s vlastními frustracemi.

Někdy to opravdu pod náporem autorského vypětí vypadá, jako kdyby Evropská unie byla ve válce s neznámým nepřítelem. Otevřete noviny a tam na několika stránkách na čtenáře vystupují jednotlivé kauzy, jako kdyby Německo bylo rozvrácené, zbořené a navždy ztracené pod náporem teroru. Podobně se chovají české plátky, které se snaží vyvolávat zdání apokalyptického ohrožení, před kterým není úniku. Nemusíme chodit daleko. Stačí zalovit na portálu iDnes.

Ashampoo_Snap_2016.07.29_19h07m30s_011_

Propagací terorismu, pocitů nekompetentností policie, neschopnosti státu a jednotlivých bezpečnostních složek se to jenom hemží. Titulky se snaží napovídat potenciálním nenávistníkům na jakou stranu se mají naklonit. Kdyby přeci jenom čtenář zapomněl, napomůže titulek s mešitou. Jako kdyby islamofobie měla posloužit v roli nějakého zvráceného bojovníka vůči fanatické nenávisti jednotlivců. Člověk nestíhá sledovat a už tak nějak se cítí být unaveným z neustálého poukazování na nedemokratickou generalizaci, která z jednotlivých sloupků číhá jako sedlákova sláma z bot.

Přitom, kolik lidí se ve skutečnosti setkalo na vlastní kůži s terorem? Kolik milovníků moderního nenávidění se kdy v životě setkalo s bájným “džihádistou”? Naprostá většina fanoušků přihnědlé politiky zemře na srdeční infarkt, mozkovou mrtvici, nebo jinou z civilizačních chorob, přesto všechno v nejrůznějších průzkumech veřejného mínění mnoho dotazovaných odpoví, že mají obavy z terorismu a jejich “války v Evropě”. Zvěsti o katastrofách měly vždy dobré posluchače. Bylo tomu  již za Jana Husa, který sebe sama považoval za mesiáše zachraňujícho Prahu před apokalypsou. Následná století provázely obavy z Turka, kdy všechno špatné bylo způsobené “mohamedány” a moderní dvacáté první století, jak se zdá, je provázeno podobnou a naprosto neopodstatněnou nenávistí. Lidstvo se v některých kapitolách vůbec nepoučilo, když podobně jako Václav Klaus mladší do světa vyhlašuje své obavy, ve kterých člověk neví, jestli se má smát, nebo plakat v beznaději nad zveřejněným textem.

Ashampoo_Snap_2016.07.29_03h34m06s_023_

Lidé s radikálním smýšlením mají velmi frustrující představy o světě. Na jednu stranu synáček bývalého prezidenta a současného podporovatele německých krajně pravicových extrémistů přiznává, že Evropská unie Česku přináši hodně peněz, aby následně vyvolal v lidech obavy nad cestováním hromadnou městskou dopravou……….

Jak si ve skutečnosti stojí onen terorismus v Evropě? Odpověď poskytne Europol, jehož pravidelné zprávy o vývoji terorismu v EU poskytují reálný obraz o výskytu terorismu na našem kontinentu. Ano, v Evropě se skutečně odehrálo několik teroristických činů majících v pozadí wahhábistická přesvědčení, ale situace není ani zdaleka tak kritická, jak se nám někteří populisté s médii snaží prezentovat.

Ashampoo_Snap_2016.07.30_12h58m27s_001_
Graf zobrazující vzrůstající počet teroristických útoků a počtu zadržených za páchání teroristických útoků; Zdroj: Europol

V roce 2015 bylo v Evropské unii provedeno celkem 211 teroristických útoků při kterých zahynulo 151 lidí a dalších 360 bylo zraněno. 1077 lidí bylo policií zadrženo z podezření páchání terorismu a pouze 514 z nich bylo následně soudy odsouzeno za páchání teroristických útoků.

Média se společně s politiky zaměřují pouze na jeden jediný druh terorismu, zatímco opomíjejí terorismus páchaný jinými skupinami obyvatel. Následně je v televizi, tisku a na internetu vytvářen nepravdivý obraz, že terorismus prováděný z “náboženských” pohnutek je tím nejčastějším a nejnebezepčnějším. Terorismus tady byl před vznikem tzv. Islámského státu a terorismus tady bude bohužel dál.

Hlavními aktéry terorismu na prvním místě jsou evropští separatisté, krajně pravicoví a krajně levicoví radikálové, následovaní teroristy zaštiťujícími se teroristickým uskupením Islámského státu.

Jak si povíme později, teroristé samozvaného Abu Bakra jsou těmi s nejmenším počtem útoků v Evropské unii. Bohužel, domnělý střet kultur, jiného náboženství, které nemá s útoky ve skutečnosti nic společného, s vyšším počtem obětí vytváří z takových útoků ty nejvíce mediálně propírané. Útoky wahhábistických pomatenců mají hluboký ideologický dopad, jehož využívají jak islamofobní krajně pravicové spolky, tak populističtí politici, kteří konečně díky činům vrahů nalézají ve společnosti nové uplatnění. No name extrémista je najednou zván do diskusních pořadů, protože v blogu pravidelně vyzývá k nenávisti vůči muslimům a varuje před “muslimskými teroristickými útoky”, zatímco nedávno se jeden takový stal. Krajní pravice se díky masovým vrahům přesouvá z okraje do středu společnosti, kdy islamofobní smýšlení dostává nálepku něčeho naprosto normálního, nebo dokonce vlasteneckého. Jen se podívejte na české neofašisty, jak se rozlézají tam, kde ještě minulý rok nebyli.

Nejvíce teroristických útoků za rok 2015 v Evropské unii je hlášeno ve Spojeném království – 103, Francii – 72, Španělsku – 25

Teroristických útoků zaštiťujících se wahhábismem nebo tzv. Islámským státem bylo v EU za rok 2015 provedeno pouze 17, což představuje pibližně 8procentní podíl na celkovém počtu páchaného terorismu v EU.

Podívejme se blíž na Francii. Jak již bylo řečeno, minulý rok bylo v této zemi provedeno na 72 teroristických útoků. 50 z nich bylo provedeno separatisty, 15 měli v “režii” wahhábističtí fanatici. Mediálně sledovaní wahhábističtí teroristé se tedy v řeči čísel ve Francii podíleli 20,83 procenty, separatisté 69,44 procenty a ostatní(pravicoví a levicoví extrémisté) se na terorismu podíleli v zemi galského kohouta z 9,72 procent.

Média ve Francii nevidí 79,16 procent páchaného terorismu ve Francii, aby se následně v jednotlivých statích hovořilo pouze o 20,83 procentech teroristických útoků jako o většině páchaného zla v této zemi

Je pravdou, že terorismus páchaný lidmi zaštiťujícími se wahhábismem a Islámským státem má vysoký počet obětí z řad civilistů. Možná také proto jsou nejvíce novináři takovéto útoky sledovány, což je z určitého úhlu pohledu pochopitelné. Nicméně v kontextu událostí je také pravdou, že s ohledem na celosvětové měřítko, je počet obětí teroristických útoků v EU velmi nízký. Nevyrábějme z Evropy nacionálně šovinistický pupek světa. Útoky páchané na území Evropské unie nejsou o nic nebezpečnější, než útoky kdekoli jinde. Na celém světě v letech 2001 – 2014 podle údajů GLOBAL TERRORISM DATABASE bylo terorismem zabito na 108 294 lidí, v západní Evropě 420. Od roku 2011 se v globálním rozměru počet teroristických útoků raketově zvětšuje, zatímco počet teroristických útoků  páchaných z náboženských pohnutků je možné na území EU spočítat na prstech obou rukou a nohou. Jiná území rozbouraná válkami a nájezdy armád si o takovém statistickém údaji mohou nechat jenom zdát.

Je správné hovořit o počtech obětí a soucítit s nimi i s jejich pozůstalými. Ovšem evropská média by neměla z jednotlivých teroristických útoků a stovek mrtvých dělat něco, co tady nikdy předtím nebylo. Stejně tak je hloupé vyrábět z Islámského státu něco výjimečného.

Například IRA za svou existenci zabila víc lidí, než celý Islámský stát s dalšími wahhábistickými organizacemi v Evropě. V letech 1969 – 1998 v konfliktu v Severním Irsku zahynulo na 3 500 lidí, z nichž někteří byli zabiti zhoubným terorismem. V 70. a 80. letech byly středisky terorismu Jižní Amerika, západní Evropa a jižní Asie……v následujících letech se hrozba terorismu přesunula na Blízký východ. Nejproduktivnějšími teroristickými, organizacemi co do počtu organizovaných teroristických útoků v letech 1970 – 2014 jsou zejména Komunistická strana Peru, poté Taliban, kolumbijský FARC, španělská ETA, severoirská IRA, CPI-Maoisté z Indie, a teprve poté až na sedmém místě truní tzv. Islámský stát.

Teroristické útoky s náboženským podtextem mající vysoký počet obětí nejsou nic apokalyptického. Evropa zažila v minulosti ještě větší teroristické útoky, při kterých zemřelo i několik stovek lidí naráz. Viz. jeden z příkladů před deseti lety, kdy bylo během jednoho útoku zavražděno na 500 lidí. Přesto všechno tenkrát žádný politik v televizi nepromlouval k národu a nevolal po vojácích v ulici, tak jak je tomu dnes.

Vraťme se zpátky ke zprávě Europolu. Podle ní došlo k dramatickému nárůstu osob zadržených za spáchání nebo plánování teroristického útoku z náboženských pohnutek. Zatímco v roce 2014 se jednalo o 395 osob, v roce následujícím ve vězeních sedí 687 náboženských fanatiků většinou wahhábského vyznání.

V celkovém kontextu se jedná o více jak dvojnásobný nárůst oproti předminulém roku. 63,78 procent zadržených za terorismus představují náboženští fanatici, převážně wahhábisté.

Důvod, proč je tolik náboženských fanatiků za mřízemi evropských vězení by vydal na samotný článek. Je to problematika velmi složitá a dosti se na ní popisují špatné kroky národních vlád i ghetoizace některých menšin. Radikálové zcela zbytečně tento statistický údaj zneužívají ve svůj prospěch, aniž by si uvědomili pochybení samotných Evropanů.

Ashampoo_Snap_2016.07.30_14h57m17s_005_
Každým rokem se zvyšuje počet náboženských fanatiků, wahhábistů. Zdroj: Europol

Islámský stát využívá následků nepromyšlené politiky některých států EU, které na sliby přilákaly cizince na práci, zatímco se na ně evropské vlády vykašlaly, sliby nesplnily, lhaly a v některých zvláště mladých představitelích minorit roste frustrace, vztek i hledání někoho, kdo jim porozumí. Do role chápajícího, nabízejícího a poskytujícího odplatu evropským vládám se staví Islámský stát, který Západ s Evropou vykresluje jako nevěřící, proti kterým je třeba vést válku. Není divu, že díky ghetoizaci a vystavení minorit na okraj měst patří Francie ke státům s největší mírou uvězněných náboženských fanatiků sahajících po terorismu. Teoretické nebezpečí představuje také 5 000 Evropanů, kteří odcestovali do Iráku a Sýrie, aby následně zradikalizovaní třeba sáhli po bombě někde v evropských městech. Samozřejmě, je zbytečné dodávat, že činy navracejících fanatiků nemají co dočinění s náboženstvím, protože islám nehlásá nenávist, ale lásku, jako každé jiné náboženství.

Většina teroristických činů páchaných separatisty se odehrává ve Francii a Španělsku. Separatisté v EU v roce 2015 spáchali na 30,80 % teroristických útoků. Slovy čísel 65 z celkového počtu 211 útoků.

ETA, nejrůznější irské ultranacionalistické organizace páchají útoky s výbušnými systémy a střelnými zbraněmi. V roce 2015 bylo o dva útoky méně než v minulém období. Ale také zde dochází k nárůstu zadržených osob usvědčených z páchání terorismu. Nárůst není tak dramatický jako u wahhábistů, ale přeci jen k němu dochází. Jak ukazuje přiložený graf, v roce 2012 byl počet teroristických činů páchaných separatisty téměř čtyřnásobně vyšší, než je tomu dnes.

Ashampoo_Snap_2016.07.30_15h18m34s_006_
Graf zachycuje počet teroristických útoků páchaných separatisty a počet separatistů obviněných z páchání terorismu; Zdroj: Europol

Levicoví extrémisté spáchali v roce 2015 13 teroristických úroků, což představuje 6,16 % z celkového počtu teroristických útoků spáchaných v EU během minulého roku.

Jednotlivé útoky se odehrály v Itálii, Řecku a Španělsku. Zatímco počet takovýchto skutků klesá, počet zadržených stoupá. Na terorismu se podílejí zejména marxisticko-leninsky zaměřené levicové skupiny, které plánují útoky proti státu, státním orgánům i veřejně přístupným prostorám. Na území Evropské unie operují také turecké marxisticko-leninské, velmi nebezpečné organizace Militants of the Devrimci Halk Kutrulus Partisi/Cephesi a Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist. Několik členů těchto extrémistických stran bylo zadrženo a dokonce stranický plátek Yürüyüs byl v Německu zakázán.

Krajně pravicoví extrémisté se zaměřují na toky vůči muslimským, židovským objektům a ubytovnám cizinců a uprchlíků. Oproti roku 2014 se počet krajně pravicového terorismu snížil o více jak polovinu z 34 na 11, což představuje 5,21 % z celkového počtu páchaného terorismu v roce 2015.

V Evropě rostou jako houby po dešti ultranacionalistické organizace a politické strany, jejichž názory na uprchlíky a muslimy díky populistickým médiím a politikům pronikají z okraje společnosti do jejího středu. Krajně pravicoví, stejně jako krajně levicoví extrémisté využívají internet ke své propagaci, a tak díky naivitě lidí roste virtuální základna extrémistů, z nichž malá jen část je ochotna páchat terorismus.

Zajímavá je situace ve Spojeném království, kde podle metodiky Europolu 103 případů terorismu není možné přisoudit krajní levici, pravici, wahhábistům, a dokonce ani separatistům. Zde se hovoří o nespecifikovaném terorismu, ve kterém nemůžeme určit hlavní důvod teroristického řádění, protože se v něm objevuje od každého nějaký “kousek. Ve Francii se jedná o čtyři případy.

Nespecifikovaný terorismus představuje přibližně 51 % z celkového počtu páchaných teroristických útoků

Ashampoo_Snap_2016.07.30_17h26m43s_009_
Zdroj: Europol

 

Je správné o nebezpečí terorismu hovořit. Ovšem taková debata se musí obejít bez populismu, rasismu, fanatismu i chuti vyvolávat strach. Často se na sociálních sítích šermuje právem na svobodu slova, když se vyvolávají islamofobní nálady. Jedno bychom si v neustálé debatě o náboženském terorismu a kritice náboženství měli uvědomit především.

Pokud extrémisté z Evropy mají právo útočit slovně na muslimy, proč ho nemají mít muslimové? Vyvolávání nenávisti každým směrem je špatné. Trestně zodpovědni mají být hloupí imámové vyzývající k nenávisti vůči křesťanům, “ateistům” a židům a stejně tak mají být trestně zodpovědní židé, křesťané a “ateisté” za vyvolávání nenávisti vůči muslimům. Do vězení patří Konvička s jeho masokostní moučkou i imám kázající o nutnosti války vůči bezvěrcům. Oba dva jsou totiž stejně nebezpeční a oba dva chtějí naprosto stejnou věc.

Svoboda slova není o vyvolávání nenávisti, Svoboda slova není také o propagaci islamofobie, antisemitismu, rasismu, neonacismu, neofašismu, stalinismu a podobných zvěrstvech. Svoboda slova si žádá osobní vyspělost a hlavně vyzrálost a schopnost nést za své výroky osobní zodpovědnost a tohle všechno většinou ti, co se ohánějí svobodou slova naprosto postrádají. Pokud však chceme trestat muslimský hate speech, nemůžeme přehlížet identické výroky z jiných stran.  O tom všem je demokracie. Nikdo nemá právo vyvolávat nenávist – a to proti komukoliv.

Místo ohánění se džihádisty a hrami na neexistující apokalypsy bychom se měli politiků ptát, proč ze zahraničí lákali pracovní síly, aby následně nesplnili dané sliby. Velká část selhání totiž leží na bedrech samotných Evropanů, a nikoli na uprchlících, nebo nějakých imigrantech.

SDÍLET