Odinovi vojáci zkoušejí ve jménu krajských voleb oživovat nenávist mezi lidmi

Anglicky neumí ani slovo. Dohromady je jich ani ne dvacet. A přesto si na trička dávají anglické názvy, aby byli cool a přitahovali místní omladinu na pocit samozvaného šerifa kdesi uprostřed severočeských měst. Většina samozvaných hlídkařů jsou neonacisté, neofašisté a vůbec příznivci krajně pravicové politiky. I když sami bývají klienty úřadů práce a s dodržováním zákonů mají potíže, chtějí ostatním vnucovat svůj úhel pohledu na svět.

Soldiers of Odin Czech Republic vznikly 21. března 2016 v mostecké hospůdce, ve které se místní neonacisté, neofašisté a příznivci Vandasovy strany dohodli na hrátkách na finské gangy neonacistů.

Fotka ze zakládající “schůze” v Mostě

White Power dýchající z hospodské momentky zobrazuje holou krutost, které by přítomní mužíci s ženami byli schopni. V jednotném trikotu známé tváře doplněné o no name postavičky pochodují uličkami, vytvoří několik hlášek a fotografií na sociálních sítích, aby se později před svými přáteli mohli vytahovat přemírou vlastenectví. Co na tom, že Perun zůstal v zapomnění a do popředí vystupuje pohanský bůh ze severu Evropy, o kterém krajně pravicoví extrémisté nevědí vůbec nic.

Důležité jsou hry a symbolika, na kterou slyší extrémistická scéna. Ságy o vikinzích jsou vítané mezi účelovými rasisty. Zvyšují případné tržby za upomínkové předměty a dokonce odkazují na práci jiných hnědomyšlenkářů, v jejichž stopách chtějí mladíci pokračovat. Hra na militarizaci xenofobů dává následovníkům Vandase naději na sociálně nacionální revoluci, ve kterou věří stoupenci Generace identity.  Však také někteří členové Odinových vojáků jsou zabředlými identitáři známými z nejrůznějších demonstrací posledních dnů.

Ashampoo_Snap_2016.07.11_03h50m21s_012_
Skupinka Odinových vojáků prochází ulicemi Teplic

Když protiromské aktivity nevyvolávají tak velkou odezvu, je na pořadu nového scénáře “boj” proti multikulturalismu a muslimům. Jako cvičiště poslouží Šanovský park v Teplicích, kde se dá bez obtíží parazitovat na místních turistech. Chlapíci, ale také ženštiny si za 250 korun koupili černá trička s S. O. O. nápisy na prsou a svou šanci si nenechají ujít. Buzerace muslima je stejně výživná jako buzerace Roma v severočeském Duchcově. Jeden ze zakládajících členů Soldiers of Odin Czech republic, Jindřich “Pinďa” Svoboda, by mohl vyprávět. Má zkušenosti z vyhánění z místního koupaliště a dokonce s oblibou vzpomínal na svém facebookovém profilu na koncentrační tábory, ve kterém se také na fotografii zvěčnil.

Ashampoo_Snap_2016.07.11_13h18m10s_004_

V předvečer krajských voleb DSSS skrze své členy zkouší vyvolávat na severu Čech vášně. Uklidněná situace, ve které extrémisté pochopili, že prohráli, nyní nabírá v Teplicích nových obrátek pod koly tzv. Odinových vojáků. Defilé radikálů připomíná průvod nacistů za Hitlerovy éry, kdy mladíci s postaršími členy “umravňovali” Židy, komunisty a další nepřátele nacistické ideologie.  Občanské hlídky ukazují pravou tvář své ohavnosti. Lidé, kteří sotva zvládnou pravidla českého pravopisu, nyní na pár vteřin představují hrdiny bílých časů. Když může Bartoš organizovat své bojůvky, cítí stejnou výzvu další zatracenci dávných časů.

Ashampoo_Snap_2016.07.11_16h27m17s_006_
Odinovi vojáci uctívají památku krajně pravicového extrémisty

S Odinovými vojáky  přichází příležitost přijít k nějaké té kačce navíc. Připravuje se série triček určených jen členům a zbytek pro fanoušky.  Radikálové chtějí vypadat jako profesionální klub ochránců s vlastními uniformami, hierarchií a schopnostmi. Posilněni o bojové psy u nohou zkoušejí rasisté psychologické hry o momentální převaze, protože štěkající zviřátko odpradávna vyvolává v lidech pocity oprávněného nebezpečí. Je pouze otázkou času, kdy samozvaní domobranáři dají průchod svým náladám a na severu Čech bude policie prošetřovat napadení, nebo dokonce těžké ublížení na zdraví.

Vlastenectví v podání Odinových vojáků vypadá opravdu úchylně a nezdravě. Je až k neuvěření, co všechno se muže ve 21. století stát, když milovníci DSSS bojují o úspěch ve volbách.