Babiš nejspíš ve věci Let využívá vládou dávno připravený projekt

Vícepremiér a ministr financi Andrej Babiš s úspěšností sobě vlastní ukazuje, čeho všeho je kvůli domnělým hlasům schopen. Přijel na skok do severočeského Varnsdorfu, aby zde za přítomnosti novinářů zahrál na struny rasismu. Jen tak na celé kolo podle Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že Lety u Písku byly koncentračním táborem. Slovy “Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam” pošpinil všechny Romy v republice a přeměnil je v absolutní nemakačenky, na které by snad měly platit pouze koncentrační tábory. 

Kauza nabrala obrátek a téměř všechna celostátní média po určitou dobu nehovořila o ničem jiném, než o ministerském popírání holocaustu. Politická nátura se pravděpodobně neštítí vůbec ničeho a klidně pokračuje v devastaci morálky. Samotný Babiš prohlašoval od samého začátku, že šlo o vytržené věty v kontextu, načež na sociálních sítích zveřejnil své rozhořčení nad tím, jak je nejen médii, ale také společnosti rván doslova na kusy. Zákeřná ČSSD s TOPkou chce podle něj Babišovu politickou mršinu, a tak věc v médiích přikrmuje. Někteří lidé volali po rezignaci vícepremiéra z ANO, vznikla petice za ministrovo odstoupení, zatímco neofašistická klaka využila situace a v popírání holokaustu pokračovala podle svého.

babis
screenshot z Aktuálně.cz

Zlehčování zločinů nacismu, šlapání po památce nacisty povražděných, pasení na předsudcích čistokrevných rasistů jsou manýry, kterým by se demokraticky smýšlející politik měl vyhnout. Nad takovými tématy by neměl uvažovat, natož veřejně pod nějakými kratičkými dojmy vytvářet do médií soudy plné hořkosti a nelidskosti.

Po kratičkém defilé udivování se nad reakcemi spoluobčanů nakonec ministr financí sáhl po omluvě, ke které přislíbil kromě návštěvy místa v Letech také sehnat peníze na postavení památníku, který ještě stále v důstojném provedení na místě skonu mnoha lidí není. Na úterní cestu do Let na Písecku se k Babišovi připojí i ministři spravedlnosti Robert Pelikán ze stejného politického subjektu a Daniel Herman z KDU-ČSL. Na první pohled to vypadá, jako kdyby se přičiněním Babiše věc hnula kupředu. Babiš sežene peníze, zajistí odkup a nakonec postaví památník. Mohlo by se zdát, že odsouzeníhodné extempore člena vlády napomůže k řešení velmi složité problematiky, kterou odkup vepřína bezesporu je.

Na sociálních sítích se doslova s rychlostí světla začaly objevovat zprávičky s omluvou Babiše a mnozí ocenili chlapské gesto přispívající k vyřešení bolavého místa národní historie. Na konci sedmdesátých let dvacátého století na místě koncentračního tábora určeného pro Romy postavili komunisté vepřín, zatímco dnes Babiš za účelem omluvy všechno napraví……..

I když vousatý politik bude všude říkat, že to byl on, kdo se lvím přičiněním podílel na vyřešení vepřína v Letech, s největší pravděpodobností to nebude pravda. O tom, že Vláda ČR chce něco udělat s Lety u Písku se hovoří dávno. Tamtamy jistý posun naznačovaly již v roce 2015, kdy se začínají objevovat první zvěsti o tom, že se by se konečně mohlo něco pozitivního dít. Dientsbier a později na konci května 2016 ministr Herman oznamuje, že by vláda mohla Lety vyřešit důstojným památníkem. V novinách se záhy objevují zprávičky o tom, že majitel, zemědělský kolos AGPI, není proti prodeji vepřína, a tak si na nejrůznějších místech vrabci cvrlikají, že by se tentokrát mohlo všechno vydařit.

Ashampoo_Snap_2016.09.06_04h20m57s_016_
Babišova reakce na reportáž v Aktuálně.cz, kde měl pronést slovíčka popírající holocaust Romů

AGPI je připraveno k prodeji delší dobu, jenže chyběla druhá strana, která by místo nátlaku a mediálního špinění začala jednat. Jen si vzpomeňte na přihlouplá vystoupení Čonkové, která se svou skupinkou bránila chodu vepřína, namísto, aby konstruktivně jednala, vytvořila podklady, projekt a celou věc dokončila v dobrém…..stát se nikdy k problematice Let nestavil vstřícně. Politici velmi dobře vědí, že všechna část viny leží na druhorepublikových předchůdcích, kteří z vlastní iniciativy, bez diktátu Hitlera, postavili speciální koncentrační tábory určené převážně pro Romy. Nenávist, dříve dávaná najevo skrze dehonestační paragrafy, tenkrát díky čecháčkovskému fašismu nalezla uplatnění v továrnách smrti. Dodnes oficiální orgány státu nejsou ochotny přiznat celou pravdu vycházející z pera Polanského. České Dachau není přípustné, protože mnohem lepší je hovořit “jen” o stovkách mrtvých……..

Uznat aktivní podíl majority na vyvražďování minority……..to je pro politiky velmi složitý oříšek. Zvláště, pokud se tak má stát v postkomunistické krajině, kde rasismus ještě stále patří mezi základní uvažování mnoha lidí. Andrej Babiš jako naturalizovaný cizinec s českým občanstvím to ve společnosti zkusil skrze dlouze pěstovaný anticikanismus. Taková přímá cestička jdoucí naproti nacionalizaci společnosti nevyšla, a tak se s největší pravděpodobností nejznámější Sobotkův vícepremiér pokusí o ideové a skutkové přiživení se na delší dobu připravovaném projektu. Svědomí klidně počká. Důležitější je, jestli divadelní představení sežerou i s navijákem potenciální voliči.

Zcela jistě se najde jedinec, který freneticky začne snímat virtuální klobouk jako projev neskonalé úcty. Pokud se k takovému nešťastníkovi přidají další lidé…….poté se věc podařila, staré zmizí a popírání holokaustu a nacistických zvěrstev bude minulostí, na kterou nikdo ani na vteřinu nevzpomene. To je také nejspíš důvod celého Babišova jednání a konání. Politické přiživování na práci jiných může být dobrým znamením pro lidskoprávní aktivisty a Romy. Když si je šéf vládního politického hnutí tak jistý, můžeme snad očekávat kromě slov také praktické provedení chystaných plánů.

Jenže každý ví, že slova o nápravě starých a dosud trvajících křivd jsou jedna věc a realizace zase věc jiná. Také se může stát, že se vepřín neodkoupí, stát dá víc investic na přebudování současného “památníku” a jinak se nebude dít vůbec nic. Také mohou existovat plány, jejichž plnění bude v nedohlednu a v nadcházejících týdnech a měsících si na sliby k Letům téměř nikdo z médií nevzpomene. V Česku je možné opravdu všechno. Léty nahromaděná skepse říká, že by člověk měl být spíše nevěřícím Tomášem, než tím, kdo bude nezlomě důvěřovat politickým slibům.