Je Mauretánie rájem islamistů?

Kdyby čeští islamofobové měli ponětí o poměrech ve vzdálené pouštní Mauretánii, ve své neskonalé hlouposti by si mysleli, že vykrmování náctiletých dívek a nesevzdaných dam je zvykem islámu a opět by na sociálních sítích básnili o nepřátelském přístupu vyznavačů Koránu k ženskému pohlaví. Naštěstí zapšklí čecháčkové nemají žádné znalosti o dění ve světě, a tak muslimům zcela nesmyslně a nepravdivě připisují to, co se dozví z večerních zpráv.  

Mauretánci mají v oblibě ženy kyprých tvarů, a proto maminky z bohatších rodin najímají vykrmovačky, aby jejich dcerky vykrmily jako husy. Dívky musí každý den vypít až šest litrů cukerného roztoku a do toho přichází přeslazená kaše. Pokud svobodná mladá žena odmítá jíst, je vykrmovačkou přinucena formou nejrůznějšího týrání k poslušnosti. Tato poněkud bizarní praxe nemá s islámem nic společného, ale v mauretánské kultuře jde o poněkud rozšířený zvyk, protože tlustá žena je znakem blahobytu, štěstí a dokonalé krásy. Dokonce v této zemi existují tábory pro netlusté dívky, ve kterých se ze štíhlé slečny stává almara plná zdravotních problémů.

To je pro zemi s naprostým nedostatkem zdravotní péče velmi nebezpečné. Mauretánská vláda oficiálně žije ve svých snech. Říká, že tento zvyk neexistuje, stejně jako do zahraničí vzkazuje, že rozsáhlý stát na západě Afriky je něco jako výkladní skříň……typický příklad boje proti násilnému extrémismu a terorismu v Africe. Velkým problémem je také otroctví. Tento problém se týká 800 000 Mauretánců. Od roku 1981 je obchodování s otroky a jejich vlastnění oficiálně trestné, přesto všechno je tento nešvar velmi rozšířený. Podle názorů místních, otroky vlastní také samotní ministři a vysocí představitelé vlády, policie a místní samosprávy.

Centrální vláda v Nuakšottu raději dělá, že problémy nevidí a naprosto nevnímá. Ostatně, osudy nomádů a obyvatel nejrůznějších městeček jsou věcmi jedinců a nikoli státu jako takového. Na nahozenou udici o veleúspěšnosti mauretánské politiky na první dobrou skočila asistentka amerického ministra zahraničí Williamsová, která ocenila úspěšnost mauretánského snažení.

Prezident Mohamed Ould Abdel Aziz věří, že v zemi neexistuje Al-Kájda, nebo další pouliční zlodějíčkové. Přitom místní obyvatelé velmi dobře vědí, které oblasti Mauretánie patří pod neoficiální nadvládu vraždících maniaků. Oslavy deradikalizace některých míst v zemi je pouze virtuálním úspěchem, nad kterým odpovědní zavírají oči. Místní obyvatelstvo je šikanované, znásilňované, unášené a tyranizované stoupenci islamistických spolků. Obětí není nikdo jiný, než místní muslimové, kteří islamisty nazývají odpadlíky, satany a zbytečnostmi kráčejícími po zemském povrchu.

Al-Kájda v islámském Maghrebu (AQIM), jak se tamější vrazi ukrývající se za islámem nazývají, před šesti lety dojednala podle některých tvrzení s vládou dobrý kšeft. Slíbila ukončení útoků i unášení lidí za roční žold 11 – 22 milionů amerických dolarů ročně. K tomu všemu požadovali vůdci fanatiků propuštění zavřených teroristů.  Oficiálně se neví, jestli prezident Mauretánie na nároky přistoupil. Dokonce na internetu zveřejněné dokumenty o dohodě hlava státu popřela a řekla, že žádná taková dohoda nikdy neexistovala.

Nebezpečí salífistického šílenství je vysoké. Tajné služby pravidelně naznačují, že z Mauretánie pochází většina teroristických snah v okolních zemích, které požadují zásah proti neoficiálně obsazeným částem Mauretánie islamisty, zatímco Nuakšott zarputile opakuje, že nic takového neexistuje. Al-Kájda vyhovuje postoj vrcholných mauretánských politiků, a proto ani neorganizuje útok na ministerstva a vládní majetek. Stát s třemi obyvateli na kilometr čtvereční je z určitého úhlu pohledu opravdovým rájem saláfistického extrémismu a terorismu. Tuny písku, neexistence moci státu, vytvářejí z bývalé francouzské kolonie dobré prostředí pro fanatické šílenství.

Vzestup islamistů v Mauretánii je výsledkem selhání autokratické mauretánské elity neschopné vybudovat soudržný národní stát. Stejně tak islamisté sílí díky neochotě mocných vypořádat se s dědictvím otroctví a neschopnosti zahájit programy zaměstnanosti, vzdělání a dalšího uplatnění mladých lidí, kteří čas od času díky frustracím propadají extrémním myšlenkám.

Mauretánie tématiku terorismu a extrémismu nesmírně zlehčuje. Když už zahájí některé kroky, často je míří na nesprávné cíle postihující zejména radikální konzervativismus, což není totéž jako skutečný terorismus. Ten, kdo vyznává fundamentální výklad náboženství, nemusí být nutně teroristou, nebo vrahem ostatních lidí. Nejednoznačná politika ministrů a prezidenta vůči radikálním uskupením významnou měrou přispívá k rozkladným  snahám, kdy není možné vytvářet národní stát s národní identitou a národní soudržností ochotnou ochránit tři miliony lidí před nejrůznějším nebezpečím.

Zájem prezidenta by se měl obracet k místním politickým stranám, jakou je například politická strana Tewassoul. Tato partaj je islamisticky zaměřenou a je součástí egyptského Muslimského bratrstva. Před státním převratem v roce 2005 byli její představitelé stíháni, zavíráni a stíháni za projevy radikalismu. S partají blízkou Muslimskému bratrstvu přichází vliv wahhábistů ze Saudské Arábie, kteří přispívají finančně ke stavbám místních mešit. Ovšem v jejich prostředí nemusí nutně vznikat podpora terorismu, nebo náboženského fanatismu. Jak již bylo řečeno, fundamentální výklad náboženství nemusí být nutně něco nezákonného, teroristického. Zavírání mešit, ke kterému se mauretánští politici následně rozhodli, nic neřeší a jenom celou situaci vytváří více nesnesitelnou.

Díky vlivu zahraničí a jednotlivých diplomatů Mauretánie hlídá oficiálně ve větší míře 2 200 kilometrů dlouhé hranice s Mali, spolupracuje se Spojenými státy americkými, nedostatečně vyzbrojenou armádu cvičí s dalšími spojenci……zatímco kupodivu stále opakuje, že terorismus není v Mauretánii problém a téměř neexistuje. Opak je pravdou. Jak daleko je úspěšná ostraha hranic s Mali……to je samo o sobě na dlouhou debatu, ve které místní obyvatelé tvrdí, že hraniční přechody jsou jednoduše průchozí bez jakýchkoli kontrol s válkou zničenou zemí.

I když se to na první pohled nezdá, Mauretánie má docela velké bohatství na dosah ruky. Kdyby se v zemi zahájila těžba zemního plynu a železných rud, mohla by země konečně snížit počet negramotných, a tím by opět nepřímo došlo k posílení vůči rozšířující se vlně islamistického násilí, nedostatku potravin, nebo jejich vysokých cen.