Konvičkovi chyběly dostatečně mužné koule k zapálení opravdového Koránu

Martin Konvička se s Petrem Hamplem a dalšími výtečníky na začátku července tohoto roku zachovali jako jezuitští fanatici, když na nechvalně známé demonstraci před saudskoarabskou ambasádou v Praze kromě striptýzu a vysmívání se muslimům před skupinkou extrémistů pálili Korán. 

Za tento skutek podal brněnský politik Svatopluk Bartík z hnutí Žít Brno na samozvaného deislamizátora z Jihočeské univerzity trestní oznámení. Možná se tímto činem sexistický populista dopustil trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Upřímně řečeno, celá akce před ambasádou nebyla ničím jiným, než čistou extenzí § 355 Trestního zákoníku.

Po téměř dvouměsíčním vyšetřování Policie ČR prohlásila, že pálení nejsvatější knihy muslimů nebylo trestným činem. Kdyby možná oznámení směřovalo k celé akci a pokud by posuzovalo jednotlivé části zasazené do celku, byl by policejní verdikt jiný.

Demagogicky laděného představení se zúčastnilo pouze několik lidí. Jedním z nich byl vousy zarostlý Martin Zapletal známý například holým zadkem vystrčeným na procházející americké vojáky, jež Prahou projížděli ve svých obrněných vozech. Placky na čepičce naznačovaly, že mediálně vděčná situace je pouze šikovným představením pro zvědavé voliče. Inu, volby tehdy byly skoro za dveřmi, a tak organizačně méně šikovní islamofobové potřebovali reklamu v nejrůznějších celostátních médiích, jež velmi ráda svým čtenářům ukázují fotografie plné plamenů a plápolajících stránek Koránu.

Z obecného pohledu zapalování knih skutečně není trestným činem. Jiné je to z pohledu morálky. Knihy zapalovali nacisté, komunisté, jezuité, příslušníci ultraortodoxních směrů křesťanství, judaismu a řada dalších stoupenců nedemokratických hodnot a myšlenek. Konvička s Hamplem tímto činem ukázali, že jsou stejně nedemokratickými a nemají úctu k jiné náboženské filosofii, nebo kultuře.

Martin Konvička si hraje rád na veřejnosti na provokatéra. Možná svými činy tiše doufá, že se nahozené udice chytí islamisté. Jak se zdá, odborník na motýly není tak silným v kramflecích. Možná se tak trochu ve skrytu mysli obává skutečných islamistů, a tak volí méně závadné cesty, s pomocí kterých by popudil lidskoprávní aktivisty, média a zároveň příliš nenaštval případné islamistické skupinky napojené například na tzv. Islámský stát.

Co se na začátku července roku 2016 skutečně stalo? Martin Konvička nepálil arabský originál Koránu muslimy označovaný jako Mushaf. Na to mu možná chyběly dostatečně mužné koule. Na řadu přišel český překlad Koránu,. Jakékoli překlady originálu nemohou být nazývány Koránem. Jsou to jen překlady významů, bez hlubšího propojení a souvislostí. A kdybychom šli opravdu do detailů, podstatu Koránu chápou muslimové jinak, než ostatní okolí. Pravý korán je nehmatatelná recitace v arabštině, a tu Konvička s Hamplem na místě nepálili, ani ji pálit nemohli.

Co se týká samotného překladu Koránu……..pokud je ve špatném technickém stavu, je poškozený, je nečitelný, může být spálen, nebo zakopán do nerušného a čistého místa v zemi. Viz. slova Imáma Ahmada, který citoval čin Abula Jauzi, jež vykopal v zemi díru a poškozený překlad v ní zapálil. V období třetího chalífy Uthmána dokonce bylo nařízeno, aby byly spáleny všechny překlady Koránu. Tímto činem se mělo předejít k nesprávné interpretaci islámu, protože překlady byly značně zavádějící od arabsky psaného originálu – Mushafu. Jinak to vidí šíitští muslimové, kteří preferují umytí, očištění, opravení překladu Koránu, a teprve poté, když je text nečitelný, je možné překlad Koránu v jámě spálit.

Jinými slovy, zapalování překladu Koránu je možné a nejedná se o nic islámu odporujícího, natož pobuřujícího.