Neonacisté s ultranacionalisty pochodovali Berlínem

V sobotu 5. listopadu 2016 v ulicích Berlína krajně pravicoví extrémisté z iniciativy “My pro Berlín & My pro Německo” již po čtvrté pochodovali ulicemi s mediálně vděčným heslem “Merkelová musí pryč”. Neofašisté, neonacisté a další extrémisté si zase spletli na začátku listopadu propagaci rasismu a hluboké nenávisti s německým vlastenectvím. Dělali to tak Hitlerovi náckové, totéž opakují současní holohlavci s orlicemi na zádech. 

V pochodářském šiku a rádoby vlastenecky laděnými větami frustráti nejlidnatější země Evropské unie zkoušejí přehlušit výčitky vlastního svědomí, kdy nedostatek vzdělání s osobními prohrami jsou dílem nenáviděných uprchlíků, cizinců, nebo ekonomických gastarbeiterů. O to víc je pohled na radikály zábavnější, protože v jejich řadách jsou také čeští rodáci, jež spolu s německými kolegy pokřikují košilatá hesla známá z večerních zpráv.

Jedním z nich je Zdeněk Chytra. Léta žije v Berlíně, odkud vyráží jako podpora Jirky Černohorského na jednotlivé demonstrace v Česku. Natáčí účelová videa, stříhá díla islamofobů a ultranacionalistů, ze kterých následně vytváří propagační materiály pro tažení nenávisti. I když je sám ekonomickým imigrantem, beze studu po boku německých ultrapravičáků demonstruje proti ostatním ekonomickým imigrantům a klidně po německých vesnicích vylepuje pozvánky na akce místní krajní pravice. Vlastenectví si to přeci žádá.

ashampoo_snap_2016-11-05_17h32m55s_013_
screenshot z videa přímého přenosu Chyttry

V sobotu Zdeněk Chytra s Radkou Hladíkovou na demonstraci během svého živého přenosu vypadal jako ruský turista někde uprostřed moskevských ulic. Taková štreka z Washingtonplatz do Alexander Platz dá člověku v sychravém podzimu zabrat. To se nejeden účastník musí zahalit do roláku. Není divu, že mašírování neonácků a islamofobů oponovala místní levice, která na několika místech měla od města povolení ke svým demonstracím zabraňujícím ultrapravičákům v další spanilé jízdě městem.

Jednalo se především o “Berlínskou alianci proti pravici” a “Iniciativu Berlin Nazifrei”, které v počtu několika set účastníků včas na úřadech zamluvily ulice k zabránění radikálního prznění berlínských ulic. Demonstracemi nasáklý den začal odpoledne ve čtvrt na jednu, kdy padesátka levicových aktivistů demonstrovala před hotelem Halong, ve kterém krajní pravice také po boku AfD schůzovala a pilovala noty na další dny a měsíce. Mezi hosty na zasedání nechyběla Pegida. Krajní pravici s geometrickou posloupností ubývá fanoušků. Zatímco dříve demošky sčítaly tisíc i dva tisíce lidí, dnes je nadšenců hnědých ideologií podstatně méně.

ashampoo_snap_2016-11-06_13h49m59s_025_
Zdroj: Twitter

Shromáždění několika desítek antifašistů proti ultrapravičákům bylo teprve začátkem. Německá policie dopředu počítala se zajištěním bezpečnosti, a tak do ulic Berlína přišlo na 1 100 policistů ze Saska, Braniborska a Porýní-Falce. Po jedné odpolední se na Washington Platz poblíž budovy hlavního vlakového nádraží šikovala další antifašistická demonstrace, které se zúčastnil například europoslanec Zelených Özcan Mutlu. Nesla se s podtitulem: “Berlín? Lepší bez nacistů”.  Jejím organizátorem byla Berlínská aliance proti pravici. Na setkání se jednotliví účastníci dávno předtím mobilizovali prostřednictvím webu i sociálních sítí, kde se zájemci v nahlášené události hlásili k podpoře antinacistických myšlenek a postojů. K dispozici byl také Twitter, kde veškeré dění bylo k dispozici pod hashtagem #b0511.

Účastníci demonstrace na Washingtonplatz dostali do rukou balonky, které na konci akce na povel plyšového medvěda měli upustit, aby tak dali veřejnosti najevo, že Berlín nepatří krajní pravici, rasismu a antisemitismu. Ve dvě odpoledne bylo před budovou nádraží na několik set odpůrců krajní pravice. Přibližně ve stejnou dobu se kousek opodál v západní částí centrálního Berlína začali šikovat neonacisté, neofašisté, antisemité a nejrůznější krajně pravicoví extrémisté, jež se rozhodli na základě facebookové pozvánky k účasti na demonstraci s podtitulem “Frei – Sozial & Souverän”. Byla to opravdu tragikomická podívaná. Stovky odpůrců nacismu projevovaly nadšení pro demokracii, zatímco přicházející desítky radikálů na Hardenbergplatz chtěly přesný opak a svou nenávist prvoplánovitě nasměřovaly vůči kancléřce Merkelové.

ashampoo_snap_2016-11-06_15h10m44s_031_
Němečtí neonacisté a krajně pravicoví radikálové se shromažďují na demonstraci

Extrémisté si za pomoci nejrůznějších proslovů dělali dobře. Z několik desítek radikálů jich najednou bylo za hodinu a půl na 500. Xenofobové s mikrofonem v ruce si připadali jako hrdinové okamžiku. Například takový Chytra si může o několika stovkách demonstrantů nechat jen zdát, protože v Česku je rád, když na místo srazu dorazí sotva stovka lidí. Tato skupinka lidí se dala na pochod. Někteří využili mobilních telefonů a online vysílali na Facebooku. Ultranacionalisté se chtěli dostat na Alexanderplatz. Ovšem tento nápad jim nevyšel tak, jak si předem přáli. Odpůrci neonacistů před Friedrichstadt Palast zablokovali cestu a herci přihnědlosti museli jako telata stát na místě.

Mezi odpůrci, tak jak je tomu pokaždé, postávali těžkooděnci a policie z tlampačů neonacisty vyzývala, aby odešli a celou akci rozpustili. Situace byla skutečně velmi napjatá. Oba dva tábory proti sobě začali pokřikovat a kdyby tam nebyla policie, zcela jistě by došlo k přímému střetu a násilnostem. Početně byl stav téměř vyrovnán. 600 antifašistů bránilo pochodování, zatímco 500 neonacistů a ultranacionalistů toužilo po něčem úplně jiném.  Policie na křižovatce u Friedrichstadt palast nejspíš přerušila telefonní signály, protože online vysílání končí…..jak jednoduché je v časech virtuality utnout tipec fanouškům dávno zapomenutých časů……a je to dobře.

ashampoo_snap_2016-11-05_18h56m15s_018_

Policie postávala, zatímco se  v 17:45 pokoušela krajně pravicové extrémisty přesvědčit o změně trasy. Některé fanatiky přestává situace bavit a raději odcházejí. Vyjednávání však nemají žádné posluchače. Místo toho atmosféra houstne a neonacisté se stávají stále více hlasitějšími a agresivnějšími. Policisté se obávají, že za takovéhoto stavu dojde k eskalaci, kdy budou muset těžkooděnci zasáhnout. Místo toho se muži zákona v 18:35 rozhodují pro odstranění zátarasu a zasahují proti antifašistům. Během tohoto zákroku dochází k několika zatčením.

ashampoo_snap_2016-11-06_16h15m47s_037_

Za půl hodiny byla blokáda odstraněna a krajně pravicoví radikálové pokračují ve své cestě. Menší dav extrémistů pokračuje k Alexanderplatz. V půl deváté večer celý pochod končí. Antifa si počínala dobře a dokonce někteří krajně pravicoví radikálové odcházejí s pocity policejní zrady a nadržování levicovým odpůrcům. Stejně je na tom Zdeněk Chytra, který vzápětí na svém profilu přátelům sdělí své dojmy z celé akce.

Krajně pravicoví radikálové prakticky ihned v závěsu volají po stížnostech a na sociálních sítích tvrdí, že si došlápnou na magistrát i policisty, kteří požadovali od ultrapravice, aby opustila od chystané trasy pochodu. Opět se v ovzduší objevují mýtičtí přisluhovači, zatímco krajně pravicoví radikálové staví sebe sama do role obětí systému.

Ultranacionalisté zcela jistě budou demonstrovat i v dalších dnech. Je dobře, že antifašistické síly brání takovému počínání a nedovolí holým lebkám ovládnout ulice ke svým potřebám.