Slovenský neofašista Marián Magát vydělává ve Švýcarsku jako ekonomický migrant

Kysucký neofašista Marian Magát sliboval na předvolebních transparentech pracovní tábory, útočil ve svých vyjadřováních proti uprchlíkům, zatímco na kandidátních listinách hrdě vystupoval pod číselnou zkratkou sesílající zdravici vůdci nacistického Německa. I když volby nedopadly podle přání a Magát zůstal mimo parlament, neustále na sociálních sítích jede na své staré linii, kdy bílá představuje alfu i omegu dalších dění a práv na světě.

Z krajně pravicové scény paramilitárního spolku, jemuž Magát “kraluje”, vzešli na Slovensku tři velmi známí rasisté a xenofobové Dušan Slavoj, Richard Holtán, nebo například Dávid Kúrňava, jež na veřejnosti proslul zejména inzerátem, ve kterém mladík nabízel 25 eur za každého zastřeleného imigranta. Politika nenávisti je protknuta doslova každým coulem Magátovy osobnosti. Tento člověk nejenže popírá holocaust a obdivuje činy Adolfa Hitlera, ale zároveň se pokouší navázat bližší spojenectví s českou extrémistickou scénou, jakou je například Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti.

ashampoo_snap_2016-11-04_14h56m16s_007_

Marián Magát se snaží jednotlivými akcemi a účelovými spojnicemi mezi dalšími xenofoby prosadit jako další mesiáš Slováků navracející tento národ zpět do časů fašistického režimu Slovenského štátu. Za tímto účelem Vzdor Kysuce zkouší lanařit omladinu jako krev budoucích časů překotného vlastenčení. Například takový Richard Holtán ještě před rokem 2009 žádným neofašistou nebyl, dokud se s Mariánem Magátem osobně nesetkal. Od této doby byl Holtán Magátovou pravou rukou, a dokonce ve své invenci vymyslel podobu triček Vzdoru Kysuce. O pět let později se stejný Magát poznal s Kúrňavou, jež na Facebooku vystupuje pod přezdívkou “Ctihodný občan”. Zde tato pitoreskní postavička slovenské neofašistické scény v domnění internetové anonymity dává volnou ruku své přihnědlé kreativitě, ve které se čtenář dozví detaily o popírání holocaustu, jako kdyby nikdy žádný nebyl.

Banda kysuckých extrémistů není ničím jiným, než skupinkou neúspěšných násilníků v lese hrajících si na vojáčky s airsoftovými pistolkami. Aby se neřeklo, v časech předvolebního vábení se radikálové snaží oslovit postarší spoluobčany, když si hrají na pomocníky starých lidí. Naštěstí ani tato kampaň nepřinesla kýžené ovoce a xenofobové zůstali za branami veřejnoprávních funkcí.

ashampoo_snap_2016-11-04_15h07m22s_009_

20. června 2015 proběhla v Bratislavě dosud největší demonstrace neonacistů v novodobých dějinách Slovenska. Celou akci oficiálně zastřešilo xenofobní sdružení Alternativná cesta. Ovšem je veřejným tajemstvím, že jedním z hlavních pořadatelů celého dění nebyl nikdo jiný, než v článku zmiňovaný Marián Magát a jeho Akčná skupina Vzdor Kysuce. Na Slovensku se děje prakticky totéž, co v sousedním Česku. Neonacisté a neofašisté zakládají neoficiální sdružení, se kterými se snaží oslovovat širší radikální publikum. Takové pořádání demonstrací, podpora spřátelených spolků něco stojí, a proto Marián Magát jako ekonomický migrant v dalekém Švýcarsku pracuje, aby z výplaty financoval své radikální aktivity.

ashampoo_snap_2016-11-04_11h36m10100s_002_

Jak je komické, když kritik ekonomických migrantů je sám ekonomickým migrantem a využívá pohostinství hostující země. Je veřejným tajemstvím, že i zde daleko za slovenskými hranicemi Magát kromě práce také zkouší sbližování nejen se švýcarskými extrémisty, ale také se slovenskými emigranty, od nichž podle svědectví některých lidí shání finanční podporu nejen pro svůj kysucký spolek, ale také Kotlebovy pochopy. Díky tomu Magátovy aktivity přinášejí slovenský neofašismus daleko za hranice Bratislavy.

Marián Magát si ve svých tvrzeních často protiřečí, takže mu nejspíš vůbec nevadí, když on sám představuje jednoho z imigrantů, jež do západní Evropy přicházejí z “Východu” za dobrým ziskem v některé z místních obchodních společností.

ashampoo_snap_2016-11-04_16h06m21s_011_

Prozatím postačí na sociálních sítích postěžovat si na drzého autora článku v Kysuckých novinách, v jehož statích se čtenáři dozvědí, jak moc je ten Magát nevychovaným spratkem. Ostatně, to není nic nového pod sluncem. To ví většina lidí. Ta práce v zahraničí musí být ale hrozně náročná, když se slovenský neofašista snaží zuby nehty dostat do vrcholné politiky, ve které se snaží zmiňovaný radikál dostat do křesla župana Žilinského kraje. Nicméně i tento tragikomický počin nejspíš skončí bídně, protože Slováci nejsou natolik hloupými, aby do vysokého politického místa povolali neofašistu – šéfa místních bojůvkářů.