V USA se loni razantně zvýšil počet trestných činů páchaných vůči muslimům

Ve Spojených státech amerických se zvyšuje počet spáchaných trestných činů páchaných z nenávisti vůči některé ze skupin tamějších minorit. Rostoucí ultranacionalismus, zvýšená činnost extrémisticky laděných organizací ve spojení s nenávistnými projevy některých politiků přispívá k houstnutí atmosféry, kdy se terčem frustrací a osobních nespokojeností stávají nejen dospělí, ale také děti, jež se nejrůznějším atakům nemohou bránit. 

Obzvláště cool mezi obhájci bílé rasy zůstaly útoky na muslimy, Afroameričany, homosexuály a příslušníky indiánské komunity. Podle statistik FBI se počet nahlášených trestných činů z nenávisti zvýšil v roce 2015 oproti předchozímu období o 6,8 procenta z 5 479 na 5 850 agenty prošetřovaných útoků.

Xenofobové si myslí, že bejsbolovou holí, nebo za pomoci nožů a bojových psů ochraňují bílou rasu v jinak multikulturní společnosti, kterou bezpochyby Spojené státy americké jsou. Vyšetřovací orgány nahlášené případy prošetřují, ovšem existuje mnoho dalších útoků, které se do statistik FBI, ani ostatních bezpečnostních sborů nedostanou. Lidé nemilou zkušenost s násilníky nenahlásí, a tak se kolečko nesnášení může posléze radovat z dalšího vyhraného boje o nadvládu ve společnosti.

I když častějšími co do počtu nahlášených incidentů jsou útoky vůči Židům a židovské komunitě obecně, raketový nárůst trestných činů páchaných z nenávisti je viditelný zejména v případech nejrůznějších projevů islamofobie, kdy je potenciálním terčem frustrací každý, kdo jen trošku vypadá jako muslim.

ashampoo_snap_2016-11-15_03h28m15s_034_
Zdroj: zpráva FBI za rok 2015

Své by o tom mohli vyprávět sikhové, jež se díky turbanům často stávají oběťmi náboženské nenávisti. V roce 2014 se federálové zabývali vyšetřováním 154 útoků vůči muslimům, zatímco loni jich bylo rovných 257. V řeči statistik se jedná o 67procentní nárůst. To je velmi smutné. Večerní zprávy o tzv. Islámském státě, sloupky nejrůznějších plátků si vybraly svou daň. Islamofobové díky nekorektně pojatým informacím dostali sílu ke svému odpornému snažení. Lví podíl na islamofobní nenávisti má také nově zvolený 45. prezident Spojených států amerických Donald Trump, který volal po “totálním ukončení muslimské imigrace”.

Radikálové s nejrůznějšími nenávistmi v srdci bývají zbabělými, a tak není divu, že většina, tedy 43,1 procenta nahlášených trestných činů z nenávisti byla jen ve spojení nejrůznějších vyhrůžek. Extrémista se chopil telefonu, nebo obyčejné klávesnice, aby opět ukázal, jak moc je odhodlaným a čestným vlastencem. Takový druh “patriotismu” je populární téměř na celém světě. Když něco někomu napíšete, nemusíte se obávat například fyzického střetu, který byste nemusel ustát.

Pouze 37,4 procenta vyšetřovaných případů z nenávisti překročila Rubikon virtuality a zaútočila. Většinou(z 73,1 procent) se jednalo o projevy vandalismu, kdy skupinka extrémistů posprejovala synagogu, mešitu, zničila nebo poškodila majetek vlastněný některým z příslušníků z minorit.

ashampoo_snap_2016-11-15_03h55m40s_035_
Zdroj: zpráva FBI za rok 2015

Za přibližně 57 procenty FBI prošetřovaných případů z nenávisti stojí rasový a etnický důvod. Opět na tom není nic divného. Zvláště po obsazení prezidentského postu Barackem Obamou došlo v USA k aktivizaci nejrůznějších rasistických skupin, organizací a pseudobojůvek majících za úkol vyvolávání šarvátek. Southern Poverty Law Center ve své studii za rok 2015 odhalil na 892 aktivních organizací sdružujících se za účelem organizovaného násilí(do údajů nejsou započítány organizace působící jen na internetu), nebo organizovaného vyvolávání nenávisti vůči některé z minorit žijících ve Spojených státech amerických.

Jen Ku-Klux-Klan má v současnosti na 190 skupin. Ještě v roce 1990 jich bylo jen 28, zatímco dnes jich je téměř rovná dvou stovka. To je velmi smutné. Nejčastějšími oběťmi rasových útoků jsou z 53 procent Afroameričané, zatímco útoky na bělochy představují “jen” 19 procent.

ashampoo_snap_2016-11-15_04h34m15s_037_
Zdroj: zpráva FBI za rok 2015

Zajímavé je, že v otázkách sexuální orientace byli častějším důvodem gayové(664 případů), než lesbičky(136 případů). Možná to souvisí s mnohem vyšší mírou tolerance lesbického chování ve společnosti, kdy má mnoho ultranacionalistů a extrémistů více v oblibě lesbičky, než gaye. Je veřejným tajemstvím, že ze statistického pohledu na věc ultranacionalisté považují například lesbický sex za vzrušivý, zatímco ten s gay pro takové diváky zůstává něčím odporným proti čemu by se mělo demonstrovat a útočit. V minulém roce FBI prošetřovala také na 73 případů násilí páchaného na příslušnících transgender komunity, kdy si radikálové zchladí žáhu na dalších spoluobčanech jiného, než ultranacionalistického smýšlení.

Jak asi bude zpráva agentů FBI vypadat na konci tohoto roku? Nejspíš bude velmi podobná a možná v útocích vůči Židům a muslimům zaznamená ještě větší nárůst, protože značnou část roku 2016 za oceánem pokrývaly prezidentské volby se značným počtem xenofobních, rasistických až fašizoidních prohlášení.

 

 

 

 

SDÍLET