Generaci identity se demonstrace v Berlíně totálně nepovedla. Antifašisté nezklamali

Němečtí autonomní nacionalisté obrození do Generace identity 17. června 2017 v Berlíně zorganizovali demonstraci namířenou vůči multikulturalismu a vůbec modernímu pohledu na svět, ve kterém transparent s nápisem “Budoucnost Evropy” neznamená vůbec nic, než návrat do období Adolfa Hitlera, kde nebyla nouze o koncentrační tábory, perzekuce a praktické ukázky politiky krve, půdy a vlasti. 

Neonacisté omladění do modernějšího hábitu Generace identity s černožlutými prapory a cool slovníkem navrchu pochodovali městem, zatímco jim rytmus, jednotlivou zásobu sloganů a projevů během pochodu dodávala osádka modrého náklaďáku, ze kterého se to kromě megafonů mihlo sem tam televizní kamerou, na níž si radikálové zaznamenávali celé své počínání.

Zatímco krajně pravicoví radikálové na sociálních sítích a v jednotlivých článcích snili o tisícovce demonstrujících, policie ve statistikách hovořila maximálně o několika stovkách, avšak rozhodně nikoli o tisícovce neonácků v ulicích hlavního města. Plánovaná trasa pochodu Generace identity měla odstartovat druhou odpolední z vlakového nádraží Gesundbrunnen, přes ulice Brunnenstrasse, Invalidenstrasse a celý pochod měl končit u Hlavního vlakového nádraží.

Procesí krajně pravicových radikálů bylo naplánováno středem německé metropole přesně tak, aby účastníci neměli daleko do čtvrtí obývaných přistěhovalci, kteří se de facto stali jedním z hlavních lákadel celé sobotní akce, na níž nebyla nouze o nejrůznější košilatá provolání jako například “Odstranit, odstranit“, “Berlín je naše město“, nebo “Deportovat“. Už vyřčené hlášky signalizovaly, o co přítomným jde. Opět se opakuje prastarý scénář, při kterém se krajní pravice zcela mylně domnívá, že jí patří všechno na světě, tedy i celé Německo. Naštěstí se nenacházíme v časech minulých, a tak vyřčená přání putovala pánubohu do oken, zatímco se antifašisté zcela správně zaktivizovali do protidemonstrací, kdy skupinky odpůrců krajní pravice sedali na chodník, silnice a na okamžik zabránili davu rasistů pokračovat v jejich pomyslné jízdě městem.

Odpor antifašistů na sebe nenechal dlouho čekat. Na rohu Stralsundstrasse došlo k zastavení průvodu. Mladí odpůrci nesnášení se posadili na sluncem vyhřáté ulice, aby ukázali přítomným radikálům, že se jich nebojí a klidně se neonacistům postaví do cesty, pokud je to třeba.

Policie přibližně patnáct minut poté vyzvala antifašisty, aby uvolnili blokádu a pustili krajní pravici z Brunnerstrasse na Stralsunderstrasse, kterou na jejím rohu ihned na začátku antifašisté blokují. Ti však odmítli a mezi dvěma tábory účastníků, neonacistů a antifašistů nastala válka slov, kdy jedni pokřikovali na druhé, zatímco se obě dvě strany snažily ukázat, že zrovna ta či ona má nad tím druhým navrch. Z morálního hlediska byli na výši antifašisté, a to dokonce i s pokřikem “Neexistuje žádné právo na nacistickou propagandu“, ovšem právo ve formě paragrafů v daný okamžik upřednostňovalo identitáře, protože ti svou akci řádně nahlásili, a tak policie musela konat. Pokračují výzvy, přicházejí policisté a antifašisté odmítají opustit místo, které zatarasili svými těly. Po neuposlechnutí pokynu policisty dochází k zatýkání, ze kterého mají radost neonacisté a na sociálních sítích počínání ruky zákona komentují pěkně po svém, jako kdyby policie v ten osudný okamžik byla na straně krajní pravice.

Mezi blokujícími nejsou jen mladí lidé, jak by se dalo očekávat. Do odporu vůči neonacistům se zapojili také starší lidé jako byla například aktivistka za lidská práva Irmela Mensah-Schramm. Bylo to příjemné zpestření, ve kterém bylo nakrásno vidět, že události ze sobotního odpoledne nejsou jen věcí mladých, ale naprosto každého, kdo nechce, aby ulicemi pochodovali neonacisté a další jejich ideoví přátelé.

Irmela Mensah-Schramm blokuje pochod Generace identity; Zdroj: Twitter

Ani po hodině není blokáda uvolněna. Krajně pravicoví radikálové postávají stále na Brunnerstrasse a nálada u některých graduje. K páté odpolední, zatímco ještě neonacisté musí stát na místě, antifašisté blokují Bernauerstrasse a chtějí zde pochodovat podél seřazeného šiku krajně pravicových demonstrantů. I zde jsou chodníky a silnice dokonale zablokovány, takže ani na tomto místě si identitáři doslova neškrtnou. Krajně pravicoví radikálové jsou doslova sevřeni a nemají na vybranou.

Proti přítomným neonacistům je zmobilizována síla 1 400 antifašistů, což odpovídá přibližně dvojnásobku toho, co samotní identitáři inzerovali na svých sociálních profilech. Jak se zdá, od dubna prezentovaná akce na Facebooku rozšiřovaná pod názvem “Budoucnost Evropy – stěhování a změny” neměla takový ohlas, jak si krajně pravicoví organizátoři původně mysleli. S dostatečným předstihem zahájili na sociálních sítích náborovou akci, na které zvali neonacisty, neofašisty a přátele krajní pravice k účasti na berlínské pochodové demonstraci, protože místní berlínská buňka vábitelů omladiny do svých řad chtěla přečíslit antifašisty a následně díky početní přesile ztrestat uprchlíky, na kterých si kindernáckovští ochmelkové rádi chladí žáhu.

Krajně pravicoví demonstranté

Dnešní pochodářské cvičení krajně pravicových radikálů se nějak nepovedlo. V 17:09 byla demonstrace Generace identity oficiálně rozpuštěna, ovšem několika radikálům se nezdar nelíbil. S pochuravěným egem se identitáři chtějí vrátit zpět k nádraží do Gesundbrunnenstrasse odkud celý ansámbl před několika hodinami vyrazil. Jenže i v tomto směru jsou radikálové antifašisty zablokováni a policie nevpouští do zablokované části vůbec nikoho, což nepřichází vhod českému ekonomickému migrantu Zdeňku Chytrovi, který se rozhodl demonstraci natočit, ovšem jeho plán mu nějak nevyšel, a tak se s dalšími krajně pravicovými Čechy zúčastněnými v demonstraci domlouvá a nemůže se s nimi setkat.

…….jak tragikomicky zábavné…….

Nálada graduje a krajně pravicovým extrémistům se nelíbí, že jsou uzavřeni v kleštích a nemohou z nich ani kdyby se zbláznili. Ale i tak se identitáři snaží a antifašisté na jejich snažení odpovídají novými blokacemi. I přesto se několika identitářům podařilo prorazit a dorazili k místu svého začátku. Neonacisté začali narážet na policisty a chtěli prorazit jejich kordonem. Není proto divu, že ruka zákona použila na neonacisty pepřový sprej.

Situace se později uklidnila, když stoupenci Generace identity pochopili, že tuto bitvu rozhodně nevyhrají. O po půl šesté v podvečerních hodinách se situace normalizuje a městská hromadná doprava se přesouvá do řádného pořádku tak, jak tomu bylo před demonstrací.

Generaci identity se cíl nepodařil dosáhnout a celá akce skončila nezdarem, přesto se identitáři na svých sociálních profilech tragikomicky tváří jako velcí vítězové, i když ani omylem nedosáhli vlakového nádraží, ke kterému směřovali. Radikálové se dostali jen do poloviny Brunnenstrasse, což je jedině dobře. V 18:15 byl ve městě klid a po nějakém pochodování krajní pravice nebylo ani památky.