Měla by neobanderovkyně Andrejceva pomáhat ukrajinským dětem?

Neobanderovští aktivisté jsou stále činní na území České republiky. Zatímco na svých facebookových profilech postují jeden proukrajinský příspěvek za druhým a v nejrůznějších skupinách prosí o pomoc Ukrajině, v soukromých příspěvcích určených jen předem danému publiku se nebojí projevit své banderovské nadšení, ve kterém Štěpán Bandera představuje hrdinu na místě nejvyšším.

Jedním z těchto aktivistů je například Galina Andrejceva, která nyní na sociálních sítích rozšiřuje bohulibou aktivitu pomoci ukrajinským dětem sužovaným válkou na východě země.

Kdo by nechtěl dopřát ukrajinským dětem prázdniny v Česku. Samozřejmě na této akci není nic špatného, ale člověku to nedá a vzpomene si na jednu zdánlivě podobnou aktivitu, kdy Gaalina Andrejceva pořádala, nebo spolupořádala akci na podporu lidí z východu své rodné vlasti, zatímco se mezi krabicemi s oblečením, léky a potravinami nacházely neprůstřelné vesty společně s dalším armádním vybavením, jako kdyby nebozí obyvatelé válečných zón potřebovali výstroj potřebnou k boji.

 

Něco v pozadí nepřímo napovídalo, že v této dobročinné akci asi nepůjde jen o obyvatele válečných oblastí, ale že obdarovanými mohou být například příslušníci neofašistického AZOVu, nebo protiteroristických jednotek ATO, ve kterých jádro tvoří příslušníci Pravého sektoru, ke kterému má tato žena středních let velmi blízko.

Jako důkaz bychom mohli zmínit předměty sebrané ze sbírky na pomoc obyvatelům východu Ukrajiny, nebo vlajku České republiky podepsanou několika aktivisty, kterou Galina Andrejceva odvezla šéfovi Pravého sektoru přímo do jeho nemocničního pokoje. Svůj facebookový příspěvek komentovala slovy: “Navštívili jsme zraněného hrdinu Dmytro Jaroše. Dmytro je člověk s velkými písmeny, jeho statečnost je přímo úděsná. Kdyby bylo v USA víc takových poslanců, všechno by bylo jinak. Šel do boje, kterým prochází jeho kluci každý den.  Oni ho tady opraví a on by šel do boje znovu. Dej mu Bože zdraví

Jen pro připomenutí, Pravý sektor je neonacistická organizace složena z organizací Tryzub Dmytra Jaroše, UNA-UNSO, Patriotů Ukrajiny a Bílého kladiva. Koordinátorem a iniciátorem Pravého sektoru byl Tryzub Dmytra Jaroše, který se podílel také velmi výrazným podílem na Majdanhu, kdy jeho ozbrojenci zápalnými lahvemi, sekerami a basebalovými pálkami napadali ukrajinské policisty a zapalovali je. Tryzub přijal ideologii ukrajinského nacismu interpretovaným masovým vrahem a teroristou Štěpánem Banderou. Sláva Ukrajině, Hrdinům sláva je pozdravem banderovců. Pravý sektor vyznává nacionální socialismus, eugeniku, zásady rasové čistoty, rasismus, antisemitismus…

Pravý sektor usiluje o rasově čistou Ukrajinu, ale to zřejmě paní Galině Andrejcevě vůbec nevadí, když se fotí se šéfem Pravého sektoru a ještě k tomu mu vozí dárky, jakým byla například vlajka České republiky podepsaná mimo jiné také Uhlířem a dalšími rádoby proukrajinskými podporovateli. Kdyby Andrejceva nepodporovala banderovce, zcela jistě by na svém profilu nezveřejňovala takovéto příspěvky.

Právě kvůli takovýmto rádoby aktivistům dochází k pochybnostem vůči ukrajinské diaspoře, protože lidé jako Galina Andrejceva vytvářejí za pomoci ulotranacionálních spolků generalizační dojem, že všichni Ukrajinci v Česku jsou neobanderovci napomáhající neonacistům k ultranacionální Ukrajině.  Samozřejmě, Galina Andrejceva není jediná, kdo z výše postavených Ukrajinců podporuje neobanderovce, nicméně právě tato žena se často objevuje v lidskoprávních skupinách, kde je přijímána, aniž by někdo věděl co je zač.

Pomoc dětem je věc veskrze krásná, ovšem měla by ji poskytovat osoba tolik blízká Pravému sektoru a ukrajinské krajní pravici? Vůbec činnost takovýchto osob by měla být pod drobnohledem, protože například takový Oleh Zajnulin, se kterým byla Andrejceva na sociálních sítích ve virtuálním přátelství a se kterým několikrát demonstrovala, jsou velmi nebezpeční lidé, které tento stát jednoznačně nepotřebuje.