Kdybyste hledali studnici konspiračních teorií a hoaxů, Vladimír Kapal je k dispozici

Neofašisté, nacionální bolševici, milovníci Sládka, Okamury, Vandase, Zicklera, čechoslovakismu, konspiračních teorií a především velkého Ruska pod nadvládou Putina se 13. září 2017 sešli v restauraci Gerla, aby si zde poslechli sametový a neskutečně sexy hlas nejvrchnějšího štváče na Svobodném rádiu Vladimíra Kapala a Soni Zikmundové.

Obývákoví revolucionáři a šiřitelé nekvalitních informací se cítí natolik důležitými a neskutečně populárními, že ve Štětí v pozdních odpoledních hodinách za pomoci svých přátel z SPD svolali na sociálních sítích malou “slezinu”, na které se budou moci návštěvníci zeptat přítomných pseudovůdců virtuálních revolucí doslova na cokoli, co je zajímá.

Kupodivu se suitou dvou postarších podporovatelů extrémistických luhů a hájů nedorazil pan VK z Aeronetu, i když pravidelně v Kapalově počinu promlouvá. Lidé zkrátka mají smůlu a tvář pana neznámého opět neuvidí. Fanoušci prokremelské kampaně se musí opět spokojit pouze s hlasem velkého kolotočáře, nebo s jeho psaným projevem, jež často na svých facebookových profilech sdílí, a ze kterých krajně pravicoví radikálové čerpají  ideově retušovaná fakta o dění z okolí.

Dvouhodinová seance podivností byla rozdělena do dvou základních bloků, kdy nejdříve Kapal se Zikmundovou povídali k přítomným lidem, aby později zase naopak diváci pokládali dotazy a Kapal se Zikmundovou na ně odpovídali. Účast nebyla příliš velká. Rozhodně ne taková, aby lidé postávali před hospodou a nedočkavě hltali každou vteřinu vystoupení svých hrdinů. V sále místní hospůdky byste napočítali tak nanejvýš 40 účastníků.

Prvního slova se ujímá v bílém pomačkaném tričku Petr Bureš, který v kratičkém intru představil, o čem to všechno bude. Soňa Zikmundová se svého slova ujala záhy poté, jenže její mikrofon nefungoval, a tak museli přísedící pomoci, aby žena z virtuality mohla v reálném světě promluvit. Svobodné rádio vzniklo za účelem dezinformace lidi a rozšiřování proruské a propanslovanské ideologie, ve které nejsou rasismus a jakékoli projevy xenofobie nic špatného. Samozřejmě, Soňa Zikmundová ve své počáteční řeči tvrdí přesný opak a zcela naivně se domnívá, že spolu se svým partnerem Vladimírem Kapalem oba dva rozšiřují pravdivé informace nemainstreamových médií a otevírají tím oči vlastencům.

Soňa Zikmundová

Svobodné rádio vzniklo 16. listopadu 2015 a od té doby stihlo do svých obýváků sezvat nejrůznější kreatury české extrémistické scény. Některým z nich dokonce veřejně vyhlásili na svých stránkách podporu. Existence samotného Svobodného rádia je založena na konspiračních teoriích o okleštěné svobodě slova, ve které domácí počin rádoby reportérů doplněný o zdravotně postiženého syna Martina Dukáta představuje vysněný ráj na zemi. Za duchovního tvůrce Svobodného rádia se pokládá Soňa Zikmundová, zatímco samotný Kapal je pasován na hlavní hvězdu, jež svou novinářskou profesionalitou přispívá k fungování takřka rodinného projektu, ve kterém je Zikmundová Dukátovou matkou a Kapal Dukátovým “nevlastním otcem”.

Mnohem přínosnější by bylo, kdyby Kapal se Zikmundovou posluchačům sdělili, jak to mají s autorskými poplatky, licencemi na potřebný software a zda hudbu a pořady na svém rádiu vysílají z originálních nosičů a nikoli z pokoutně stažených a vypálených souborů MP3. 

Počátečních šest minut před ani ne čtyřiceti hosty v sále bylo ve znamení nudy, sebechvály a pokusu vykreslit se do podobenství těch, co se od svého vzniku neskutečně v kvalitě zlepšují a přispívají k obrodě vlastenectví.

Petr Bureš vytvořil na setkání s představiteli Svobodného rádia pozvánku, na které uvedl, že Zikmundová s Kapalem byli oběťmi útoku mafie. Kýčovité tvrzení a ještě k tomu z poloviny pravdivé sice může přilákat více zájemců, ale rozhodně žádný zázrak neudělá. Však také samotný Kapal větičku z propagačního letáčku dementuje, aby se následně krásně zamotal do tvrzení o svobodě projevu na Svobodném vysílači, kde předtím působil. Zikmundová tvrdí, že tam nebyla svoboda slova, zatímco Kapal říká přesný opak.

Kapalův sameťák vypráví o minulosti, kdy byl údajně za podpis Charty v roce 1977 vyhozen z Mladé fronty, a tak 13 let strávil za volantem náklaďáku, protože podle jeho slov kotelny patřily pouze šlechtě. V sáhodlouhém výkladu neopomenul zmínit svou roli coby zákonodárce, který byl jako jeden z mála proti rozpadu Československa. To je vskutku důležitá informace hlavně pro čecháčkovské ultranacionalisty ve dne v noci naříkající nad rozpadem nefungující federace.

“Statečný” Kapal se po politické minikariéře vrátil do Mladé fronty a opět podle svých tvrzení odtamtud odešel v době, kdy Mladou frontu koupili Němci. Také s tímto postarší muž cílí do ultranacionálních řad, protože nenávist ke všemu německému je u čecháčkovských kruhů základní materií všech dalších nenávistí a žlučovitých výlevů. Především se z Kapalových úst line potvrzení konspirační teorie o zlých, diktujících a svobodu slova neuznávajících Němcích.

Nudu střídá akční napětí, když šéfredaktor z obývákového studia vykládá o útoku mafie, své investigativní činnosti, policejní a justiční mafii.

Milovníci konspirací si opravdu přišli na své. Zábavná byla zmínka o tom, že proces s Rathem byl podle Kapala zaručeně politickým….to zajisté přivítají zdejší návštěvníci setkání.

Nechybí ani zmínka o Mašínech, Paumerovi a podříznutí do kozelce svázaného strážníka. Jen tak mezi slovy ukecaný samozvaný šéfredaktor vykládá přítomným nesmysly deklasující Sametovou revoluci na předem připravený převrat.

Buřič z éteru nul a jedniček nemá rád lež, přesto klidně lže, nebo přinejmenším účelově mlží.

Dokonce přišlo i na zmínky o Svobodném vysílači Hlávky, kde Dukát s Kapalem ve “Studiu Kladno pracovali”.

Lži Kapala ze Svobodného vysílače údajně vystrkaly, aby posléze Zikmundová v zápalu okamžiku přispěchala s chválou rasisty a populisty Tomia Okamury, jehož údajně Kapal jako první mediální partner na veřejnosti propagoval. Jaké to štěstí, že agilní ženština nevzala do rukou na stole povalující se stranickou veteš SPD, když už se tak holedbá s tím, že jim předseda Svobody a přímé demokracie přislíbil rozhlasový přenos z povolební oslavy SPD v případě výhry.

 Ach ano, Svobodné rádio je opravdu blízké k Čechovi z Tokia a jeho radikalismu.

Však byl poloviční Čech, čtvrteční Japonec a Korejec do Štětí zván. Kdyby neměl Sněmovnu, určitě by své “přátele” přišel podpořit. Kolem Kapalova domu jezdí po silnici auta s podivnými lidmi. To je vskutku humorná informace, až člověka napadá, jak ten postarší muž zjistí, že zrovna osádka konkrétního pojízdného prostředku je podivná….pokud zabrzdí, podívá se na Kapalovo štípání dříví, tak skutečně podivnou bude.

Pokud by přeci jen někdo nevěřil, nechává Kapal kolovat na kousku papíru vyhrůžky, které mu údajně chodí do schránky.

Vladimír Kapal údajně podle svých slov pomáhal antisemitovi a xenofobovi Adamu B. Bartošovi s vytvořením stanov Národní demokracie. Vůbec se za to nestydí a snad považuje tuto aktivitu za projev neskonalého vlastenectví.

A kdyby velký šéfredaktor Svobodného rádia nevystoupil vůči Lucii Haškové, dost možná by se Bartoš s Kapalem přátelili až doposud.

I když na setkání ve Štětí přišlo jen asi 40 lidí, Svobodné rádio v říjnu plánuje další setkání s omluvenkou, že parkování a sály v pražských hospodách jsou drahé, a tak se skupinka o velikosti jedné třídy bude moci setkat v další vesnici. Jako kdyby Kapal v Praze zaplnil sály v hlavním městě. Stěží zaplní ten domluvený na Karlovarsku.

Druhou část dotazů otevírá Jakub ze Štětí s tričkem SPD a dotazuje se na justiční mafii a Bradáčovou, která podle Kapala jezdí do Anglie, podobně jako Bělobrádek, pro noty na CIA. Při této odpovědi člověk neví, jestli se smát, nebo plakat. Vladimír Kapal je opravdu alternativec a konspiracemi rozhodně nešetří. Bradáčová prostě měla podle Kapala za úkol zlikvidovat Ratha, a tak radikálovo srdéčko může zůstat klidné.

Pokud přijde dotaz na ombudsmanku Šabatovou, Kapal vše obrací a poukazuje na Křečka, kterého si zprvu zaměnil za Ježka. Křeček je vsazován do role bojovníka proti Šabatové, zatímco se tragikomicky bývalý učitel z Teplic předtím ptá, zda SPD bude prosazovat odvolatelnost ombudsmana. Svobodné rádio Okamuru natolik podporuje, až si někteří o Kapalovi myslí, že za ultranacionální politické hnutí také kandiduje…to je docela směšné.

Svobodné rádio za pomoci úst Zikmundové přiznává, že vychází z proruských zdrojů jako je Sputnik, nebo Ruskaja Vesna, jejichž bleskovky Kapalova partnerka namlouvá do češtiny. Také podle toho výsledné informace vypadají. Takový přístup je opravdu nekonečně vlastenecký a pročeský…Ruskaja Vesna a Russia Today jsou přeci podle Kapala mezinárodně uznanými nejobjektivnějšími zpravodajskými jednotkami, tak proč by se měl někdo vůbec podivovat nad tím vším, co Svobodné rádio rozšiřuje.

Vladimír Kapal je přeci příkladným vlastencem, a tak bude bude kontaktovat svého “přítele” Kratochvíla z Československých vojáků v záloze za mír s dotazy na ochranu hranic, které by Vladimír Kapal také rád osobně strážil. Spatřit tohoto muže v khaki uniformě s kvérem v ruce musí být opravdu zábavné. Chce proti uprchlíkům, které nazývá “nelidmi”, stát jako ochranář republiky, aniž by si uvědomoval, že se odlidštěním svých ideových nepřátel prozatím v myšlenkové rovině blíží k vykonavatelům genocid, jež jako první krok k zabíjení volí akt odlidštění, protože s nelidmi se mnohem snáze bezcitně zachází, než s lidmi z jiných krajů. Tím ovšem nikdo netvrdí, že Vladimír Kapal chce uprchlíky zabíjet, ale rétorikou je rétorice pachatelů genocidií opravdu velmi blízko.

Vladimír Kapal musel rok 1968 přehodnotit a pokládá ho za okamžik, který Československu přinesl dvacet let klidu

To je vskutku vlastenecká myšlenka přinášející naši zemi do náruče Kremlu. Na druhou stranu, očekávali byste od tohoto člověka něco jiného?

Kdyby někdo hledal docela slušný zásobník hoaxů a konspirací, mohl by se obrátit na Kapala, který tvrdí,

že ministr Chovanec se v rozčilení jednou prořekl, že již dnes přijímáme 6 000 migrantů měsíčně, což je velmi úsměvné. Této informaci může uvěřit opravdu jen totální idiot. Podobné je to s podpultovými informacemi o Evropské unii a zákeřných německých policistů, kteří v rámci 4. říše mohou, pokud lidé nezasáhnou, buzerovat české občany. V dotazové části to vypadá jako v okénku pro nepřemýšlející ovce – oběti konspiračních teorií o apokalyptické zkáze světa.

Vladimír Kapal by si měl udělat malé opáčko z křesťanské morálky místo štvaní společnosti za pomoci rasistických a prokremelských milicí. Dvouhodinové setkání Svobodného rádia bylo protkané hloupostí, ale to Kapalovi a Zikmundové vůbec nevadí, protože několik přítomných ze čtyřicítky naslouchajících přispělo Svobodnému rádiu dobrovolným vstupným. Když už nic, nevlastenci dali nějakou kačku, tak všichni mohou být z akce ve Štětí nakonec spokojeni.