Knihy Dobrovský chystají pro vraha Kajínka autogramiádu

Jiří Kajínek je díky medializaci svého případu a následné prezidentské milosti docela dobrým artiklem pro reklamu, obchod a vůbec obohacení firemní kasy o několik tisíc, nebo dokonce milionů korun

Je to takový ten oboustranně výhodný proces, kdy odsouzený vrah s celoživotní kriminální minulosti touží po popularitě, zatímco někteří obchodníci využijí chvilku okamžiku a mile rádi se přiživí na lesku pochybné osoby z Mírova.

Můžeme mít pochybnosti o tom, zda skutečně Jiří Kajínek 30. května 1993 zavraždil Štefana Jandu a Juliána Pokoše, ovšem nemůžeme nevidět příběh, který se táhne jako žvýkačka na botě životem omilostněného zločince.

První střet se zákonem měl pro majetkovou trestnou činnost ještě jako nezletilý v roce 1974. Ve vězení se poprvé ocitl v roce 1982 za vloupačky do chat. O tři roky později stanul před soudem znovu, když kromě krádeží do bytů se nedovoleně ozbrojoval a když byl policisty zatýkán, zranil tři policisty železnou tyčí. Propuštěn byl Jiří Kajínek na základě amnestie prezidenta Václava Havla v květnu 1990.

Jiří Kajínek jako mladý recidivista; Zdroj: screenshot z pořadu Na vlastní oči

Kromě majetkové trestné činnosti má v současnosti oceňovaný hrdina z primáckých zpráv také ozbrojenou loupež, za kterou byl odsouzen na sedm let vězení a za vloupání do bytů tenkrát dostal dokonce dvacet let. Trest si však neodpykal celý, protože byl soudem podmínečně propuštěn.

Jiří Kajínek v pořadu TV Prima “Krimi zpráva SPECIÁL půlhodinka s Jiřím Kajínkem”

Ve světle reality není Jiří Kajínek skutečně žádným hrdinou, nýbrž obyčejným zlodějíčkem a násilníkem, který za cenu obohacení klidně zaútočí na člověka. Takových niemandů věčně věku pobývajících v nápravných zařízeních je v Česku mnoho, jenže Jiří Kajínek díky kultu hrdiny, konspiračním teoriím a filmu Petra Jákla dostal punc něčeho výjimečného…jakéhosi génia, který nic nespáchal, přesto je systémem týrán.

Jiří Kajínek je na svobodě teprve několik měsíců a už trh zaplavila zločincova kniha “Můj život bez mříží”, kterou si mohou zájemci dokonce koupit jako audioknihu na cédéčku, pokud čtenář bude natolik líný a bude si chtít Kajinkův jednostranně vyprávěný příběh poslechnout ve chvílích před spaním.

Knihy Dobrovský oba dva tituly, knižní i audioverzi, prodávají a nabízejí. Aby toho nebylo málo, v plánu na 20. září 2017 je dokonce autogramiáda, na které si vlastníci zmiňované knihy mohou nechat své počtení podepsat přímo autorem Jiřím Kajínkem, jež se ve svém výtvoru přiznává k desítkám vloupání, díky kterým si prý přišel na miliony. Buď si k vykradení zvolil podle jmenovek náhodnou oběť, nebo šel na základě infa od tipařů rovnou do určených bytů najisto.

Nejznámější kriminálník v republice se netají ani tím, že při krádeži v Pardubicích otevřel trezor, vybral z něj několik pušek a mezi nimi našel i dokumenty k výrobě výbušnin v Semtíně. V tomto případě se Kajínek vloupal do bytu šéfa továrny, ve které se výbušnina vyráběla. Případ vyšetřovala StB a hvězdička posledních týdnů se raduje z toho, že policisté nikdy návody na výrobu semtexu nenašli.

Kupodivu takovému protřelému grázlíkovi s nečistým trestním rejstříkem dělají Knihy Dobrovský reklamu. Umožňují nejen vydávání zločincových pamětech, ale také dávají prostor k tomu, aby si Jiří Kajínek užíval života celebrity, i když žádnou celebritou není ani náhodou.

Autogramiádu a její uskutečnění Knihy Dobrovský odůvodňují zájmem čtenářů a dotiskem Kajínkovy knihy. Sice autora označují za kontroverzní postavu, nicméně ani omylem jej nepovažují za někoho, kdo by neměl být medializován, když se kolem mnohonásobně usvědčeného zločince semlela tak velká mediální tlačenice. Je velmi smutné, že pro Knihy Dobrovský je usvědčený vrah a zlodějíček jen “kontroverzní postavou”.

Nejděsivější na tom všem není jen poptávka čtenářů o Kajínkovu knihu, ale také to, že dobře zavedené knihkupectví bez problémů dá prostor takovému lidsky pokleslému člověku. Kdyby žil mezi námi známý vrah Mrázek a byl by na svobodě, možná by autogramiáda proběhla také.