Lidl léta retušuje kříž nad řeckým kostelem, ovšem populisté z toho teprve teď udělali hejt akci

Na sociálních sítích je nová zábava. Lidl na svých řeckých specialitách Eridanous retušuje kříž na střeše kostela v Santorini. Ze zpráv na nejrůznějších zpravodajských webech to vypadá, jako kdyby se jednalo o novinku, na kterou by se vščichni měli okamžitě zaměřit. Jenže opak je pravdou.

Kdyby německá RTL nevytvořila v jedné ze svých reportáží z obalu na výrobku kauzu, nikdo by si takové drobnosti vůbec nevšiml.

Lidl motiv řecké scenérie modravého kostelíku s mořem v dáli používá již od roku 2014, a to bez onoho tolik poslední dobou důležitého křížku na vršku.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/448039-politici-se-zlobi-na-vyretusovani-krizu-na-obalech-vyrobku-v-lidlu.html

Mimochodem, v ránci řeckého týdne v české verzi Lidlu byly letáčky hypermarketu také bez křížku nad střechou kostela.

A nikomu to nevadilo. Dokonce média, natož politici, vůbec nic nikde nekrytizovala a žádné hejtovací akce nebyly odstartovány…Síla srpnové zmíňky RTL a následně ochota okolí být dokonale účelový je prostě nepřekonatelná. V populistickém světě plném rasové a náboženské nenávisti jsou jakékoli marketingové tahy prvoplánově jdoucí na ruku islamofobům a nejrůznějším extrémistům vítané…touhy být nábožensky neutrálním si všímají politici s médii, pokud je to pro politik a média výhodné.  Zvyšuje se tím čtenost a ruku v ruce s tím vším přicházejí peníze od inzerentů a zákazníků, kteří si mile rádi připlatí na ožehavé téma plné nejrůznějších úvah o tom, proč evropský hypermarket “utiskuje” křesťany na svých výrobcích.

Dokonce se našli i takoví lidé, kteří sice souhlasili s černochem na plakátu, ale odstranění kříže u nich vyvolalo velkou nechuť. Politici, tedy zvláště ti, co nemajíé okolí co nabídnout, se na Facebooku a Twitteru děsí, zatímco si islamofobové v uzavřených skupinách zpívají písničku o tom, že kostelík na brambůrkách je jasným důkazem islamizace Evropy podporované těmi “fašistickými němčoury z Lidlu”. Samozřejmě, o žádnou islamizaci se nejedná a už rozuhodně Němci nejsou žádní fašisté, ale to vyznavačům chemtrails a příchodu ufonů na zem těžko vysvětlíte.

Muslimům nejde o nějaké kříže na kostelích, ikony ortodoxních křesťanů, nebo snad ničení Bible. Muslimové požadují pouze respektování jejich náboženství, lidských práv a rozdílů v jednotlivých kulturách, které svět a jeho barvitost pouze doplňují a nikoliv omezují. Zábavná hláška mezi těmi politickými pláči nad pokleslostí Lidlu pocházela například z klávesnice odstupujícího europoslance Petra Macha.

Xenofobií prolezlým Svobodným oscilujícím na hranici šíleného odmítání Evropské unie, rasismu a islamofobie potřebují nahonit co nejvíce hlasů, a tak si jejich přední zástupci musí přisadit na některých populistických tématech. Na přístupu Petra Macha je vidět, jak moc vážně bere libertariánství, a dokonce ve svých úvahách zapomíná na své tvrzení, že soukromník si může ve svém obchodě dělat vše,co uzná za vhodné. Když jde o hlasy, jdou všechny ideologie stranou. Svobodné je umazat kříže, jako je tam nechat……politicky příhodné je udělat z věci politick zabarvenou kauzu, ve které je vidět zájem předsedy ochotného zapomenout na mytické libertariánství.

Je zajímavé, že eurobobní partaj neprotestovala před třemi roky, ale rozhodla se k politické nekorektnosti teprve teď v roce 2017. To je typický přístup ultranacionalistických spolků, hnutí a politických stran. Dokud se o tématu nehovoří například na RTL a dokud si ho nevšimnou velká evropska, ale i zámořská média, je ticho po pěšině a vymazaný křížek nad kostelní stříškou je podružný, protože kdesi v článku, nebo v relaci zpravodajského pořadu poslouží k útokům zprávičky o přicházejících uprchlících, ze kterých ultranacionalisté šmahem stisku klávesy vyvoří okupační armády, nebo posly islamizace.

Iniciativy se ujal také lidovecký poslanec Bartošek, který do záležitosti s odstraněným křížem přinesl povzdech nad “popíráním základních eevropských hodnot”. Blo b fajn, kdyby si zákonodárce své povzdechnutí uvědomil zejména tehd, když dostane islamofobní a populistickou slinu. Na základní evropské hodnoty slyší kdekdo, ale málokdo ví, jaké ty základní evropské hodnot jsou…snad do nich nepatří nenávist, antisemitismus, nebo třeba ultranacionalismus a rasismus…no, alespoň voliči díky Bělobrádkovi vědí, že zvířata neumírají, ale chcípají…

Dokonce nechybí ani reakce Václava Klause mladšího, který útoky vůči inkluzi nahradil prvoplánovým oznámením, o tom, že do Lidlu nikdy nepůjde

To je důležité zjištění. Přeci modrý odborník na vzdělání nezůstane vzadu, když už se nabízí krásná hate akce usměrňující politikovo směřování do náruče konzervativního vnímání křesťanství. Zcela určitě si svou přisadí Okamura, když už jeho fanoušci v uzavřených skupinách organizují armádu virtuálních křižáků ochotných otravovat Lidl s nejrůznějšími přesolenými reakcemi na mazání křížů kostela v Santorini. Veteráni z válek o pomazánkové máslo a existenci černocha na letáčku opět vchází do boje za “evropskou identitu”, ve které modrý otvírák Václava Klause mladšího znamená víc, než lidská práva, nebo náboženské svobody, protože vidět za vším Evropskou unii, muslima zůstává sexy a dostatečně lákavé.

Hon za předraženým máslem, nad kterým musejí mít radost výrobci margarínů, nahrazuje jiný, neméně demagogický boj za křížek santorinského kostela…pravověrní křesťané musejí být opravdu nadšeni z toho, jak se populisté slovně bijí za symboly, o jejichž skutečném významu nevědí vůbec nic.

Aby toho nebylo málo, přidává se k hejtakci Dominik Duka tím, že napíše otevřený dopius řeckému velvyslanci Efthymiadesovi, jako kdyb tento člověk mohl za tři roky starý nápad, kterého si veřejnost všimla díky senzacechtivým médiím teprve před několika dny.

Je tragikomicky zábavné, že církev úst Duky nereagovala už koncem dubna 2017, kdy letáky santorimnského kostela zdobily leták Lidlku. K jejich reakci bylo zapotřebí populistické mámení politiků vyvolané stejně populisticky laděnými médii. Člověk opravdu neví jestli se smát, nebo plakat. Církev ústy a klávesnicí Duky získává podobenstvítrapného a hloupého populisty, jakéhosi pseudobojovníka za křesťanství, i když je předem jasnék, že o kříže nejde ani omylem. To se jen pražský arcibiskup snaží “napást” na něčem, co zrovna v médiích a na sociálních sítích frčí…tři roky bylo “barbarství” akceptováno a ignorováno, zatímco dnes se k boji za Evropu zvou pomocníci z jihu kontinentu.

Je to tragikomické ukončení srpna i začátku září roku 2017. Bohužel, tato hejtakce udržovaná ve veřejném prostoru především populisty ukazuje absurditu dneška, kdy za účelem nenávistijsou vyzdvihovány jevy, kterých si předtím nikdo nevšiml.