Alternativa pro Německo se rozpadá a tím pádem fakticky končí

Krajní pravici se v Německu rozpadají sny o jednotné Alternativě pro Německo. Po oznámení o nevkročení Petryové do frakce AfD v Bundestagu a jejím následném vystoupení ze strany se politická strana ultranacionalistů rozpadá jako tající sníh na slunci. Stále více členů následuje v odchodech bývalou šéfku strany. 

Nejvíce je to patrné v Sasku, kde z xenofobní partaje vystoupil také člen tamějšího předsednictva Ralf Nahlob. Odchod oznámila podle listu Freie Presse také saská poslankyně Andrea Kerstenová a ke stejnému kroku se chystá také saský místopředseda AfD Sven Simon. Radikální scéna se na regionální scéně rozpadá, a tak parlamentní “úspěch” dostání se do Bundestagu neznamená vůbec nic. Navíc, pokud se to potvrdí, část zvolených spolkových poslanců možná vstoupí do politické strany Petryové, jejíž internetovou doménu si radikálka vyzývající ke střílení uprchlíků v červenci 2017 zaregistrovala.

Die Blaue Partei bude nejspíš další součástí německého spolkového parlamentu, i když se o vůli voličů neocházela ani omylem. Přeběhlíci dají život další verzi krajně pravicové a nesnášenlivé politické straně, která se bude alespoň na začátku chovat tak, aby na první pohled obraz nového politického subjektu vypadal jinak, než předcházející AfD tu tam narážející na nepřímou obhajobu nacismu a pitomé ideologie, ze které čerpaly zvláště na východě Německa holé lebky vykřikující dehonestující slovíčka na tureckou komunitu.

Alternativa proti Německu se zcela viditelně rozpadá. A to nejen na federální, ale také regionální úrovni. Pro demokracii a oslabení síly krajní pravice v Německu je to pouze krok správným směrem. 

Michael Bertram z Meklenburka-Předního Pomořanska 9. října 2017 vystoupil ze správní rady AfD s tím, že politický subjekt, ve kterém působil, míří do pozic, se kterými nemůže souhlasit. Ralf Borschke taktéž ze stejné části Německa se s dalšími třemi poslanci zdejšího krajského parlamentu rozhodl ze strany vystoupit a společně již koncem září 2017 založili krajští poslanci parlamentní skupinu ” Občané pro Meklenbursko-Přední Pomořansko”.

Někteří členové AfD zůstávají ve straně, ale na druhou stranu vystupují z vedení, protože odmítají přebírat zodpovědnost za současný vývoj. Typickým příkladem by mohl být Thomas Hartung ze Saska, který po odchodu Petryové odešel z funkce místopředsedy regionální buňky AfD v Sasku. Ve straně však zůstal jako “řadový” člen. Andrea Kersten, taktéž ze Saska, tentokrát ve funkci spolkové poslankyně opouští stranu s dalšími zvolenými poslanci a je nejvyšší pravděpodobnost, že se přidá třeba do nové politické strany Die Blaue Partei.

Radikálův pseudomeček, na němž stavěli především také čeští ultranacionalisté, se rozpadá rychlostí světa. Tím spíše je ještě více komičtější snažení Hampla a spol, kteří se před několika měsíci snažili u vytvoření české verze AfD.

Je zábavné, že se o tomto vývoji v krajně pravicových skupinách vůbec nikdo nezmiňuje. Čecháčkovští extrémisté jsou neradi, aby kdokoli věděl o neúspěchu a navíc většina českých médií dalšímu vývoji v německé radikální scéně dala vale, protože v blízkosti jsou čtenářsky zajímavější témata, jako předražené máslo, Zemanovy výšplechy v Radě Evropy, nebo záležitosti kolem lithia.

Z Alternativy pro Německo opouští stranu s dalšími třemi poslanci zakladatel partaje v Meklenbursku-Předním Pomořansku Matthias Manthei. Nejdříve chtěl jako zákonodárce pracovat v parlamentní skupině “Občané pro Meklenbursko-Přední Pomořansko”, až 8. října 2017 úplně opustil Alternativu pro Německo. V osobním prohlášení o AfD uvedl: “Projekt je u konce a jeho zaměření nyní nemá žádnou perspektivu“.

Jednotliví členové se navzájem obviňují například z mafiánských praktik a některým se nelíbí sbližování v ideové rovině s dalšími pochybnými německými krajně pravicovými politickými subjekty zahrávajícími si například veřejně s antisemitismem a dalšími zrůdnostmi.

Mario Mieruch ze Severního Porýní-Vestfálska byl jedním ze zakládajících členů AfD. Přesto 4. října 2017 oznámil odchod ze strany. Byl zvolen také do Bundestagu, kde bude ´prozatím jako nestraník působit po boku Petryové a již nyní si vrabci na střeše cvrlikají, že právě tento muž bude dalším členem v “modré” partaji v médiích známé xernofobky.

Současný rozpadový vývoj se dal celkem logicky očekávat, protože jednoúčelové projekty jakým je Alternativa pro Německo, mívají velmi krátký život a v případě úspěchů se dříve pohádaní radikálové jednoduše rozdělí do dalších atomizujících subjektů, což je pro demokracii a Německo jako takové jedině dobře. AfD nebude mít vlivné postavení, které již samo o sobě bude oslabené odchodem významných členů. Lidskost má tedy dostatečný prostor ke své kreaci, zatímco rasismus s dalšími ismy mohou klidně spát.