Kdyby bylo více proevropských stran, mladí liberálové by nevolili TOP 09

Volby se blíží a spolu s tím světlo světa spatřují nejrůznější analýzy spolu s působivými grafy, kdy se předsedové politických stran a hnutí dmou pýchou nad tím, že právě jejich partaj je v kurzu, a proto by voliči měli dát hlas právě jim. 

Předvolební období je plné nejrůznějších podivností, kdy je k neuvěření, že se zrovna část obyvatelstva rozhodne pro jednu politickou stranu, i když by měla podle svého cítění volit někoho jiného.

Houpací osel 11. října 2017 vydal článek Andrzeje Brannyho s titulkem: “Koho volí mladí liberálové a proč to je konzervativní TOP 09?”

Zdroj: http://www.houpaciosel.cz/2017/10/11/koho-voli-mladi-liberalove-a-proc-to-je-konzervativni-top-09/

S obsahem by se dalo polemizovat, i když z určitého úhlu pohledu má autor článku pravdu. TOP 09 není pro liberála ideálním partnerem do voleb, ale existuje v současnosti něco lepšího, alternativního? Z 31 politických stran a hnutí je značná část xenofobně, radikálně a eurofobně naladěná. Značná část politických stran se zachovala hloupě, když připustila referendum o Evropské unii, zatímco ti další klidně přijímají koalici s Babišovým politickým hnutím ANO 2011.

Liberál skutečně vzhledem k současné konstelaci kandidujících stran a hnutí nemá moc volného pole pro správnou a ideologicky nezávadnou volbu.

Ano, TOP 09 obsahuje pro liberála nekompatibilní návrhy a dejme tomu také z určitého úhlu zvláštní minulost projevující se například partnerstvím s Bursíkovým Lesem, osobní účastí na “banderovských demonstracích” a topáčtí politici se v minulosti nezachovali v oblasti sociálního zabezpečení mírně řečeno úplně košér. Viz záležitosti kolem zdravotně postižených, kdy topácké zákony znemožnily některým handicapovaným spoluobčanům získání kompenzační pomůcky. Vzdávání holdu a úcty neobanderovcům v blízkosti Zajnulina byl jednoduchý příklad ochoty TOP 09 být populistickým a nabrat i popularitu na podpoře Ukrajiny, i když se na ulicích oslavovali pohrobci spolupracovníků s nacisty.

Zdroj: Archiv Hrebenar.eu

Mohli bychom zmínit také článek Hrebenar.eu z června 2016, kdy politici TOP 09 opět populisticky odmítali slovy: “Chceme být světu otevření, ne však multikulturní. Musíme si být vědomi naší vlastní identity stojící na bohatém duchovním odkazu antiky, křesťanství a humanismu” multikulturalismus, i když dnes je postoj zmiňované politické strany trošku jiný. To všechno je nepopiratelná pravda, pro kterou je volba TOP 09 docela obtížnou disciplínou.

Jenže tyto současné volby jsou hlavně i díky médiím o směřování a ideovém zabarvení, kdy se alespoň zdánlivě rozhoduje o dalším směřování státu na Západ nebo Východ.

A právě v tomto ohledu možná vypočítavě zastává Kalouskova topka zcela jasný postoj. Česká republika musí zůstat v Unii, musí se ideově navázat západním směrem a zcela správně se TOP 09 otáčí směrem k Okamurově politickému hnutí SPD, kdy jsou v současnosti pro topácké politiky slova polovičního Čecha a rodáka z Tokia považovaná zcela správně za něco nepřiměřeného, vůči čemu by se měl člověk postavit.

Samozřejmě, odpůrci s historickou pamětí by měli pravdu, pokud by poukázali na Schwarzenbergův projev z dubna 2012, kdy se tehdejší ministr zahraničí vyjadřoval téměř jako hloupý rasista. Ale to je otázka minulosti a nyní před volbami TOP 09 reagovala na slova Tomia Okamury celkem správně odmítavě v rámci úcty k demokracii a lidským právům. Karel Schwarzenberg posledních několik měsíců zůstává vzadu, zatímco docela správně dění ve společnosti komentuje Kalousek.

Existuje opravdu jen málo Kalouskových slov pronesených před říjnovými volbami, se kterými by mladý liberál  nesouhlasil.

V Houpacím oslu si velmi dobře uvědomují současné ideové směřování TOP 09, i když celou záležitost komentují tak trochu s ironií mezi řádky.

Zdroj: http://www.houpaciosel.cz/2017/10/11/koho-voli-mladi-liberalove-a-proc-to-je-konzervativni-top-09/

Mladí liberálové chtějí někoho, kdo se jasně vymezil vůči Miloši Zemanovi a jeho politice. Také topácké odmítnutí Babiše hraje svou významnou roli a spolu s tím se snoubí ochota zachovat demokracii v České republice a odmítnutí islamofobních klišé tu tam vítaných například v ČSSD, ODS, KDU-ČSL a mnoha dalších politických subjektech. Díky velkému počtu nejrůznějších derivací na Tomia Okamuru se nabízí trošku apokalyptický příběh o hraničním rozdělení cesty na Západ a Východ, i když v reálu takto vyostřená situace přijít nemusí, protože ostrá změna přeci jen potřebuje přesahující mandát, který v počtu osmi stran a hnutí je téměř nemožné získat.

TOP 09 si uvědomuje, že musí být cool a přitažlivá hlavně pro mladé, pokud má skutečně uspět. Proto se do popředí dostávají Markéta Pekarová Adamová s Dominikem Ferim. Oba dva poskytují dynamiku, šmrnc, pro který je minulost partaje zdánlivě věcí zapomenutou.

Ale ruku na srdce, pokud jste proevropsky orientován, požadujete distancování se od politiky Babiše a Pražského hradu, preferujete volání po lidských právech, odmítání proputinovských zvolání a zároveň chcete, aby politik dával najevo své prozápadní cítění, existuje v českém politickém spektru někdo jiný, než TOP 09?

V tomto úhlu pohledu skutečně líp nebude, protože možností není moc a ještě méně je politických stran otevřeně hlásajících se k proevropské politice. Kdyby radikálů a populismu nenávisti letos nebylo tolik a existovaly by jiné dostatečně známé politické proevropsky a prodemokraticky vystupující politické subjekty, mladí liberálové by nepřijali TOP 09 jako svou alternativu volby.

Česká politická scéna je taková, jaká je. Nutí voliče k významným ústupkům nutným minimálně k ideovému zachování demokracie a lidských práv v České republice.

SDÍLET