Když se to Okamurovi hodí, novinář nemá právo znát informace o smlouvách

Tomio Okamura v předvolební debatě na Seznamu.cz ukázal, jak to ve skutečnosti myslí s přímou demokracií, kontrolou zákonodárců a v neposlední řadě také s transparentností, se kterou se šéf surových radikálů ve svých homevideích čas od času chlubí.

Postačil jeden jediný obyčejný dotaz reportéra na to, zda letos v rámci politického hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura neuzavřel nějakou další smlouvu o mediálním poradenství, tak jak tomu bylo v minulém období mezi Okamurou a jím založeným Úsvitem, kdy díky podivnému smluvnímu vztahu si předseda každý měsíc přišel na bezmála milion korun měsíčně.

Dotaz vyvedl hvězdičku českých xenofobních luhů a hájů z konceptu, a tak nebyla chvílemi nouze o pokus vykličkovat z poměrně nepříjemné debaty, ve které Tomio Okamura odmítal jasně říct, zda současný politický subjekt s ním není opět nějak smluvně spojený, protože si štváč nenávisti v daný okamžik usmyslel, že moderátorovi internetového vysílání není do smluvních vztahů SPD vůbec nic.

Když je to příhodné, jde zásada přímé demokracie stranou, protože je pouze na předsedovi Svobody a přímé demokracie, kdy a kdo má právo na informace, protože ona tajuplná mantra o přímé demokracii je jenom bublinou na přilákání nevzdělané části obyvatelstva. Tomio Okamura přeci žádnou takovou smlouvu nemá a reportérovi do toho nic není.

To se skutečně účelovému ochránci českého lithia a mediálnímu vyvolavači nenávisti vůči romským spoluobčanům a muslimům nepovedlo. Když se přítomnému neúspěšnému prezidentskému kandidátovi znelíbíte, ihned vás označí za nějakého agenta zaplaceného politickými konkurenty, i když to není ani omylem pravda. Přesně tak se na sociálních sítích, ale také v ulicích reality chovají mnohdy fanaticky vystupující členové a fanoušci SPD.

Poté, co na veřejných prostranství zamávají petičním právem, v diskusích na sociálních sítích ve skupinách spravovaných lidmi z partaje se mažou “ideově závadné” komentáře jako o život, zatímco ostatní fanoušci označují odpůrce populismu za agenty těch druhých nevlastenců, proti kterým by měl povolební režim vylepšený nápady okamurovců vystoupit co nejhůře.

Seznam.cz, respektive samotný Jiří Kubík jako moderátor pořadu, si počínal velmi dobře a kvalitní moderátorskou prací vyvedl zcela správně z kontextu Tomia Okamuru potichu se možná těšícího na vládní povolební koalici ANO + KSČM + SPD. Je nanejvýš správné, aby volič těch několik málo dnů před volbami spatřil pravou tvář tvůrce odporné deskové hry Tomiův domeček. Svoboda a přímá demokracie rozhodně nepatří do parlamentu a stejně tak v něm nemá co dělat samotný předseda Tomio Okamura, který svými komentáři, výstupy, propagačními materiály a stranickým programem říká rasizující části obyvatelstva přesně to, co chtějí slyšet.