Rozpadne se Vandasova DSSS?

Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti zažívá těžké časy, kdy se vedení nemůže probrat z toho, že i takoví téměř neznámí Sportovci měli víc hlasů, než milovníci bílých dnů a ještě bělejších zítřků. 

Prázdné náměstí, kdy předseda radikálů promlouval s igelitkou Kauflandu za zády ukázalo praktické výsledky, kdy se pro holohlavce rozhodlo jen 10 402 voličů, což v řeči procent hovoří jen o 0,20% zisku v letošních volbách. Úbytek hlasů oproti roku 2013 je skutečně obrovský, proto není divu, že se vedení nedělníků doslova děsí ze ztráty 32 504 hlasů, jejichž držitelé se nejspíš letos rozhodli buď pro SPD, ANO, nebo nějakou jinou populistickou a krajně pravicovou politickou stranu.

V devadesátých letech dříve známá a od roku 2010 stagnující partaj notoricky známého předsedy pomalu ale jistě končí za svým zenitem, kdy někteří vysoce postavení představitelé končí ve vedení, protože nejsou spokojeni jednak s atmosférou uvnitř projektu a také jim leze krkem, že ostatní krajně pravicové subjekty díky nevhodným krokům Vandase přetáhly na svou stranu tradiční voliče, o které se ještě minulé volby mohli rasisté z porevoluční éry opřít.

Spojení se s Národními socialisty nebylo nejspíš nejlepším řešením, protože někteří skalní fanoušci nahnědlých radikálů nepřenesli přes srdce, že v partnerském uskupení pro volby 2017 v období předsednictví Paroubka bývali na kandidátce Romové, vůči kterým členové a fanoušci DSSS pořádali protiromské pochody.

Tomáš Vandas se obával ponižující prohry, a tak raději přijal v srpnu tohoto roku partnerství s Petrem Bendou, kdy se rétorika pozměnila z čistě protiromských extrémistů také na slovní útoky vůči Evropské unii a do nových sloganů se dostaly hlášky o islamizaci Česka, které chtěli zcela úsměvně Vandas s Bendou čelit na téměř prázdných ulicích, kde pouze maximálně deset, dvacet zvědavců naslouchalo plánům ztrácejících se prominentů krajně pravicové scény.

22. října 2017 předseda pražské DSSS Jiří Petřivalský, který ve volbách získal 59 hlasů, oznámil na svém facebookovém profilu odchod ze strany.

Významný člen končí a Vandas posléze oznamuje, že na mimořádné schůzi DSSS nabídne předsednictvu svou funkci předsedy. Někteří krajně pravicový nadšenci blízcí neonacismu, nebo neofašismu rozpad tragikomicky kvitují s tím, že díky rozpadu ti nejkrajnější pochodáři v kanadách dostanou příležitost k seskupení se v nějakém sdružení národního odporu, kdy v mysli individuí s hákovým křížem na hrudi rezonují touhy vytvářet jakési malé celky ochotné narušit demokratický režim v republice. Ať jsou tyto sny jakékoli, bývají většinou nereálnými, protože naštěstí zájemců o tradiční extrémismus devadesátých let minulého století není dost.

Podle kuloárních informací již delší dobu několik let DSSS ubývají členové, a tak spolu s tím Vandasův projekt ztrácí na financích, protože přeci jen šest stovek ročně od každého člena je v mnoha případech v tahu a stranická pokladna významně chudne. I to je možná důvod, proč si Dělnická strana sociální spravedlnosti před volbami slibovala úspěch získání 1,5 procenta, protože by partajní elektorát získal díky tomu stovku za každý obdržený hlas. Ale s výsledkem 0,20 procent si mohou užvanění krajní pravičáci nechat jenom zdát.

DSSS po zásluze nejspíš skončí, nebo se přesune do ještě méně podstatných pozic, zatímco se krajně pravicová scéna atomizuje, což je velmi dobré nejen pro lidská práva, ale také pro demokracii v České republice jako takovou.