Babiš si nakonec v Mandátovém a imunitním výboru polepšil

Jednání parlamentu bylo tragikomicky zábavné. Z formality se stal nekonečný příběh, nad kterým chtěli zvítězit Babišovi lidé, což se jim nakonec povedlo. Co kdyby náhodou došlo v Mandátovém a imunitním výboru k jednání o vydání Faltýnka s Babišem, to se potom hodí každý poslanec navíc. 

Komunisté hráli na strunu ANO, pokoušeli se svými návrhy o třinácti členech Imunitního a mandátového výboru zatrolit jednání poslanců, zatímco Piráti jako nováčci ukázali, že přeci jen možná Babišovu hru nehrají a raději upozorní ostatní zákonodárce na správné znění jednacího řádu i dalších předpisů. Právní rada laika je mnohdy mnohem víc, než nebetyčné žvanění o tom, zda uniknout z papírových dělení na půl poslance a zpřístupnění výboru pro všechny strany sedící v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

S třinácti, čtrnácti, nebo patnácti členy by se nedostalo na TOP 09 i STAN, což by mohl být velký problém vzhledem k tomu, že jsou jednání Mandátového a imunitního výboru uzavřená a veřejnosti nepřístupná.

13 členů Imunitního a mandátového výboru: ANO – 5; ODS – 2; Piráti – 1,5; SPD – 1,5; KSČM – 1; ČSSD – 1; KDU-ČSL – 1; TOP 09 – 0; STAN – 0.

15 členů Imunitního a mandátového výboru:: ANO 6; ODS 2; Piráti 2; SPD 2; KSČM, ČSSD a KDU-ČSL po jednom; TOP 09 a STAN 0.

18 členů Imunitního a mandátového výboru:: ANO 7; ODS 2; Piráti 2; SPD 2; KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN po jednom.

Babišovo ANO by rádo hru o jedné vládě, diktátu a svých řešeních, jenže demokracie skutečně funguje úplně jinak. Když poslanci z Demokratického bloku nesouhlasili společně s Piráty s 15 členy Mandátního a imunitního výboru, byl na stole návrh na 18 členů, s čímž zase na oplátku nesouhlasilo politické hnutí ANO, a dokonce i ti komunisté s tím měli jistý problém. TOPka se Starosty by po jednom svém zástupci mohly nakonec rozhodovat o vydání Farského i Babiše zároveň.

Plán s 18 členy po půlhodinové přestávce nevyšel, a tak ANO po dohodě s dalšími stranami přišlo s 19 členy Mandátového a imunitního výboru, čímž si Babišův obchodní projekt polepšil o jedno místo.

Při počtu 19 členů Mandátového a imunitního výboru

ANO – 8; Demokratický blok – 5; Piráti – 2 ; SPD – 2; KSČM – 1; ČSSD – 1

V časech krize, kdy by se jednalo o vydání dvou nejvýše postavených osob ANO se hodí každý člověk, a tak jeden poslanec na Babišově straně je de facto výhrou pro politické hnutí tolik blízké Zemanovu kurzu. Až si člověk začíná mezi tím vším myslet, že ta nepřipravenost a neprojednání před začátkem Sněmovny byla součástí strategie, kdy TOP09 se STANem budou spokojeni…stejně tak další partaje budou blažené, že se na každého dostalo a ještě navíc si ANO polepší.

Pro návrh o 19 členech Mandátového a imunitního výboru hlasovalo celkem 174 poslanců, zatímco proti bylo jen symbolických 19. Zábavné na celém hlasování je především chování zákonodárce z klubu ANO Milana Brázdila, který se v hlasování zdržel, zatímco ostatní členové politického hnutí pana Babiše bez problémů souhlasili.

Komunisté hlasovali až na nepřítomného Dolejše všichni. V TOPce byl proti Karel Schwarzenberg a mezi socany se hlasování zdržel Milan Chovanec.

Piráti hlasovali celkem rozumě. Čtyři poslanci se zdrželi, ostatní byli proti předkládanému návrhu, protože v něm šlo především o posílení ANO v Mandátním a imunitním výboru, což, jak se zdá, podle výsledků hlasování ostatním asi nevadilo.

Piráti zatím při prvním jednání v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky nezklamali. Nechtěli přispět k posílení politického hnutí, jehož majitel a zároveň předseda usiloval o co největší možný zisk z celého hlasování a jednání. Kalousek s Gazdíkem mohou tvrdit, že šlo o zásady demokracie a zároveň v takových obratech budou mít pravdu. Jenže, je morálně správné, aby ANO měla vyšší zastoupení v jednotlivých orgánech parlamentu, než je to nutné? Morálka se zásadami demokracie bude nejspíš toto volební období mezi sebou často zápasit. Když nejde o peníze za účast ve výborech, je tu obyčejná hra na přesilu, ze které například Babiš nebude chtít slevit. Proč by to také dělal, když k tomu má dostatečný prostor.

Hlasování bylo demokratické. Ovšem zároveň souhlas 174 poslanců byl nefalšovaným vzkazem pro Babiše, že když bude chtít a bude to pro ostatní zatím výhodné, klidně zákonodárci kývnou na požadavek ANO, což ve svém důsledku nemusí být vždy správné znamení zejména pro demokracii v Česku.