Machova kandidatura, nekandidatura na vedení strany je vtipnou dohrou povolebního debaklu

Po volebním debaklu Strany svobodných občanů Petr Mach v médiích oznamoval, že zvažuje nekandidovat v další volbě předsedy, protože cesta za poslaneckými lavicemi ve Sněmovní ulici nevyšla tak, jak se předem očekávalo, a navíc v myšlenkách politika uzrál nápad kandidovat do Senátu, kde by bývalý europoslanec mohl propagovat partajní politiku.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/452998-byl-v-europarlamentu-a-neuspel-ve-snemovnich-volbach-ted-chce-mach-do-senatu.html

Krajně pravicový, velmi populisticky, protimigrantsky a protibruselsky zaměřený politický subjekt nedosáhl pětiprocentní hranice, a tak se musí smířit jen s téměř osmdesáti miliony na kontě za 1,56% získaných hlasů. Předseda před říjnovými volbami odešel z funkce europoslance, aby se mohl více soustředit na předvolební kampaň, když už některé průzkumy veřejného mínění naznačovaly výsledky minimálně blízké k magickým pěti procentům. Dokonce se některé příspěvky členů na sociálních sítích kasaly s tím, že Svobodní překonají Zelené, nebo Piráty, protože zarputilí odpůrci Bruselu mají na víc, než ty levicově tvářící se partaje.

Nové logo, web i program shrnutý do tří bodů navnadil ani ne osmdesát tisíc voličů. Zjednodušení populistických požadavků do stručného obsahu bylo marné snažení. Místo “restartu politiky” po kterém partaj volala, po 22. říjnu 2017 značná část členské základny volala po restartu Strany svobodných občanů, kdy potácení mezi radikálními protiunijními názory a protimuslimsky orientovanými požadavky nedělalo kdekomu dobře. Strana plánuje sjezd…..v budoucnu ťuká na dveře internetové volení předsednictva a spolu s tím rostou v některých fanoušcích zeleného beránka naděje na lepší časy, kdy by se celý projekt mohl lépe navenek propagovat.

Petr Mach bude možná místopředsedou, na kterého bude kandidovat ve vnitrostranických volbách, a pokud ho lidé v senátních volbách příští rok zvolí, bude zmiňovaný muž plně zapojený do činnosti v Horní komoře Parlamentu České republiky, zatímco se samotná strana bude profilovat a měnit tak, aby za čtyři roky dopadla ve volbách lépe, než tomu bylo doposud. Plány jsou sice dobrá věc, ale realita říká úplně něco jiného.

Ještě 8. listopadu 2017 na facebookových stránkách Svobodných se návštěvník dozvídá, že Petr Mach kandidovat na předsedu nebude, i když se straníkům a zájemcům nadále uvnitř partaje bude jako místopředseda věnovat.

Od facebookového statusu uplynuly přibližně dva dny a prakticky všechno je jinak. Petr Mach ve svém sáhodlouhém příspěvku oznamuje, že se na základě emailů a dopisů rozhodl v nadcházejících vnitrostranickýchvolbách znovu kandidovat na předsedu.

Zvláště ten konec je zábavný i zajímavý zároveň. Předseda, který nejdříve uvažoval nad tím, že skončí na nejvyšším postu, aby následně své uvažování změnil, nyní nepřímo uznává, že jeho strana na to nemá sama jít politikou, a proto bude vyhledávat spolupráci mezi ostatními pravicovými stranami. Ostatně, totéž v určité podobě zaznívá v článku Novinek.cz z 25. října 2017, kde Mach přiznává, že by chtěl spolupracovat nejdříve s ODS a pak s topkou.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/452998-byl-v-europarlamentu-a-neuspel-ve-snemovnich-volbach-ted-chce-mach-do-senatu.html

Prozatím jednání neúspěšných radikálů vypadá jako levná fraška odcházení, přicházení a změn názorů a postojů, doprovázená malou etudou na one-man show, kde prozatím není jasné, zda “koaliční duch”neutopí stranický růst jedné z mnoha krajně pravicových politických stran a hnutí v okolí. Svobodní občané velmi dobře vědí, že i s miliony z voleb pro ně další měsíce a léta mohou být smrtelnou kombinací.

Někteří by místo modravé ODS viděli v koaličním obejmutí Hannigovi Rozumné, i když na jejich kandidátkách společně do voleb šel Adam B. Bartšo s neonacisty a krajními radikály. Někteří partajníci by se rádi profilovali do tvrdší linie krajní pravice, zatímco taková ODS v mnoha směrech nabízí soft verzi politiky SPD, jež by Svobodným občanům mohla být milejší už pro nenávistné postoje k některým společným cílům.

Nicméně, Machova kandidatura, nekandidatura na vedení strany je vtipnou ukázkou cesty necesty, kterou se Strana svobodných občanů nyní vydává. Takový přístup je správný především pro demokracii, jež se ve svém důsledku nemusí obávat nebezpečných ataků Svobodných například na lidská práva a podstatu demokracie v České republice.