Profil Nela Lisková na vKontakte říká, že si “negři zaslouží kulku”

Nela Lisková je tragikomickou postavičkou české krajně pravicové scény. Představuje jednu z vůdčích osobností Národní domobrany a kdysi si dokonce hrála na velvyslankyni mezinárodně neuznané Doněcké lidové republiky, až její ostravskou anabázi na trapnost ukončil v červnu 2017 krajský soud rozpuštěním spolku, v jehož čele měla černovláska jako neexistující ambasadorka působit.

“Mezinárodně-politická” kariéra vyznačující se několika cestami do Doněcka nevyšla, a tak jediné, co xenofobce a rasistce zůstalo, je téměř nefunkční Národní domobrana ve spojení se sociálními sítěmi, kde to jmenovaná antifeministka nemá vůbec jednoduché. Díky svým příspěvkům přetékajícím přes pravidla Facebooku dochází zcela správně k častým blokacím účtu, protože Zuckerbergův projekt rozhodně neslouží k rozšiřování nenávistných příspěvků útočících například na minority, kterými v podání Nely Liskové byli například uprchlíci, nebo muslimové.

Poslední blokace skončila 23. listopadu 2017, aby následně po zhruba dvaceti čtyřech hodinách přišla další. Dlouhou dobu se hovořilo, že jediné, co proruské aktivistce zůstalo, je Instagram s několika fotkami, kde ve formě zpráv může bývalá bezpartajní kandidátka národních socialistů Jiřího Paroubka se svými fanoušky komunikovat.

Na ruské sociální síti vKontakte se 29. listopadu 2017 objevil nový účet s uživatelským jménem Nela Lisková.

S největší pravděpodobností se jedná o pravý účet Nely Liskové, ovšem stoprocentně jisté to není, i když styl psaní s přiloženými fotografiemi jasně napovídají, že by se mohlo jednat o opravdový účet zmiňované radikálky.

Krajně pravicoví extrémisté totiž žijí v docela naivní představě, že si na vKontakte mohou dělat doslova co chtějí, protože jim tu nehrozí žádné postihy, natož zablokování účtu. Jenže to není pravda. I vKontakte má svůj, řekněme etický kodex, podle kterého není možné ani zde zveřejňovat závadné příspěvky propagující například rasovou, nebo náboženskou nesnášenlivost. V případě nalezení  příspěvku odporujícího nastaveným pravidlům je možné takový závadový materiál nahlásit. Takže ani zde nemají nejrůznější slušnočeši takříkajíc na růžích ustláno a několik čecháčků z důvodů blokace na vKontakte spěchalo zpět na Facebook, kde si raději vytvořili v rozporu s pravidly  další záložní účty.

Pokud se podíváte na profil s nickem Nela Lisková, doslova vKontakte nevycházíte z údivu. Během několika dnů tvůrce profilu dokázal hned několikrát vytvořit příspěvky odporující nejen české legislativě, ale také vnitřním předpisům, podle kterých ruský klon Facebooku funguje. Kdokoli, kdo není vyloženě bílý jako sádra na omítce, je automaticky označován za negra. Tvůrce zmiňovaného příspěvku bude mít zřejmě problémy s inteligencí. Ne nadarmo se říká, že ten, kdo druhé nepěkně označuje, sám je takový.

Otrokáři z plantáží by z nicku Nely Liskové a jejích myšlenkových výstupů měli nepochybně radost a úplně stejně by se rozčílili nad tím, že někdo jako Feri, notabene s afro účesem a tmavou pletí je poslancem. Určitě se ve 466 přátelích najdou tací, kteří invenci posílající poslance s předky z Etiopie na plantáže přivítají. Kdyby vKontaktě mělo také tlačítko “Líbí se mi”, možná bychom uviděli sadu zdvižených palců hlásících se k rasistickému vnímání světa, kde “nebílí” zůstávají opicemi.

A pak, ať někdo říká, že zástupci xenofobní, rádoby vlastenecké scény nejsou rasisty.

V dalším příspěvku provozovatel profilu Nela Lisková dokonce překračuje pomyslnou hranici zákona, když svým přátelům ve veřejně dostupném příspěvku píše, že “negři” si zaslouží kulku. 

To už je opravdu moc. Už jen pro tento příspěvek by měl být nick Nela Lisková zablokován a smazán, protože v demokratické společnosti není možné, aby někdo psal, že si představitelé minorit zaslouží kulku. To není přípustné dokonce ani v Rusku, které není demokratické ani omylem. Podobné vyjadřování nemá nic společného se svobodou slova. Obecně vzato rozšiřování nenávisti vůči komukoli svobodou slova být nemůže. Takže jakékoli radikálovo mávání s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod nárokujících si právo na to být rasistickým je v tomto případě úplně zbytečné.

S takovou skutečně profil Nela Lisková vKontakte dlouho nepobude. Ale nositelé takto odporných názorů si nezaslouží být aktivními na sociálních sítích.