Horáček v Aréně Jaromíra Soukupa zahrál i na vlnu obav z islamizace

Tak jak dříve byl velmi nebezpečný antisemitismus, dnes je stejnou měrou nebezpečná islamofobie. Obojí se zažírá ve své době rozkvětu do mysli lidí a dokonce už i ti kandidáti v nejrůznějších volbách bez obtíží využívají zažranou nenávist vůči vyznavačům Koránu ve svých předvolebních kampaních a mediálních vystoupeních. 

Průměrný divák toho dnes mohl být svědkem například na prozemanovské celostátní televizi Barrandov, kde v Aréně Jaromíra Soukupa prezidentský kandidát Michal Horáček přiznal, že se bojí islamizace Evropy a navíc, aby těch trapností a podlézání přítomným divákům ve studiu a u televizních obrazovek nebylo málo, do islamizace bývalý majitel Fortuny připlete no-go zóny s ghetty, o kterých sní snad každý ultranacionál v republice.

Takto by skutečně neměl vystupovat někdo, kdo na svých transparentech hlásá heslo “MÁME NA VÍC”.

S prvoplánově podbízivým přístupem k problematice Michal Horáček prostě a jednoduše ukazuje širému okolí, že je ochoten v případě potřeby nejen přistoupit na nesmyslnou a nepravdivou ideu “poislámštění Evropanů”, ale zároveň do nahnědlé omáčky Tomia Okamury bez vytáček přidá také to, co diváci Barrandova mají ve svých xenofobních myšlenkách rádi. A sice ty již zmiňované městské zóny, do kterých se bojí vkročit snad noha policisty se záchrankou zároveň.

Politická kultura skutečně zažívá své morálně nízké období, a dokonce ani noví, takzvaně lepší prezidenti, ve výhledu nepřinášejí nic nového. O no-go zónách podle Michala Horáčka každý ví….zkrátka je to hotová věc, o které je zbytečné hovořit. Kupodivu se novopečený skoro politik ani nezačervenal ve tvářích při vypouštění košilatých nesmyslů z úst.

Jak se asi v tento okamžik cítil přítomný, občas psychedelicky vystupující a překlady českých Koránů pálící Jiří Černohorský? Jako téměř “rekvizita” Soukupova pořadu určitě nevěřil svým uším, protože tohle opravdu nečekal. Horáček samotný zřejmě islamofobem nebude. Jen pravděpodobně zkouší triky k oslovení nízkopříjmové skupiny obyvatel a mladé generace, která se jako malé děcko mnohdy nechá opít rohlíkem nenávistných představ o světě. Tak nějak to vypadá, když je touha zvítězit a porazit Zemana vyšší, než ochota být konzistentní ve svých názorech, i když populisticky se zmiňovaný muž vyjadřoval v předchozích dnech a týdnech, když souhlasil, že by v Česku měl platit zákaz tavby minaretů.

V jednom se bývalý majitel sázkové společnosti a úspěšný textař Hapkových písní a chytlavých šansonů se svou webovou prezentací shoduje. A sice se svým slibem “VŽDYCKY BUDU VNÍMAT LIDSKÉ ÚZKOSTI A TOUHY. SLIBUJU.”

Zdroj: screenshot z https://www.michalhoracek.cz/

Autor svůj vznešený citát myslel původně úplně jinak…jakože bude pomáhat těm, co si pomoci nemohou sami, ale v tuto chvíli bílý slib na modrém poli seděl jako zadek na nočník populismu, kdy velectěný host, možná schopný porazit ve volbách chátrajícího a silně xenofobního Miloše Zemana, vycítil lidskou úzkost a touhy přítomných i sociální skupiny diváků, která se na Barrandov většinou dívá, a spustil zcela prvoplánově na nejžhavější notu islamofobie, demagogie, populismu a lži vycucané z prstu.

Je to skutečně velmi smutné, ať už Horáčka budete volit, nebo nikoli. Po úterním prosincovém večeru přibližně měsíc před prezidentskými volbami tady máme klasický příklad prosáknuté ochoty být islamofobním. A to je na tom to nejhorší, čeho by se demokracie, ale také voliči měli bát nejvíce.

Zatímco hudební mág ve svém programu o migraci uvádí zcela správně, že je třeba potřebným pomáhat, i když z krátkodobého hlediska alibisticky v zemi původu uprchlíků, v samotném pořadu Jaromíra Soukupa nic takového nezaznělo.

Zdroj: https://www.michalhoracek.cz/proc-kandiduji/program/

Místo toho vzduchem zaševelilo, že bát se uprchlíků je pochopitelné a vlastně i ty obavy z cizích kultur jsou geneticky podmíněné z pravěkých dob. Tak proč bychom se měli nějak rozčilovat.

K čemu má Michal Horáček program, když se s ním zcela evidentně rozchází a sám sobě si protiřečí například v této větě z programu: “Přesto jsem svědkem strachu a paniky až příliš často. Jako antropolog vím, že je to nevyhnutelné, obavy tohoto druhu jsou v nás hluboce uloženy, a proto se jim nedivím ani je neodsuzuji. Nikdy bych je ale sám nepřiživoval nepodloženými prognózami na téma, kolik milionů muslimů se převalí přes naše území.

Zdroj: https://www.michalhoracek.cz/proc-kandiduji/program/

Povídačkami o strachu z islamizace a no-go zónách totiž Michal Horáček nepřímo poukázal na muslimy a zároveň nepřímo připustil, že v Evropě chtějí zánik evropské kultury nahražením islámem, šárií a kdo ví čím dalším, protože o tomhle všem je ta islamizace a strach z ní. Islamizace je rovněž o připuštění, že je v Evropě velké množství muslimů schopných změnit poměry na Starém kontinentě…i v tomto si Horáček protiřečí. A zároveň nic konkrétně o islamizaci a strachu z ní ve svém programu nemá. I proto je Horáčkova otázka ve věci islamizace směřující na moderátora pořadu: “vy jste nečetl můj program” úplně zbytečná.

Celkový dojem z účinkování Michala Horáčka je všelijaký. S řadou věcí, které tam přítomný multimilionář v roli hosta pronesl, by antifašista i demokrat mohl bez obtíží souhlasit, ale to není dostačující, když ihned poblíž trůní přímý direkt na muslimy a nepřímé osočení všech muslimů z islamizace.