Tornáda v USA průměrně zabijí víc lidí než terorismus islamistů

Když už se blíží konec roku, není na škodu upozornit na několik statistických zjištění, podle kterých se populističtí politici s proradikálně zaměřenými médii neřídí ani omylem. Třeba takový Donald Trump. Říká, že největším ohrožením průměrného Američana je muslim s uprchlíkem, zatímco statistika všedních dnů říká něco jiného.

Když se na řeč čísel pozorně zadíváte, zjistíte, že v USA za polední desetiletí je bleskem zabito v průměru každý rok 31 a tornádem dokonce až 110 lidí, zatímco je každoročně  průměrně teroristy zabito na 33 lidí.

Jinými slovy, smršť tornád je v průměru více jak trojnásobně zkázonosnější co do počtu případů, než mediálně přetřásané téma terorismu.

Je tragikomicky zábavné, že se americký prezident veřejně nezasazuje o zákaz vstupu tornád, nebo blesků na americké území, a že se stejnou vervou nepožaduje, aby vědci s místními politiky připravili lepší varovný protitornádový systém. Přeci jen lamentování na počasí reagující třeba na nešetrné chování lidstva k matce přírodě není tak sexy a populární, jako vyvolávání strachu z uprchlíků a vyznavačů Koránu, kdy jsou fanatici v zájmu generalizací strkáni do stejného pytle jako ta více jak 1,5miliardová většina mírumilovných a neškodných muslimů.

Někdo by mohl říct, že v roce 2016 bylo v USA teroristy zavražděno na 79 lidí, ale to není vůbec nic oproti 126 obětem povodní v roce 2016. Ano, terorismus má v sobě psychologickou rozbušku, zatímco ji přírodní katastrofy nemají, a proto bychom se měli chovat jako zastydlí fobici nerespektující mezinárodní právo i morální základy svobodného, demokratického a moderního světa 21. století?

Donald Trump nevolá po deportaci mraků a jednotlivých vzdušných proudů, a tak by se stejným nezájmem neměl požadovat deportaci uprchlíků. 

Podívejme se například na rok 2015, kdy bylo ve Spojených státech amerických zabito bleskem na 27, tornádem 36, povodněmi 187 a islamisty 79 lidí.

Největší počet zabitých nemají na svědomí islamisté, nebo teroristé, ale přírodní katastrofy.

A co teprve batolata, nebo děti do tří let věku? Ve stejném roce bylo zaznamenáno na 43 případů, kdy batole proti sobě, nebo někomu jinému vystřelilo ze střelné zbraně.

V 31 z 43 zmiňovaných případů před dvěma roky v USA proti sobě vystřelilo děcko mladší tří let

Dobrá, máme tedy plni vzteku požadovat deportaci všech nemluvňat, nebo začne snad vládní zkoumání, zda děti z policejních análů nemají protiamerické postoje? Začne snad kvůli tomu všemu americký prezident kampaň namířenou proti zbraním? To se nestalo, i když malé děcko představovalo se zbraní v ruce 53 % obětí teroristických útoků ve sledovaném období.

Pojďme se statistikami ještě dál….kdo jsou konkrétně ti teroristé…27. ledna 2017 Donald Trump vydal exekutivní rozhodnutí, ve kterém zakazuje vstup do USA obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí (Íránu, Iráku, Súdánu, Libye, Jemenu, Somálska). Jenže statistiky jasně hovoří.

Nabízí se otázka, opravdu Trumpův útok na obyvatele některých muslimských zemí něco vyřeší, když v průměru útok islamistů ze zahraničí je naprosto minimální? To už krajní pravice má na svědomí mnohem víc případů úmrtí ve Spojených státech. Možná by už konečně bylo na čase, aby se Bílý dům zabýval zbraněmi a zkázonosnými účinky jejich použití, protože víc jak jedenáct tisíc mrtvých každý rok je hrozné číslo. Ano, zbraně samy o sobě nezabíjí, i proto je třeba zpřísnit legislativu, aby je nebylo snadné získat.