Trumpův velvyslanec rozšiřoval fakenews o no-go zónách, aby později tvrdil, že to není pravda

Extrémisté i populisté velmi rádi tvrdí, že v té, či oné zemi jsou muslimské no-go zóny, do kterých se bojí vkročit policie, záchranka i hasiči. Vždy se jedná o tvrzení vycucaná z prstu, která mile rádi využije například v Česku proputinovský Aeronet, nebo některý z prezidentských kandidátů, jako byl například Michal Horáček, jež no-go oblasti pokládal v Aréně Jaromíra Soukupa za něco, o čem je zbytečné diskutovat. 

Oblasti měst s apokalypsou na klopě jsou fetišem islamofobů…je to taková ta pohádka na dobrou noc pro návštěvníky některých facebookových skupin, kde “černá opice”, “negr”, nebo muslozmrd” sehrávají ve slovníku výsostné místo na místním piedestálu internetové a rádoby vlastenecké scény.

Typickým zahraničním představitelem populistů, islamofobů a vůbec vylhaných mluvků by mohl být budoucí americký velvyslanec Spojených států amerických v Holandsku Pete Hoekstra, jež v rozhovoru s novinářem nizozemské televize ukázal, jak trapným a neschopným dokáže být. Video s několikavteřinovým interview je na Twitteru doslova hit. A není se čemu divit.

Pete Hoekstra je známý svými, řekněme košilatými názory, jejichž obsah posléze nedokáže potvrdit na základě faktů, protože se jedná o naprostou fikci a předsudky, které politik povýšil na nezlomnou pravdu. Tak například zmiňovaný muž v roce 2015 na panelové debatě s čistě islamofobní tématikou honosící se názvem “Muslimská migrace do Evropy: stává se Eurabia skutečnou” tvrdil

Islámské hnutí se nyní dostalo do bodu, kdy Evropu dostává do chaosu. Chaos v Nizozemsku, auta jsou spálena, politici jsou spáleni. A ano, v Holandsku jsou no-go zóny.

Třeba takový český ekonomický migrant Zdeněk Chytra by politikovo vyjádření bral za bernou minci a po celé své sociální bublině by začal rozšiřovat video s cizincovým vyjádřením, protože to přeci musí být pravda.

Když se o dva roky později, v období, kdy Hoekster bude od ledna 2018 americkým velvyslancem v Holandsku, místní novinář Wouter Zwart v rozhovoru pro televizní stanici Niewsuur 22. prosince 2017 zeptá politika na tvrzení o no-go zónách v Nizozemsku, Hoekster ztrácí paměť a tvrdí, že nikdy nic podobného neříkal a jedná se o fake news.

Novinář: “Když hovoříme o hrozbách, v jednom bodě jste v rozpravě zmínil, že v Nizozemsku existují “no-go zóny” a že automobily a politici jsou v Nizozemsku spáleni.”

Hoekster: Neřekl jsem to. To je vlastně nesprávný výrok. Měli bychom to nazvat Fake News. Nikdy jsem to neřekl.

Novinář: Ale můžeme vám ukázat snímek, na kterém jste to řekl

Plzákovo zatloukat, zatloukat a znovu zatloukat si budoucí zástupce amerického lidu na holandském území vzal až přespříliš k srdci. Když přeci jen televize příštímu velvyslanci Trumpa přehraje záznam z islamofobního setkání, Hoekster suše reaguje slovy:

“Nenazýval bych to Fake News. Dnes bych taková slova nepoužil. Nemyslím si, že bych tak učinil.”

To je neskutečně tragikomické. Muž zastupující zaoceánskou velmoc v oranžovém království jednou nazývá zvěsti o no-go zónách za Fake News, aby později řekl, že dnes by podobné nesmyslnosti o no-go zónách v současnosti ani z úst nevypustil. Na tomto příkladu je vidět ona hloupost jednání islamofobů z tzv. vyšších kurů společnosti. Holandský premiér Mark Rutte odmítl komentovat jednání Američana s holandskými kořeny v rodokmenu. Kdyby totiž udělal opak, musel by bez zábran doznat, že Hoekster je hloupý lhář neschopný přijmout zodpovědnost za své unáhlené a nenávisti opředené jednání.

Ale kontroverze s radikalismem jsou Hoeksterovi vlastní. Budoucí ambasador odmítá práva homosexuálům, zakázal by potraty a nyní je nakrásno vidět, že je také neskutečný lhář později pod tíhou okolností na svém twitterovém účtě doznávající svůj omyl:

V roce 2015 jsem učinil určité poznámky a lituji výměny názorů během interview pro Niewsuur. Prosím, přijměte mou omluvu

Extrémisté jsou hlupáci. Na shromážděních, politických mítincích, nebo jen tak na sociálních sítích klidně dají průchod svému bájesloví, aby následně trapnomagicky bruslili v kleci jako psychedelický králík. Zvěsti o no-go zónách jsou nesmysl a politici by si měli uvědomit, že v době internetu se každá lež dá jednoduše vyvrátit.

Pete Hoekster představuje zdárný příklad toho, jakou kvalitu Trump světu nabízí. Veřejnost by neměla přijímat tento styl politiky, protože v demokracii není normální, aby kdokoli ať už přímo, nebo nepřímo vyzýval k nenávisti vůči menšinám. Pete Hoekster by měl okamžitě odstoupit ze své ambasadorské funkce. Ale to se nejspíš vůbec nestane.