Zdeněk Chytra za viníky útoku na synagogu označuje muslimy, i když policie neví, kdo byl útočníkem

Vyvolat nenávist vůči muslimům je velmi jednoduché. V čase sociálních sítí postačí uchopit za jeden konec skutečnou událost, přebarvíte ji do vhodného koloritu, podstrčíte domnělé viníky a jako bonus na závěr uvedete, že to všechno se děje kvůli událostem v Jeruzálemě, kde lidé protestují proti přesunu americké ambasády z Tel Avivu do jmenovaného města. 

Příběh vytvořený na steroidech nenávisti bude ještě důvěrohodnější, pokud se jako rozšiřovatel obrátíte na dostatečně neověřený zdroj třeba na Twitteru, jež o události referuje přesně tak, jak potřebujete. Na co si ověřovat, zda je nemilá událost, případně velké neštěstí odehrálo přesně tak, jak je lidem ve 280 znakové síti servírováno.

Například takový Zdeněk Chytra, český migrant žijící v Česku a věčně věku vyvolávající nenávist vůči muslimům, Evropské unii a uprchlíkům, dnes s odkazem na Izrael News Feed informoval v několika facebookových skupinách krajně pravicového a populistického ražení o žhářském útoku na synagogu ve švédském Göteborgu.

Titulek postované zprávy z Twitteru je tak trochu zvláštní: “Synagoga ve Švédsku byla napadena zápalnou výbušninou minimálně dvaceti muži maskovanými za muslimy protestujícími proti Trumpově rozhodnutí

Nikdo netvrdí, že útoční byli muslimové….pokud je někdo jako muslim oblečen, ještě to nemusí znamenat, že se jedná o skutečného muslima. Také vandalové mohli být stoupenci krajní pravice odění přesně tak, jak se jim to hodí. A jak se pozná muslim podle oblečení? Ta zpráva vypadá opravdu divně, a pokud se nad ní zamyslíte, prozatím nemá žádnou vypovídající hodnotu. Ale to Zdeňka Chytru zřejmě nezajímá. Ten člověk s krajně pravicovým přesvědčením si jede svou. Má další příběh teroristy – muslima, a tak je všechno v absolutním pořádku.

Přesně taková je praxe krajní pravice a ultranacionálních luhů a hájů. Na polovičních informacích vystaví větrné zámky vymyšlených konsekvencí, kdy muslimové opět rabují a zapalují a ničí synagogy. 

Jak se ve skutečnosti celá událost před několika hodinami odehrála?

Samozřejmě, všechno bylo trochu jinak a o muslimech se vůbec nehovoří, natož o nějaké souvislosti s událostmi v Jeruzalémě.  O události informuje místní plátek Göteborgs-Posten. Jeho text je přeci jen věrohodnějším, než nějaká písmenka ze sociálních sítí, kde si člověk nemůže být jistý jejich pravdivostí, natož zpravodajskou hodnotou, na které by mohl kdokoli stavět.

Článek na švédském zpravodajském webu začíná ve volném překladu slovy: “V sobotu v noci mělo být v synagoze dvaadvacet mladých lití, když do budovy bylo vhozeno neznámé množství molotovova koktejlu. Stále chybí důvody, proč k události došlo, případ je prošetřován jako pokus o žhářství

Nikde v úvodníku nemáte nic o muslimech…..dokonce ani nadpis nic takového netvrdí. V deset večer během sobotní noci na policejní stanice v Göteborgu obdržela telefonát, který policistům oznamoval, že na budovu místní synagogy byly vhozeny nějaké hořící předměty. Poté podle tvrzení velícího důstojníka Petera Nordengarda zhruba dvanáct lidí opustilo prostranství před synagogou, když hlídka dorazila na místo. V době incidentu bylo uvnitř synagogy 22 mladých lidí, kteří zde byli na setkání židovské mládeže. Naštěstí k žádnému zranění nedošlo. Policie si není jistá, kolik bylo konkrétně útočníků. Vyšetřovatelé věc prošetřují a vůbec nemají potuchy o tom, kdo by mohl být útočníkem, případně útočníky. .

Že by Zdeněk Chytra měl lepší informace o případu, když ani místní policie si není jistá? Nebo snad správci twitterového kanálu Izrael News Feed měli nějakou kouli na věštění? To zcela určitě ne.

Vraťme se zpět k citovanému článku ve švédském podání. Dále se v něm píše, co se stalo poté, když místo útoku navštívili novináři Göteborgs-Posten(GP). Po příjezdu reportérů na místo byla v zadní části synagogy vozidla záchranářů, policistů a hasičů. Šéf záchranných prací Kristoffer Wahter událost komentoval slovy: “Přišli jsme na místo a uhasili oheň. Mezi auty na parkovišti byl oheň menšího rozsahu. Byla to nějaká hořlavá kapalina. Ale teď jsme připraveni na míst a předáváme případ policie.“….oheň byl uhašen, policie koná. Ihned zablokovala prostranství, uzavřela dopravu v sousedství kolem synagogy, aby byly zajištěny důkazy o spáchání žhářského zločinu, což v některých rodičích mladých návštěvníků synagogy vyvolalo menší obavy o to, zda jejich potomek je v pořádku. Po pozemku synagogy se pohybovali policisté s baterkami a zajišťovali materiál pro vyšetřování.

Mluvčí místní policie komentovala situaci slovy: “Nemáme víc, než několik molotovových koktejlů, které byly hozeny na synagogu. Jedná se o lahve s benzínem“.

Už jsme téměř u konce článku a doposud nikdo nemluvil ani náznakem o muslimech. Dokonce ani o nějakých lidech, kteří by měli být maskováni jako muslimové. Alespoň se o této skutečnosti nezmiňuje místní plátek. Zástupci napadené synagogy novinářům sdělili, že mají mnoho nepřátel a neradi by hovořili o tom, kdo by mohl být útočníkem. Tedy ani zde nepadla žádná přímá zmínka o muslimech. Allan Stutzinsky, předseda Židovského shromáždění v Göteborgu pouze dodal, že viděl deset mladíků, jak vrhali zápalné lahve na synagogu. Opět ani z jeho slov nepadlo nic o muslimech, nebo demonstrantech proti Trumpově návrhu. 

Doposud nebyl nikdo policisty zadržen, nebo zatčen kvůli žhářskému útoku na zdejší synagogu.

O Propalestinských prostestujících házejících molotovy na švédskou synagogu hovoří putinovilní a obsahově poměrně chabý a mnohdy hoaxy a tendenčními zprávami přeplněný web rt.com.

Dokonce se v rt. com hovoří o tom, že propalestinští útočnícizde demonstrovali proti trumpově rozhodnutí o přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzalému….jak je ten svět ale malý. Ruskou přímku nejspíš kopíroval správce twitterového účtu Izrael News Feed, aniž by si lámal hlavu nad tím, zda je informace skutečně pravdivá. Když to tvrdí proruské médium, tak to nejspíš bude pravda, že? Zvláště, pokud jste putinofil a pokládáte Putinovy plátky za pravdomluvnější, než ty ostatní.

Mirror.co.uk dokonce hovoří o 31 mužích, kteří měli na synagogu házet zápalné předměty, ale i tady bychom se měli mít na pozoru, protože Mirror je spíše plátek bulvárního, protievropského zaměření. Nejlepší je držet se oficiálních stanovisek vyšetřovatelů, kteří případ prošetří a následně sdělí, kdo byl pachatelem a proč daný čin spáchal, protože se tím vystříháme případných faulů a generalizačních choutek na označení pachatelů, například všech muslimů, protože ne všichni podporovatelé Palestiny jsou muslimy.

Samozřejmě, zapálení, nebo pokus o zapálení synagogy je nechutný a velmi  odsouzeníhodný zločin hraničící s antisemitismem, kdy nacisté také vypalovali synagogy pro nenávist k Židům.

Pokud útok skutečně spáchal odpůrce Trumpova rozhodnutí a policie to potvrdí, potom je takové provinění záležitostí jednotlivců, kteří za své provinění mají být spravedlivě soudy odměněny. Krajně pravicoví radikálové podobné případy využívají ke generalizačnímu poukázání na to, že ti muslimové jsou všichni teroristy, protože zapalují budovy. To je stejně trapné, jako kdyby kvůli krádeži provedené Čechem v německém obchodu někdo tvrdil, že všichni Češi kradou a jsou zloději.

Chytrovy zprávy jsou plné často nejrůznějších nepravdivých a zkreslujících faulů, proto není divu, že naprosto stejně tento radikál, podporující mimochodem také AfD, používá stále stejný generalizační metr, i když by zcela určitě divně koukal, kdyby někdo generalizačně snil právě o něm.