Adam B. Bartoš na debatě tiskových mluvčí prezidentských kandidátů je výsměchem všem slušným lidem

Krajně pravicový kandidát na prezidenta republiky, Petr Hannig, je typickým představitelem české extrémistické scény. Zatímco ještě před volbami v srpnu 2017 na své webové prezentaci pasoval antisemitu a vůdce silně nenávistné Národní demokracie do role poradce i mluvčího, dnes již tak sdílným není. 

Osůbka známá antisemitskými výrazy, soudními znalci označovaná za extrémistu a ve své politické straně mající také neofašisty, nebo bývalé stoupence Vandasovy DSSS z oficiálních zmínek objevitele Lucie Bílé mizí.

Postarší muž s nicotnou částkou na transparentním účtu v nejrůznějších proslovech a vystoupeních vystupuje sám a nikde není ani čárka o tom, že by v pozadí postával nějaký Adam B. Bartoš. Jenže tohle všechno je pouze trapnomagický opar, jehož nedbalky v sobě ukrývají obrýleného človíčka ze Zemanovy kampaně z roku 2013. Tehdy ještě s motýlkem na krku noblesní pisálek zkoušel Schwarzenberbovi nasadit pověstnou psí hlavu, zatímco dnes nejspíš radí Hannigovi v jeho pokusu o překročení vlastního stínu, kdy by se nemožné mělo stát realitou.

iDnes.cz zkouší osolit jinak mnohdy nudné prezidentské kampaně třeba tím, že to debaty 5.1.2018 pozve tiskové mluvčí jednotlivých kandidátů. Nápad je to docela zajímavý, ale co čert nechtěl, ze záhybu Hannigova kabátku vykukuje na ostatní účastníky Adam B. Bartoš jako na webu pozapomenutý mluvčí Petra Hanniga. Schválně, jaké názory bude radikál v diskusi zastávat..a budou jednotliví prezidentští kandidáti ochotni přistoupit na hru trapnosti, kdy přítomností svých mluvčích nepřímo zlegitimizují antisemitismus na obyčejné, snad normální názory?

Marek Hilšer na sociálních sítích dal najevo, že se takové debaty on ani jeho mluvčí nezúčastní.

To je chválihodné a nedá se než s takovým rozhodnutím souhlasit. S antisemitou poklonkujícím nejrůznějším extrémismům nemá opravdu smysl sedět u jednoho stolu, natož jakkoli diskutovat. Předseda Národní demokracie odmítá, že by byl tiskovým mluvčím Petra Hanniga, ale zároveň si hraje se slovy, když říká, že se debaty na iDnesu zúčastní jako potencionální ředitel tiskového oddělení odboru prezidentské kanceláře.

To je poněkud trapné i hloupé zároveň. Antisemita Bartoš si bude zbytečně připadat důležitějším, i když jeho vlastní partaj, Národní demokracie, zažila velmi významné zemětřesení. Prozatím se Adam B. Bartoš těší na prezidentské superdebaty, do kterých jednotliví kandidáti mohou vzít padesát podporovatelů. On bude jedním z vybraných, a tak nabízí svým souvěrcům, aby se ozvali a na debatování v roli diváctva šli s ním.

Hon za podporou svého jakoby prezidenta nahrazuje Bartošovi vnitřní samotu i neschopnost předsedy národních demokratů opanovat českou extrémistickou scénu…vysněná role vůdce umřela po meči, a tak zbývá malá hra na toho jedince, jež se díky “přátelství” s Hannigem dostal zdánlivě do “vysokých” míst prezidentských kampaní…a kdyby to přeci jen vyšlo, Hannig novinářům 3. ledna 2018 sdělil, že by klidně Adama B. Bartoše na Hradě zaměstnal. Ostatně, Hannig tvrdil v rozhovoru pro DvTv, že by měl Bartoš dostat další šanci.

A je to především počin iDnes zahajující debatu s mluvčími prezidentských kandidátů, podporující nepřímo symboliku nějaké šance Adamu B. Bartošovi.

Tady nejde ani tak o to, zda třeba Hilšer má, nebo nemá šanci volby vyhrát. Důležitá je symbolika vyjadřující odpor k určitému radikálnímu smýšlení, jakým se předseda Národní demokracie honosí. Přeci jen podmínka pro Bartoše za antisemitský text platí, a tak by to měli jednotliví prezidentští kandidáti brát v potaz.

Lidé jako Adam B. Bartoš nepatří na veřejnost, tím méně jako nějací účastníci debat, nebo jako mluvčí prezidentských kandidátů. Lidé jako Adam B. Bartoš nepatří do veřejného dění.