Akce Femen nebyla útokem., zatímco volbu prvního českého prezidenta provázely hrozby Semtexem

26. ledna 1993 byl zvolen poslanci první český prezident Václav Havel. Volba to byla vskutku doslova výbušná, protože se během volebního klání našel “vtipálek” který na policii  oznámil, že v jedné z přítomných kamer je ukrytý svazek Semtexu. Pyrotechnici se psi měli co dělat, aby mohl státnický proces nadále pokračovat.

V kontextu těchto událostí se člověk musí usmívat nad reakcemi novinářů popisujících akci jedné z členek Femenu, kdy polonahá aktivistka s pokřikem “Zeman Putins Slut” s rukama nad hlavou díky chybě prezidentské ochranky přiskotačila k Miloši Zemanovi, aniž by se ho jakkoli dotkla. I když byla policisty zpacifikovaná a prezidentu se nic nestalo, v titulcích se objevovaly zmínky o útoku, který se ve skutečnosti neodehrál. Kdyby se skutečně jednalo o útok, mohla Česká republika organizovat státní pohřeb, protože ochranka byla v určitý čas doslova k ničemu.

Femen nenarušil prezidentské volby, neohrozil prezidenta republiky…snad jen mohl svou činností podpořit konspirační teorie krajně pravicových radikálů a milovníků Miloše Zemana…zatímco hrozba bombami před dvaceti pěti lety skutečně průběh voleb narušila…a to velmi citelně. Tehdy se skutečně jednalo o útok, zatímco Femen byl součástí jednoho spektra, dejme tomu trošku přehnaných reakcí, ne tak úplně zapadajících do rámce České republiky, kde je ještě stále možné demonstrovat, sepisovat otevřené dopisy a nejrůznější výzvy.

Volby v roce 1993 byly přeci jen o něčem jiném. A aby toho nebylo dost, dokonce na záchodcích došlo téměř ke rvačce mezi Sládkovou ochrankou a fotoreportérem, který za kandidátem na prezidenta za SPR-RSČ přišel s objektivem na krku, namířil ho na xenofobního vůdce chuligánů, ale nic podle slov svědka, poslance za ODS Fejfara, nefotil. Sládkova ochranka se začala s reportérem přetahovat s cílem získat film z foťáku. Výsledkem celého jednání byla nakonec potyčka mezi Fejfarem a Sládkem.

Takže ve výsledku skutečně před více jak dvěma desetiletími došlo k útoku fyzickému na jednoho z prezidentských kandidátů, ať už se odehrál jakkoli. Kdyby ke stejné insultaci došlo dnes, v roce 2018, tak by lačná média spustila bandurskou a druhá část fyzické insultace by se stala terčem vyhrůžek ze strany internetových fanoušků, až by Parlamentní listy sepisovaly překroucené věty o terorismu, konspirační příběhy o občanských demokratech narušujících průběh voleb.

Oproti volbám před dvaceti pěti lety, současné klání je opravdu naprosto poklidné, pokud opomineme hate akce Zemanova týmu vůči Jiřímu Drahošovi a nepřehlednost financování Zemanovy kandidatury. V prvním, ani ve druhém kole se nikdo nepral, nikdo nevyhrožoval bombami, takže je téměř trapné, pokud novináři hovoří o akci Femenu jako o útoku. Někteří lidé by se měli naučit, co skutečně útok znamená.