Měl by islamofob a kandidát z listiny radikální politické strany vlastnit, nebo provozovat obchod se zbraněmi?

Marek Vokšay je človíček známý z extrémistické scény. Ve svých blogerských počinech, než o svůj blog na iDnesu přišel, ukazoval svůj poněkud pokřivený pohled na svět. V jednom ze svých článků se věnoval například Romům evakuovaným během povodní v Ústí nad Labem. 

Bylo to opravdu výživné počteníčko, ze kterého by měl radost kdejaký rasista v okolí. Vokšayova realita je poněkud odlišná od reality skutečné, a proto není divu, že se proti manipulacím a zkreslování ozvou zasvěcení lidé, jako to udělal například František Kostlán v Deníku Referendum. Ověřování faktů asi zmiňovanému obyvateli severočeského města nic neříká. Rozšiřování nenávisti je vždy mnohem jednodušší, než zamyšlení se nad nezpochybnitelnými fakty, které se mnohdy složitě získávají.

Marek Vokšay se již delší dobu snaží o štěstí v politice. V minulých volbách kandidoval v trikotu České suverenity na kandidátce islamofobních fanatiků z Bloku proti islamizaci. Cesta do Sněmovny nevyšla podle nejkrásnějších snů. Ústecký xenofob získal ve volbách pouze 17 hlasů, a tak pomýlenci současnosti nezbývá, než sepisovat články na svůj web, nebo potažmo na Parlamentní listy, které košilaté výpotky fobikovy mysli sem tam přetiskují a napomáhají tím k jejich rozšiřování.

Vlastenectví panu Vokšayovi asi nic neříká, jinak by si na Facebooku nedával do jména ruskou obdobu “Marek Vladimirovič Vokšay”.

Český lev překrytý vlčími máky, následovaný fotkou v kukle, sapíkem a zelenou khaki uniformou to opravdu nenapraví. Ale takoví už ti Zemanovi voliči občas bývají. Vydávají se za vlastence a zároveň se vidí jako skvělí přisluhovači Putina a jeho zkázonosného režimu…alespoň k takovým závěrům lákají facebookoví uživatelé podobní těm, jako je pan Vokšay….když ony ty statusy s Putinovými citáty jsou tak lákavé, že?

Když herec Mádl v médiích řekl, že je třeba chránit Českou televizi zuby nehty, kvitoval zmiňovaný extrémista umělcovo vyjádření slovy, že o ty zuby a nehty Mádl přijde. Svět krajní pravice je plný “kolaborantských zrůd”, a tak není nouze o nejrůznější, násilím překypřené statusy, kvůli kterým jejich pisatelé tu tam přicházejí na nějaký čas o možnost psaní příspěvků na Facebooku. Ale co byste očekávali od někoho, kdo nabádá své virtuální přátele k přečtení Doubravova článku o tom, jak se autobus v Mnichově naplní ilegálními migranty a v Praze se rozptýlí a nikdo neví kam…co na tom, že je to absolutní nesmysl a lež….Třeba Marek Vokšay senátora Doubravu má rád, protože tento politik podle něj vnímá realitu a nebezpečí uprchlíků, které ostatní nevidí.

Mimochodem, ve Vokšayově světonázoru naleznete myšlenku, že každý, kdo prodá pozemek muslimovi, by měl být brán jako vlastizrádce a kolaborant. Náboženská nenávist zde doslova stříká po hektolitrech. Ale tento muž nemá daleko na sociálních sítích ve svých příspěvcích k používání například střelných zbraní vůči objektům své nenávisti, kdy “jediné řešení stojí pouze pět korun”. Jenže v normálním, reálném světě není možné vytahovat kvér na každého, ať už dělá cokoli. A to dokonce ani v psané formě. Zvláště, pokud informace o činech lidí vycházejí z pochybných zdrojů. Ochranou práva se má zabývat policie a nikoli majitel zbrojního pasu neuváženě mávající zbraní před obličejem.

A teď si vemte, že Marek Vokšay, který Mádlovi na svém profilu vzkazuje, že nebude mít zuby, ani nehty, a který dost často “ordinuje” na svém profilu násilí, nebo použití střelné zbraně, ve skutečnosti začíná s prodejnou zbraní a střeliva.

No řekněte sami, měl by takový člověk provozovat něco podobného? Není zde potenciální ohrožení demokracie, kdy má extrémista velmi blízko ke zbraním? To by se nemuselo teoreticky vyplatit. Ano, někdo by mohl říct, že od slov na Facebooku je daleko k reálnému chování…jenže to za určitých okolností nemusí být pravda. Tím ovšem nikdo netvrdí, že chce Marek Vokšay ve svém byznysu dělat něco nelegálního. Ale ve všeobecné úvaze zde určité riziko je….co když dá islamofobní majitel přednost své nenávisti před řekněme profesionalitou?

Minimálně v teoretické rovině jsou obavy racionální reakcí. Možná i proto bychom se měli ptát: “měl by islamofob a kandidát z listiny radikální politické strany vlastnit, nebo provozovat obchod se zbraněmi?”.