Robert Pelikán na Twitteru dvojsmysly dával nepřímo prostor xenofobním závěrům

Je velmi smutné, pokud se o sociálně slabých občanech a lokalitách, ve kterých tito lidé žijí, vyjadřují politici se slinou populismu na jazyku. Místo ochoty zabránit neblahému stavu ve věci sociálního bydlení, zůstávají v projevech potentátů trapné floskule nepřímo dávající najevo ochotu napást se na nabízené tématice po vzoru trapných hlupáků.

Co kdyby se některý senzacechtivý novinář díval…mohl by poté veřejnosti zvěstovat zprávu o ministru Babišovy skorovlády ochotného naznačovat přesně tak, jak to dělávají zabrušovači a vybrušovači z Okamurovy Svobody a přímé demokracie. Ze záhybů košilatých výrazů vykukují slovíčka podávající si v nejednoznačnostech malíček s politickou nekorektností, ale to možná ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi až tak moc nevadí.

Do dvě stě osmdesáti znaků napasoval na Twitteru zprávičku o své návštěvě v sociálně vyloučené oblasti a ještě k tomu ke svému příspěvku střihnul ikonickou fotku…tak co bychom si měli ještě více přát.

Možná byste naivně očekávali, že ministr místo nic neříkajících příspěvků naznačí plán, jak zlepšit postavení sociálně slabých. Opravdu nestačí zvolání: “Chci, aby za peníze na nájem byl nájem slušného bytu a ne to, co tam vidíte.“….kdo asi bude ve větných konstrukcích onou černou dírou? To je výraz, který si lze všelijak vykládat. Někdo si může myslet, že černými dírami jsou sociálně slabí, zatímco ostatní pod nic neříkajícími symboly vidí majitele nemovitostí pronajímajícího byty chudým…politik s demokratickým smýšlením by se měl vystříhat dvojsmyslům jdoucím naproti třeba xenofobním úvahám, protože podobné větné konstrukce nepřímo pouští žilou dalším ubohostem a vylhaným hoaxům, kdy “jsou tady lidé, kteří nikdy pracovat nebudou a přesto dostávají příspěvky na všechno včetně i pračky, a pak jsou tu matky samoživitelky, které tvrdě pracují a upadají do dluhových pastí, jen aby děti uživily. Systém na hlavu!!” a jako dezert na konci se v komentářích umísťují staré xenofobní fráze: “Úplně rozumím vaší vládě, že odmítá muslimské migranty, když společnost nedokáže integrovat české Romy.

Snad je ministr spravedlnosti spokojen. Nejednoznačnostmi dávajícími průchod generalizačnímu, xenofobnímu a velmi zjednodušujícímu “nepřizpůsobiví z každého bydlení udělají špinavou díru” dává Pelikán prostor věcem, které by měl už z titulu své funkce odmítat. Pračky nikdo nikomu zadarmo nedává a ubohá zmínka o integrovanosti Romů jednoho z komentujících je totálně mimo mísu. Generalizace s rasismem hrají v některých reakcích prim, kdy jsou Romové ve jménu nacionálního šovinismu přirovnávány k dětem. Je to skutečně k pozvracení, co všechno jsou spoluobčané schopni a ochotni pod rouškou virtuální anonymity napsat.

A to všechno se nemuselo stát, kdyby ministr svou úvahu sepsal jinak s větší uvážlivostí. Po zpochybňování policie z úst ministra Pelikána přichází další políček demokracii z Pelikánovy klávesnice, tentokrát mířící slepě na lidská práva. Oblast sociálního bydlení mohlo ANO vyřešit v minulé vládě…měli na to čtyři roky…nic převratného se nestalo, aby nyní po parlamentních volbách, kdy ANO vyhrálo, ministr vlády říkal, že je nutné oblast sociálního bydlení řešit…to spíš vypadá jako trapný vtip…Pelikán je po čtyřech letech na ministerstvu v sociálně slabých oblastech…i to by se dalo považovat za jistá profesionální selhání, s pomocí nichž je nepřímo možné vytvářet dvojsmyslné výstupy.

Až se člověk pomalu, ale jistě začíná obávat, co dalšího ministr s právním vzděláním přinese do virtuálního světa. Pokud zákonodárce neumí stylizovat své výstupy morálně únosným způsobem, poté by měl raději mlčet, protože jakékoli, ať už přímé, nebo nepřímé nahrávky xenofobii jsou znakem profesionálních selhání, což je velká škoda. Protože členové vládního kabinetu, poslanci, nebo senátoři by neměli přímo, nebo nepřímo vytvářet dojem, že přemýšlet xenofobně je správné.