Útok na novináře byl ukázkou toho, co dokážou někteří Zemanovi fanoušci

Příznivci Miloše Zemana včera po šesté hodině podvečerní zaútočili na novináře s dost nevybíravým způsobem. V médiích proběhlo několik reportáží, na kterých je vidět Jan Šolta jak velmi agresivně za doprovodu nechutného slovníku napadá novináře, mezi kterými byla i žena. 

Takový útok si určitě vyžadoval velké úsilí a tolik odvahy….zatímco mužík v saku nechce, aby žurnalisté natáčeli, jak záchranáři pomáhají podnapilému člověku (pravděpodobně Milanu Rokytkovi), v jednom ze záběrů na Twitteru zveřejněném reportérkou Seznam Zpráv Pavlínou Kosovou je vidět, jak pisatele známého především z komunistických Haló novin přivádí na začátku příběhu jeden ze Zemanových podporovatelů na pódium, kde s ním švihne jako s pytlem brambor.

Zdánlivě tragikomicky vtipná událost v sobě může skrývat velké nebezpečí, kdy společensky unavený človíček zhulákaný jako dělo jen několik málo desítek minut po vyhlášení výsledků druhého kola prezidentských voleb může na svou alkoholickou eskapádu zdravotně doplatit. Inu, i takto může vypadat tábor podporovatelů prorusky orientovaného prezidenta republiky. Zřejmě byl klopýtající vousáč natolik šťastný z výhry svého favorita, až to tělo nevydrželo a přestalo spolupracovat.

Alkohol věru není dobrým sluhou. O tom by mohl povídat samotný Miloš Zeman známý především “chřipkovou virózou” nad klenoty. K muži ležícímu na pódiu byla zavolána záchranka. Novináři neměli potuchy co se děje, a tak si celou věc chtěli z dálky nafotit a natočit, protože přesně neočekávané okamžiky jsou těmi, které by žurnalisté měli zaznamenat.

Salónek, ve kterém se incident s panem Rokytkou stal, byl od okolí oddělen posuvnými dveřmi, se kterými někteří hosté evidentně neuměli dost dobře zacházet. Nejagresivnějším byl Jan Šolta – na videu pán s tmavými brýlemi, černým sakem a pruhovanou kravatou. V roce 2016 pozval do Prahy Gorbačova a podle svých slov 21. listopadu 1989 mluvil se Sověty, kteří mu k Sametové revoluci tlumočili svá stanoviska. Je to věru zvláštní člověk. Píše také do pochybných médií, jakými jsou například Parlamentní listy.

Opět jako důkaz popisující nechutný útok slouží na Twitteru zveřejněný snímek reportérky Seznam Zpráv Pavlíny Kosové.

Vulgarismy posílající reportérku do zadní části těla doprovázené saháním na její tělo i pokusy o vytlačení ven přímo ukazovaly ochotu některých podporovatelů Miloše Zemana být násilnický, když je nablízku nějaký objekt třídní nenávisti. Jeden z novinářů byl dokonce napaden pěstmi bývalého profesionálního boxera a současného člena redakční rady Pražského zpravodaje Karla Slezáka….viz záběr zveřejněný zpravodajským kanálem ČT24.

Útoky odsoudila mezinárodní organizace Reportérů bez hranic a Hrad se naštěstí záležitosti postavil čelem a pozval  napadené na Pražský hrad, kde se jim Zeman za útočníky omluví. Až soudnému člověku mrazí, jak obyčejná výhra populistického mužíčka s neprůhledným financováním kampaně dokáže některé jedince odemknout k fyzickým násilím………tak nějak existuje čirá extáze zla uvolněná hrdiny zla, kdy si určité spektrum podporovatelů může říct, že si nyní mohou dovolit víc, než v předchozích obdobích, protože jejich hrdina ideologie opět vyhrál.

Těmto individuím z videa skutečně nepatří svět a nikdy nepatřil. I když si někteří lidé myslí pravý opak. Šoltovy příspěvky na Paroubkově webu vaševěc.cz se neustále navracejí do 17. listopadu a roku 1989

Zřejmě je to nejoblíbenější Šoltovo období, a tak na něj rád vzpomíná. Na webu vernyzuistanu.cz se dokonce ve videu svěřuje o přátelství k Palachovi, hovoří o něm a patrně by vůbec nikdo neřekl, že tento člověk dokáže být člověkem útočícím na novináře, kdy jednomu kameramanovi strhne velmi drahou kameru téměř na zem a dokonce se nezastaví ani před ženou, kterou vytlačuje ven za posuvné dveře. Mnohdy násilí a ochotu k němu nepoznáte.

Postačí impulz, souhra náhod, trocha pocitu možné neohroženosti, možná ukryté sklony a neštěstí je na světě.

Dalším člověkem, který se k novinářům choval nevybíravě, byl krajně pravicový radikál a islamofob Robert Žák, který nevybíravě vytlačoval fotoreportéra pryč. I když zde možná záleží na úhlu pohledu, protože někdo může tvrdit, že Robert Žák reportéra tažením za ruku odváděl, protože v blízkosti byli emočně přesolení útočníci.

Robert Žák je známý například tím, že v motohelmě přišel na jednání soudu, kde se projednával případ studentky zdravotní školy, jež se u soudu dožadovala práva na zdrávce nosit hidžáb.

V prostorách soudu se svými společníky vyvolával nepokoje, až byl vyveden ven z prostor soudní budovy. Robert Žák je často k vidění v okolí krajně pravicových aktivistů. Přesně takoví lidé, kteří nejsou ani zaměstnanci ochranky, se vydávají na cestu zajištění “bezpečnosti”, kdy k újmě může přijít obyčejný novinář natáčející a fotografující potácejícího se opilce v pozadí jednoho salonku.

Robert Žák svého času velmi rád navštěvoval krajně pravicové a populisticky orientované demonstrace, kde streamoval online záznamy pro těch několik málo desítek virtuálních přátel, jež záznamy sledovali.

K událostem v TOP Hotelu zmiňovaný fanoušek krajní pravice na svém profilu nejprve uvedl zcela správně, že byl zbytečný.

Aby později napsal další vyjádření, jak to bylo podle jeho pohledu na svět:

Stejně nechutné jako útok na žurnalisty jsou jednotlivé komentáře. Zajímavé je, že si Žákův virtuální přítel Pavel vzpomněl zrovna na KLDR, kde by podle něj novináře zastřelili. Je snad přesně toto ta pověstná politika, za kterou si radikální scéna stojí? Aby toho nebylo málo, nasdílel islamofob a odpůrce Evropské unie i uprchlíků článek z facebookových stránek, kde vlastně tak nějak dochází v rámci komentáře k ospravedlnění celé scény, proti které se vyslovilo mnoho českých politiků a dalších představitelů veřejné scény.

Komentáře pod příspěvkem jsou opravdu “luxusní”, až se z nich dělá špatně od žaludku.

Komentátoři si nejspíš jako malé děti neuvědomují, o jak vážnou událost se jedná, a tak ze svých klávesnic trousí nahnědlý odpad jen tak náhodně poskládaný do vět. Bohužel, schvalování násilí vůči ideovým nepřátelům je u krajní pravice naprosto denním chlebem. Zvláště, když nepřímo k nenávisti vůči novinářům vyzývá staronový prezident Miloš Zeman. “Novináři jsou pitomci a blbci”, a tak proti nim mohou v myslích některých lidí klidně ostatní použít nesmlouvavé násilí.

I proto je omluva z Hradu na místě. Ovšem, takový přístup nestačí. Miloš Zeman by měl osobně svými slovy incident odsoudit. A také by měl v médiích promluvit ke svým fanouškům, že tudy skrze násilí a sprosté nadávky opravdu cesta nevede. Pokud to prezident republiky neudělá, pak jsou jakákoli gesta naprosto zbytečná.

Zatímco se politici vyjadřují proti včerejším atakům, samotný opilec na šrot, Milan Rokytka, na svém facebookovém profilu světu oznamuje, že se mu video s útokem prostě líbí.