V prvním roce svého mandátu Zeman útočil na ústavu a dával přednost “osobním mstám”

Po vylhané, nečestné a mnohdy podvody zasmrádlé kampani Miloš Zeman 8. března 2013 v 10 hodin a 15 minut složil a následně také podepsal prezidentský slib, který, jak se později ukázalo, nebyl díky gramatické chybě v přídavném jméně zcela konformní s právními pořádky. 

Prvotní chyba v prezidentském slibu “odhaluje” mlčky prezidentův populismus

Parlamentní protokoláři v textu o třech větách napsali místo slova nejlepšího neskloněný tvar nejlepší, a tak se musel kratičký elaborát podepisovat znovu v již opravené verzi bez přítomných kamer lačných médií.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=domaci&foto1=MBB49b4c1_inaugurace12.jpg

Snad už tehdy chyba státních úředníků předznamenala dalších pět let následujícího funkčního období, kdy rozhodně ani omylem Miloš Zeman nebyl nejlepší volbou, a tak není divu, když tu tam dojde k nějaké obrazové chybě mezi řádky, i když díky následnému opravení nemůže nikdo letmo právně zpochybňovat Zemanův, poněkud tragikomický a značně populistický zbytek mandátu, který před pěti lety zahájil jako přesvědčený eurofederalista mající v úmyslu vyvěsit na Hradě evropskou vlajku.

Miloš Zeman v inauguračním projevu ukáže, jakým by býval chtěl být, ovšem reálně se chová úplně jinak.

Ve svém inauguračním projevu novopečená hlava státu slíbila, že se bude soustředit na uklidnění a stabilizaci politické scény pomocí přátelského dialogu. Ve slovníku se mihli ekonomičtí mafiáni s neonacistickými bojůvkami a médii, proti kterým se nově zvolený pán z Hradčan chtěl vyhranit…ovšem sami dnes vidíte, jak moc mužíček s xenofobií na klopě a Adamem B. Bartošem v předcházející kampani své sliby naplnil.

I když byl exdůchodce z Vysočiny ateistou, dal ve jménu nacionalismu přednost modlitbě zahajující one man show ruských zájmů.

Zdroj: https://www.katedralasvatehovita.cz/cs/fotogalerie/udalosti-zivota-katedraly/inaugurace-prezidenta-republiky

Duka se usmíval a Zeman ještě tou dobou nepadal na ústa před svatováclavskou lebkou, nebo pronášenými chvalozpěvy Bohu. To všechno přišlo mnohem později. Miloš Zeman není prezidentem z vůle lidu a už vůbec ne z vůle Boha, jehož stejně jako své voliče využije pouze k legitimizaci svých zájmů…ale to nikoho v osudový okamžik nezajímalo.  Stoupenci Strany práv občanů-Zemanovci byli natěšeni jako malé děti a ostatní se doslova obávali přemýšlet dopředu, protože modlitba Te Deum může znamenat v mluvě populistů prakticky cokoli.

Prezidentova “nehoda” před korunovačními klenoty ukazuje Zemanovu neúctu k české státnosti

Na jaře, respektive začátkem dubna se za přítomnosti Barossa na Hradě vyvěšuje vlajka Evropské unie, předtím odmítaná stále více duševně hnědnoucím Václavem Klausem. Zhruba o měsíc poté, desátého května, se slavnostně otevírá na Pražském hradě komora s korunovačními klenoty a poněkud společensky unavený prezident málem upadá na svatovítský poklad.

Hlava státu klopýtá u vchodu, zatímco divák před televizní obrazovkou trne zuby, jestli ve viróze potácející se milovník becherovky neskončí na korunovačních klenotech. Jedná se o další ukázku pravé Zemanovy tváře. Státnictví se nekoná. Místo něj mohou lidé sledovat minipříběh o neschopnosti lídra šálkařů, kteří ještě před několika týdny měli tu čest a mohli sledovat za zábranami v zádech převzetí moci bývalým předsedou ČSSD. Už tenkrát bylo více než jasné, že tento prezident nebude spojujícím, ale naprosto rozdělujícím, což je také základní koncept táhnoucí se jako zápalná šňůra celým Zemanovým mandátem. Buď pějete chvalozpěv, nebo nemáte možnost patřit do “tábora vyvolených”.

A dost možná se na nemilé květnové události podepsala Zemanova odpolední přítomnost na oslavě konce tzv. Velké vlastenecké války na ruské ambasádě…kdo ví…soudruzi se slovanskými bratry popíjeli a čestný host z Pražského hradu určitě nezahálel, zvláště, pokud se jednalo o akci v režii Kremlu, ke kterému již ve svých prezidentských prvopočátcích měl Zeman velmi blízko.

Možná už tehdy si kolínský rodák zvykal na svou neoficiální funkci “výjezdního ruského prezidenta” v případě nutnosti ochotného obhájit potřeby Kremlu ve jménu evropského a celosvětového míru.

Týden po příhodě s korunovačními klenoty má Miloš Zeman příležitost napravit svou pošramocenou pověst při jmenování vysokoškolských profesorů. Jenže žádná náprava se nekoná.

Prezident republiky dává přednost osobním mstám, před nestranným přístupem hlavy státu ve věci jmenování vysokoškolských profesorů

I když literární historik a pedagog Putna prošel schvalovacím procesem, prezident republiky váhá a jmenovací dekret na profesora Putnovi nepodepíše. Rektor Univerzity Karlovy žádá prezidenta o písemné vysvětlení. Hlava státu teprve za týden dekret s nelibostí podepíše, zatímco si s médii vymění několik škodolibých slovíček. Literární historik si totiž dovolil před konáním druhého kola prezidentských voleb natočit video, které se hlavě státu ani trochu nezamlouvalo.

Zřejmě v něm spatřil své já, a tak dal přednost dětským hrám na osobní urážky, kdy viditelné rozdělování národa přichází vhod, protože dělat si legraci z budoucího prezidenta republiky není příhodné. Jako kdyby politická satira ubírala Putnovi na jeho odbornosti. Pomsta nevyšla, ovšem jmenovací dekret na profesora je Putnovi odevzdán skrze ruce ministra školství, což v minulosti nebývalo zvykem.

Ve společnosti začínají rezonovat debaty o tom, zda by jmenování profesorů mělo být prezidentskou záležitostí a čtenáři mají možnost seznamovat se s nejrůznějšími úvahami na škodlivosti překračování prezidentských pravomocí a také se mezi řádky v novinách objevují zmínky o tom, jak Miloš Zeman nedodržuje Ústavu ČR a dává jí vlastní rozměr, protože její tvůrci původně počítali s politickou kulturou, která rozhodně v Zemanově podání chybí.

Zeman Kašle na prvotně slíbenou roli prezidenta – pomocníka dialogu a využívá situace ve svůj prospěch

Díky skandálu s policejními odposlechy a policejními raziemi na Úřadu vlády tehdejšího premiéra Petra Nečase padá vláda. I když se prezident republiky ještě v březnu holetbal s tím, jakým bude vůdcem a moderátorem dialogu mezi politiky, tentokrát hlava státu na své inaugurační proslovy zapomíná a raduje se z konce Nečasova kabinetu. V podání proruského trolla z Hradu jsou sliby obyčejnými chybami, a tak, i když měla Miroslava Němcová zajištěnou podporu pro svou případnou vládu, jmenuje sestavením kabinetu Miloš Zeman Jiřího Rusnoka. Ke slovu se dostávají Zemanovi přátelé, kamarádi, s nimiž se milovník destilátů cítí mnohem lépe.

Milošč Zeman jmenuje Rusnoka premiérem; Zdroj: Česká televize

Ovšem tužby a přání jsou jedna věc a možnost prosadit je, zase jiná věc. Rusnokův kabinet nezískal ve Sněmovně důvěru, a tak Zeman musí přijmout demisi kabinetu přátel. Na říjen se vypisují nové volby. Nicméně i přesto prezident republiky stůj co stůj hodlá svou vládu udržet u moci co nejdéle, a to i bez důvěry poslanců. Rusnokův kabinet díky prezidentově vlivu vydrží u “vesla” až do dalšího roku 2014.

Sto dnů ve funkci prezidenta republiky klepají pomalu na dveře, a tak se blíží jakési bilanční ohlédnutí na minulé období. Miloš Zeman souhlasí a vystoupí v Hydeparku České televize. Zde na dotaz reportérky týkajícího se hradní “virózy” Zeman odvětí: “Když jsem viděl to video tak se naprosto nemohu zlobit na lidi, kteří se domnívali, že jsem byl opilý. Sám bych sobě nevěřil, kdybych nevěděl, jak to bylo.

Snad si stejný Zeman na svá televizní slova zapomene někdy v budoucnu, až se ho na vizózu před klenoty budou ptát znovu…mnohdy to tak vypadá, že na Hydepark roku 2013 totálně zapomněl.

V Hydeparku je jasné při pohledu z konce jeho mandátu roku 2018, že Miloš Zeman je ochoten popřít úplné základy sebe sama, pokud je to třeba k dosažení vlastních sobeckých, nestátnických potřeb

Je to velká škoda, protože ten pořad je při dnešním pohledu konce Zemanova mandátu docela zlatou studnicí tvrzení, která jejich autor a tatáž osoba Miloš Zeman v budoucnu zbortí protichůdnými změnami názorů. Na dotaz, zda by chtěl jmenovaný politik pro svůj prezidentský úřad získat pravomoc navrhovat zákony, odpovídá pán Hradu: “K čemu by mně to bylo? Prezident přece musí získat hlasy poslanců, případně senátorů, aby jím navrhovaný zákon prošel. No a když ty hlasy nemá, tak zákon, iniciativa neiniciativa, nakonec stejně Poslaneckou sněmovnou neprojde .” Moderátor pokračuje a ptá se, zda je Miloš Zeman spokojený se svými pravomocemi. Odpověď byla následující:“Já jsem si nikdy nestěžoval na nedostatek pravomocí. Slyšeli jste to někdy ode mě?

V březnu 2017 stejný Miloš Zeman prohlašuje, že by vrátil prezidentovi právo předkládat Parlamentu zákony. Oh, jak protichůdné tvrzení neslučující se s názorovým uvažováním minimálně ze začátku výkonu mandátu prezidenta. Tady nejde o obyčejnou změnu názorů, ale o totální otočení ve věci logiky, kdy ústavní principy nedovolují prezidentovi z věcného hlediska určitou činnost, i když by ji mohl vykonávat. Copak se něco změnilo ve věci ústavních zákonů a zákonodárných procesů? Nezměnilo. Jen stejný Miloš Zeman chce v rámci blízkých prezidentských voleb na sebe strhnout pozornost i za popření sebe sama.

Zásadový Miloš Zeman se nekoná a vztah k občanům státu, pokud se dostanou v zahraničí do těžkostí, není také ukázkový

V období léta 2013 se česká média společně s politiky zabývají případem mladých Češek unesených v Pákistánu. Řeší se, jak tyto nebohé ženštiny zachránit, zatímco je Miloš Zeman na konci června na návštěvě Německa. Je to zrovna v době, kdy se stát zabývá případem dvou mladých Češek unesených v Pákistánu. Na dotaz reportérky německé televize RTL, jestli Česká republika požádá o pomoc Spojené státy, odvětí: “Kdybych vám řekl, jaký způsob pomoci to bude, byla by to právě ta informace pro Taliban nebo al-Káidu.” a dále se reportérky zeptá: “Jste agentka Talibanu, nebo al-Kájdy?“, když žurnalistka odpoví, že ne, Zeman reaguje slovní rozlučkou: “alláh akbar“. Prezident republiky se zachoval nereprezentativně a zostudil tím svou vlast, kterou v zahraničí zastupoval. Ale to zemanovcům nevadilo a Zemanovi také ne. Koneckonců nejrůznější čecháčkovští fobici se mohli cítit nadšeni.

Miloš Zeman útočí na Ústavu ČR a znevažuje ústavní zvyklosti a pokouší se překračovat své ústavní pravomoci, které si vykládá po svém

Novinářům se zcela správně nelíbí, že Zeman v rozporu se zavedenými ústavními zvyklostmi jmenoval již v článku uváděnou Rusnokovu vládu a Zeman direktem útočí na ústavní zvyklosti, když je v Právu nazve “idiotskými”: “Pojem ústavní zvyklosti je naprosto idiotský, protože kdyby to byly opravdu ústavní zvyklosti, tak by nějakým způsobem byly zakotveny v ústavě. Jsou to jenom zvyklosti. Prezident, byť přímo zvolený, nemůže měnit ústavu, ale má samozřejmě svaté právo měnit zvyklosti“.

Takový přístup je velmi nebezpečný. Samozřejmě, exdůchodce z Vysočiny nemá pravdu. Pouze dokazuje, že je sám idiotem neschopným vážit si liberální demokracie a ústavních pořádků.

V srpnu 2013 se poprvé na světle božím objevuje absurdní pikantnost Zemanovy dovolené na Vysočině, kdy se vůbec poprvé ochranka mění v sociální pracovníky. Jedná se o další zostuzení prezidentského úřadu nejen v očích domácích, ale také především zahraničních.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=domaci&c=A130807_123339_domaci_vez&foto=VEZ4d0be3_profimedia_0167893545.jpg

Bohužel se tato absurdní komedie opakuje každý rok a nechybí ani žlutý nafukovací člun. I taková trapnost spatřila světlo věta za pomoci Zemanova účinkování. Republika je ztrapňována přímo in natura.

Přeskočme léto až ke školnímu měsíci záři, kdy Miloš Zeman na Primě ve věci milosti Kajínka říká: “nevyužiji práva udělení milosti.” a dále k tomu dodává, že si vyžádal dokumenty ke kauze a jednotlivých trestných činech, kterých se měl jeden z nejznámějších kriminálníků před dvojnásobnou vraždou dopustit. Prý jsou to tři hustě popsané stránky…no, jak všichni v roce 2018 víme, Zeman nakonec Kajínkovi na konci svého mandátu milost dal. Jako kdyby ty tři hustě popsané dokumenty ve jménu tužeb po získání hlasů u spoluobčanů začaly být nepodstatné.

Opět se tu objevují osobní zájmy vyhrávající nad čímkoli jiným. Při návštěvě Libchav na otázku o přijetí eura hlava státu odpovídá , že na něj Česká republika bude připravena zhruba za pět let, tedy v roce 2018.

Zdroj: http://www.zpravodaj.probit.cz/2013/9-13web/Prezident_v_nasem_regionu.htm

Miloš Zeman také během svého prvního roku ve funkci prezidenta naprosto nezodpovědně obhajuje kouření

V továrně na cigarety firmy Philip Morris  Zeman sděluje, že kouření je prevencí Alzheimerovy choroby , protože člověk zemře na rakovinu dřív, než ho zastihne “Alzheimer”. Ach, jak státnické a zodpovědné je takové chování. Výrobci tabáku prezidentovi poděkují.

První rok i s tanečky po předčasných volbách je opravdu ubohý. Dokreslují pouze další Zemanovo jednání a směřování. Rusnokova vláda v demisi je stále u moci. Prezident republiky se několikrát schází s Babišem i ČSSD, až 22. prosince Babiš prohlásí: “Vláda je ready. Na počátku ledna může Sobotka jít na Hrad a vláda může začít fungovat“. Koalice ANO, ČSSD, KDU-ČSL je podepsána až 6. ledna 2014.

Na konci roku 2013 Miloš Zeman prohlašuje, že nebude k lidem vystupovat s novoročním projevem, ale zavádí proslovy vánoční. Další zvláštnost přichází, zatímco se i nadále kolem prezidenta republiky pohybují v jeho týmu prorusky a prokremelsky naklonění lidé.

Mynář nemá doposud bezpečnostní prověrku a populismus s proruským tónem bude Zemanovým mandátem proplouvat i nadále. Miloš Zeman se díky svému čecháčkovství stává nekorunovaným králem neofašizujících kruhů, jež následně prezidenta republiky považují za svého. A přesně na tyto existence je zaměřena prezidentova pozornost a pro ně také vytváří svou veškerou politiku.

To je velmi smutné. Ale jak ukáží další léta Zemanova prezidentování, vždy může být hůře.