Hlasování o Okamurovi ukázalo, jak blízkými si jsou ANO, KSČM a SPD

Tomio Okamura několikrát ve svém životě popřel romský holokaust, zatímco z koncentračního tábora v Letech u Písku ve svých představách vytvořil div ne relaxační zařízení, do kterého si četníky zadržení Romové jezdili odpočinout. Není divu, že takové pohrdání oběťmi fašistické a nacistické nenávisti vyvolalo v poslancích vlnu odporu eskalující v hlasování, zda má předseda SPD zůstávat na pozici místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. 

Jednalo se o v pořadí třetí hlasování, kdy 169 přítomných zákonodárců mělo rozhodovat o tom, zda by měl popírač holokaustu zůstat ve vysoké ústavní funkci, kterou svými nenávistnými a na hraně zákona balancujícími názory poškozuje.

Popírání holokaustu přeci jen nepatří do výbavy místopředsedy tak vážené instituce, jakou Sněmovna bezesporu je. Pro osvěžení paměti si na malý okamžik připomeňme o co na konci ledna 2018 šlo. Předseda SPD tvrdil, že v koncentračním táboře Lety u Písku nebyl plot, aby po té připustil po nátlaku novinářů, že tam přeci jen nějaký existoval. Hra na amatérského historika známému Čechojaponcovi nevyšla.

Kromě lží o ohraničení koncentráku radikál z homevideí nestydatě tvrdil, že zadržené Romy nikdo v táboře nehlídal a oni se tam mohli svobodně pohybovat. Samozřejmě tohle všechno byla trapná lež jako věž, proti které vystoupili nejen potomci pamětníků, ale také historici s některými politiky. Česká televize v pořadu 168 hodin o celé záležitosti natočila reportáž, aby bylo vidět, jak Okamura pracuje s historickými fakty a nestydatě mlží za pomocí “nepřesností”, které pokládá za skálopevná fakta.

Pořad je to věru povedený. Ukazuje, jakou bandou lhářů a nestydatých popíračů holokausttu Svoboda a přímá demokracie je. Kromě Okamury se do popírání genocidií pustil poslanec Rozner, který Lety u Písku nazval “pseudokoncentrákem”.

Opravdu není divu, že se měsíc po incidentu mělo rozhodovat o tom, zda ponechat popírače válečných zločinů ve vysoké ústavní funkci. Ostatně, není to poprvé, jak již bylo na začátku článku naznačeno, co se ultranacionál z Japa Foods dopustil útoku na romské oběti českého fašismu a německého nacismu. Už v roce 2014, když ještě Tomio Okamura nebyl místopředsedou Sněmovny a zastával “jen” post poslance, pro Parlamentní listy tvrdil, že v Letech u Písku “nebyl zabit ani jeden Rom a lidé tam umírali na následky staroby a chorob, které do tábora Romové přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému životu”.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/hanebnost-na-urovni-zlocinu-rika-kalousek-k-okamurovo-popreni-holocaustu-1tg-/zpravy-domov.aspx?c=A140803_120959_ln_domov_sk

Aby toho nebylo málo, dokonce tehdejší předseda Úsvitu považoval za projev neúcty “ke skutečným obětem holokaustu”, pokud někdo srovnává oběti z Let u Písku s oběťmi holokaustu. Už tehdy sice lhář z veřejných setkání dělal radikálními prohlášeními radost neofašistům a nejrůznějším rasistům, u kterých sbíral hlasy, ovšem slušně vychovanému člověku bylo z takových prohlášení na zvracení. Jak může politik v demokratickém státě pošlapat památku zavražděných, když historická fakta jasně dokládají, že ti lidé tam byli povražděni přítomnými bachaři? Představitel radikální strany ukazuje, že i ve 21. století existují jedinci, kteří v zájmu popularity v nejspodnějších vrstvách národa udělají to, co by nikdo nečekal.

Předseda SPD popíral romský holokaust před lety, aby následně opět popíral a lhal na konci ledna roku 2018. Člověk by možná zcela naivně očekával, že zákonodárci jednohlasně během třetího hlasování v půl třetí odpoledne rozhodnou a ukončí tu trapnou eskapádu s xenofobem ve vedení.

169 přítomných poslanců by mělo být zárukou ochrany demokracie, ale ve skutečnosti se věci děly jiným směrem. Když se hlasovalo o setrvání Tomia Okamury na postu místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, byl premiér v demisi Andrej Babiš hlasování nepřítomen. Pro odvolání Okamury se vyslovilo jen 5 poslanců ANO. 44 bylo proti a 17 se jich hlasování raději zdrželo. Pokud by někoho zajímalo, jak hlasoval například ministr spravedlnosti v demisi, tak ten v okamžik hlasování nebyl přihlášen.

Robert Pelikán jako ministr spravedlnosti ukázal svým přístupem, jak moc si oné spravedlnosti váží. Jak překvapivé, že? Ne nadarmo se říká, že SPD jsou “společníky” ANO v nadcházející vládě. Něco pravdy na tom bude, protože jinak by partajníci hlasovali jinak. Alespoň, že Marek Novák, Stanislav Fridrich, Rostislav Vyzula, Martin Kolovratník a Michal Ratiborský mají smysl pro spravedlnost.

V ODS hlasovali téměř všichni pro sesazení Okamury z postu místopředsedy Sněmovny. Jediný, kdo se zdržel, byl Stanislav Stanjura, jemuž možná nevadí popírači holokaustu ve vedení instituce, jíž je členem. Kdyby tomu bylo naopak, rozhodl by se pan poslanec jinak.

V klubu Pirátů všichni hlasovali pro odchod Okamury z postu místopředsedy Sněmovny. Tomáš Vymazal s Františkem Kopřivou byli ze zasedání omluveni. V SPD byli zcela očekávaně všichni proti, zatímco se ČSSD ukázala jako spolek podivných, kde 7 zákonodárců je omluveno, jeden se zdrží a 7 je pro  “vyhození” zdejšího radikála z vysoké funkce, protože popírač holokaustu na takový “úřad” nepatří.

Jak by asi hlasoval radikálně naladěný Foldyna? Kdyby se v onen okamžik nacházel v sále, možná by se rozhodl pro Okamuru, kdo ví…nicméně Milan Chovanec jako bývalý ministr vnitra, dokonce ani Jan Chvojka jako bývalý ministr pro lidská práva nebyli hlasování přítomni, protože byli náležitě omluveni.

Při pohledu na poslanecký klub KSČM bylo jasné, jak soudruzi budou hlasovat.

Nikdo z nich nebyl pro odvolání Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny, značná část se jich zdržela, 4 komunističtí zákonodárci vysloveně na férovku svým hlasováním národu sdělili, že jim popírač holokaustu  ve vysoké ústavní funkci nevadí. Konkrétně se jednalo o Zdeňka Ondráčka, Iva Pojezného, Jiřího Valentu a Miroslava Grebeníčka. Jiří Dolejš, který se v pořadu Jaromíra Soukupa obětí romského holokaustu z Let u Písku zastal, nebyl v čase hlasování přihlášen. Kdyby tomuto politikovi skutečně záleželo na obětech zlovůle, jednoduše by se přihlásil.

Poslanecký klub KDU-ČSL vesměs hlasoval pro odvolání Tomia Okamury z pozice místopředsedy. Jurečka s Mrholou byli omluveni ze zasedání. V TOP 09 byla ovšem situace poněkud jiná. Helena Langšádlová se společně s Vlastimilem Válkem zdrželi hlasování, zatímco například takový Dominik Fery, Miroslav Kalousek, nebo Markéta Pekarová-Adamová byli pro odvolání popírače zločinů druhé republiky a protektorátu z postu místopředsedy Sněmovny.

V Gazdíkově STANu všichni stáli proti Tomiu Okamurovi…tedy až na nepřítomného a omluveného Farského.

V úterním hlasování byly vidět náznaky budoucích koalicí s Babišem, kdy potenciální koaličníci podpořili Okamuru, nebo se raději zdrželi hlasování. Právě díky této účelové propojenosti Tomio Okamura zůstal nadále ve své funkci a nebyl odvolán. K odvolání bylo třeba 85 kladných stanovisek, ovšem po hlasování bylo 70 pro a 70 proti. Patový tav nahrál radikalismu, a tak se nakonec zákonodárci mohou cítit šťastně, že ukázali národu jak  vysoce je morální popírat holokaust, když už na pozici premiéra v demisi máme člověka trestně stíhaného.